دولت ترکیه کنترل بانک متعلق به جنبش گولن را در دست گرفت

سیاسی

دولت ترکیه که مدتهاست با جنبش عبدالله گولن مقابله می‌کند، حالا کنترل بانکی را که متعلق به این جنبش است، به دست گرفته است. رئیس جمهور ترکیه پیش از این اعلام کرده بود که این بانک ورشکست شده است.

دولت ترکیه که مدتهاست با جنبش عبدالله گولن مقابله می‌کند، حالا کنترل بانکی را که متعلق به این جنبش است، به دست گرفته است. رئیس جمهور ترکیه پیش از این اعلام کرده بود که این بانک ورشکست شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مقامات دولت ترکیه کنترل بانکی را به دست گرفته‌اند که به "امپراتوری" فتح‌الله گولن، روحانی منتقد دولت، تعلق دارد.

به گزارش رسانه‌ها، کمیته نظارت بر بانک‌های ترکیه مدیر عامل بانک "آسیا"، احمد بیاض را از کار برکنار و دلیل این برکناری را نبود شفافیت لازم در کار این بانک اعلام کرده است. مدیر عاملی جدید برای این بانک تعیین شده است. بدین ترتیب دولت ترکیه کنترل این بانک را به دست گرفته است.

به گزارش روزنامه "حریت"، احمد بیاض در واکنش به برکناری خود و اقداماتی که در رابطه با بانک "آسیا" صورت گرفته، از "عملیات لینچ کردن (اعدام شخص ظاهرا گناهکار توسط شماری از شهروندان بدون محاکمه و مراعات مقررات قضایی)" سخن گفته است.

بانک "آسیا" به عنوان بخشی از "امپراتوری گولن" از مدتها پیش تحت نظر بود. دولت ترکیه سال گذشته (۲۰۱۴) حق انجام امور مالیاتی برای مشتریان را از این بانک سلب کرد. در پی آن رسانه‌های نزدیک به دولت از ایجاد بحران در بانک گزارش دادند. سپس رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در انظار عمومی گفت که بانک "آسیا" ورشکست شده است. پس از آن ارزش سهام این بانک در بازار بسیار کاهش یافت. در ماه نوامبر ۲۰۱۴ بانک "آسیا" اعلام کرد که در سه ماهه آخر سال برای نخستین بار در طول تاریخچه خود دچار ضرر شده است.

تظاهرات علیه اقدامات دولت

در همین حال شمار زیادی از مشتریان بانک "آسیا" در برابر شعبه مرکزی آن در استانبول گرد آمدند تا علیه اقدام مقامات دولت ترکیه اعتراض کنند. احمد بیاض، مدیر عامل برکنار شده بانک، اعلام کرد که گام‌های حقوقی لازم را در این رابطه برخواهد داشت.

بانک "آسیا" متعلق به جنبش "هزمت" (خدمت) عبدالله گولن بود که مدارس و رسانه‌هایی را در ترکیه ایجاد کرده و کنترل می‌کند.

گولن که در حال حاضر در آمریکا اقامت دارد برای مدت‌ها از پشتیبانان اردوغان بود، اما از سال ۲۰۱۳ در برابر او قرار گرفت.

هنگامی که دادستان‌های وفادار به گولن در پایان سال ۲۰۱۳ چند تن از اعضای دولت وقت را متهم به فساد مالی کردند، اردوغان از تلاش برای انجام کودتا علیه دولت سخن گفت.

به گزارش دویچه‌وله، اردوغان گولن را متهم به ایجاد ساختارهای موازی در دستگاه حکومت کرده و از آمریکا خواستار تحویل او به ترکیه شده است.

رسانه‌های محلی ترکیه خبر دادند که دولت ترکیه گذرنامه فتح‌الله گولن را نیز باطل کرده است. البته ترکیه هنوز این خبر را به طور رسمی تایید نکرده است. اما شبکه خبری "سی ان ان" ترکیه در وب‌سایت خود نوشت که ترکیه ۲۸ ژانویه (۸ بهمن) به آمریکا اطلاع داده بود که گذرنامه گولن را به این علت که بر اساس "اظهارات نادرست" صادر شده بود٬ لغو می‌کند. در صورت تایید این خبر٬ آنکارا یک گام به درخواست استرداد گولن نزدیک‌تر شده است.

اردوغان بارها تصریح کرده که درصدد است جنبش گولن در ترکیه را به طور نهایی منکوب کند. هزاران هوادار احتمالی جنبش گولن در دادگستری و پلیس ترکیه سال گذشته اخراج یا جابه‌جا شدند. در ماه دسامبر ۲۰۱۴ نیز چند روزنامه‌نگار مطبوعات متعلق به این جنبش بازداشت شدند.

انتهای پیام

کد N713189