تشکیل کمیته امنیتی به ریاست وزیر دفاع یمن طبق بیانیه قانون اساسی

سیاسی

طبق بیانیه قانون اساسی یمن که توسط کمیته های انقلابی این کشور صادر شد، یک کمیته امنیتی به ریاست وزیر دفاع دولت مستعفی و برخی دیگر از مقامات امنیتی تشکیل می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم السابع، کمیته های انقلابی یمن شب گذشته ضمن قرائت بیانیه قانون اساسی این کشور در نشستی که در کاخ ریاست جمهوری یمن در صنعا برگزار شد، فرمان تشکیل یک کمیته امنیتی عالی را به ریاست «محمود الصبیح» وزیر دفاع این کشور صادر کردند.

این در حالی است که الصبیح در حالی منصب وزارت دفاع را بر عهده داشت که «خالد البحاح» نخست وزیر مستعفی این کشور به همراه «عبدر ربه منصور هادی» رئیس جمهوری یمن در 28 آذر ماه سال جاری و به دنبال تنشهای به وجود آمده میان دولت و معترضان از سمت خود استعفا کرده بود.

از دیگر اعضای این کمیته امنیتی «جلال الرویشان» وزیر کشور دولت مستعفی، «خالد الصوفی» رئیس سازمان مرکزی امنیت سیاسی و «حسن الاحمدی» رئیس سازمان امنیت ملی، «حسین خیران» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و نیز شماری از مسئولان انصار الله به شمار می روند.

بر اساس بیانیه صادر شده از سوی کمیته های انقلابی یمن این کمیته امنیتی مسئولیت اتخاذ راهکارهای مختلفی را در خصوص حفظ امنیت و ثبات این کشور و همچنین حمایت از شهروندان یمن را بر عهده دارد.

این در حالی است که انتظار می رود این کمیته با شروع فعالیت خود در تمام مناطق نظامی یمن حالت فوق العاده اعلام کند.

شایان ذکر است کمیته های انقلابی یمن در نشست شب گذشته که در کاخ ریاست جمهوری یمن در صنعا برگجزار شد، با صدور بیانیه قانون اساسی از انحلال پارلمان این کشور خبر دادند.

بر این اساس، با انحلال پارلمان یمن، شورای ملی انتقالی با حضور 551 عضو جایگزین آن خواهد شد و به مدت دو سال به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

همچنین بنابر بیانیه قانون اساسی، شورای ریاست جمهوری متشکل از پنج عضو در دوران انتقالی اداره امور کشور را برعهده خواهد داشت. این شورای ریاستی همچنین مسئول نظارت بر تشکیل دولت شایسته سالاری ملی خواهد بود.

بنابراین گزارش، بیانیه قانون اساسی کمیته های انقلابی یمن 16 ماده دارد که به امضای «محمدعلی الحوثی» رئیس کمیته های مرکزی انقلابی یمن رسیده است.