وزیر کشور: ایران تاثیرگذارترین کشور در تحولات منطقه است

عبدالرضا رحمانی فضلی

وزیر کشور، ایران را تاثیرگذارترین کشور در تحولات منطقه دانست و افزود: این مسئله در تحولات کشورهایی همچون سوریه، عراق، افغانستان، لبنان، فلسطین و دیگر کشورهای منطقه قابل مشاهده است.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی پنجشنبه شب در جلسه شورای اداری استان قم در تالار معصومیه استانداری قم، با تبریک فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر اظهار کرد: امروز در آستانه سی و هفتمین سال پیروزی انقلاب هستیم و این به معنای این است که ملت ما توانسته در برابر هجمه‌های دشمنان قاطعانه در طول این سالها ایستادگی کند.

وی با اشاره به شکل گیری انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و پشتوانه ملت ایران گفت: نهضت اسلامی در شرایطی به وقوع پیوست که از نظر غرب نظامی مطمئن، مقتدر و مستحکم در کشور حکومت می‌کرد و از نظر پشتیبانی قدرت‌های بزرگ، تکنولوژی نظامی، تمرکز قوی در امنیت داخلی و دلارهای نفتی و پیریزی اقتصادی وابسته به اقتصاد جهانی در جایگاه بالایی قرار داشت.

رحمانی فضلی سردرگمی غرب از چگونگی تشکیل انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و افزود: از منظر تحلیلگران حدوث انقلاب در چنین شرایطی بسیار عجیب است، بطوری که هنوز هم تحلیل های متفاوتی در این باره ارائه می دهند.

وزیر کشور با بیان اینکه در طی سالهای پس از انقلاب کودتاها، اغتشاشات، جنگ و فشارهای داخلی و بین المللی و ظهور نیروهای نفاق و اپوزوسیون در داخل و خارج از کشور و در آخر تحریم‌های ظالمانه به میهن اسلامی تحمیل شد افزود: با همه این اتفاقات نظام اسلامی همچنان پابرجاست و آینده انقلاب برای مقامات غربی هنوز هم نگران کننده است.

وی با اشاره به شرایط کنونی جهان، ایران را تاثیرگذارترین کشور در رخدادهای خاورمیانه دانست و تصریح کرد: این مسئله در تحولات کشورهایی همچون سوریه، عراق، افغانستان، لبنان، فلسطین و دیگر کشورهای منطقه قابل مشاهده است.

رحمانی فضلی در ادامه سخنان خود به شرایط کشور در حوزه سیاست داخلی پرداخت و با اشاره به حضور چشمگیر مردم در انتخابات‌های مختلف در طول 37 سال گذشته خاطرنشان کرد: مردم با حضور خود در انتخابات آتی که نمایش اقتدار ملی است، بار دیگر خودشان سرنوشت خود را تعیین خواهند نمود.

وزیر کشور با بیان اینکه در عرصه ی اقتصاد نیز با وجود تحریم های خصمانه شاهد رشد اقتصادی هستیم، مشارکت مردم در کارهای اقتصادی را مهم برشمرد و افزود: در صورتیکه این مسئله در کنار اصلاح نظام بروکراسی محقق شود شاهد رشد 5 تا 6 درصدی در اقتصاد خواهیم بود.

وی اضافه کرد: مشکل اشتغال و تورم باید با جذب سرمایه مردمی، افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی به عنوان سه محور فعالیت اقتصادی حل شود و با اعتماد به مردم و اعتقاد به ظرفیت داخلی برای تحقق آن‌ها تلاش کنیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه بخل و مانع تراشی را باید از سیستم اداری از بین ببریم خاطرنشان کرد: مشکلاتی در حوزه اجتماعی مانند بیکاری و حاشیه نشینی وجود دارد اما بحران ساز نیستند و این مشکلات را با کمک مردم می‌توانیم حل کنیم.

وزیر کشور مشکل اعتیاد را به عنوان زمینه ساز سایر مشکلات اجتماعی عنوان و تصریح کرد: تعداد زیادی از افراد با این مشکل مواجه نیستند و اگر خانواده‌ها و ارگان‌های مختلف کار خود را درست انجام دهند این مشکلات حل می‌شود.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بر موضوع تهاجم فرهنگی تاکید داشته‌اند خاطرنشان کرد: استراتژی‌های مختلفی مانند تغییر سبک زندگی توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است و ما بیشترین معضل را در بخش فرهنگی می‌بینیم و بزرگ‌ترین مشکل ما با دشمن در بخش فرهنگ است.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه جنگ امروز جنگ ارزش‌هاست افزود: این باور و ارزش و ایمان است که به ما جهت گیری رفتاری و عملی را دیکته می‌کند و دشمن به دنبال این است که تنها پوسته‌ای از اسلام را برای ما بگذارند و اگر این اتفاق بیفتد دشمن دیگر با ما مسئله‌ای ندارد و انقلابی از آن شکل نمی‌گیرد که دشمن را به زحمت بیاندازد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه نباید فرهنگ را محدود به یک مسئله خاص کنیم افزود: چتر فرهنگ از اندیشه و تفکر تا حوزه نماد و رفتارها دارای اهمیت است و باید سبک زندگی به طور کامل مورد توجه قرار گیرد.

وزیر کشور با بیان اینکه باید شرایط را به خوبی بشناسیم و هر روز خود را تجهیز کنیم، گفت: در حوزه سیاست خارجی دوران پر فراز و نشیبی را طی کرده‌ایم و امروز دارای جایگاه خوبی هستیم و توانسته‌ایم با کمک مرجعیت ارتباط قوی با مردم داشته باشیم و به اهداف برسیم.

وی با بیان اینکه در سال 88 دشمن تصور کرد می‌تواند در داخل نظام رخنه ایجاد کند افزود: با ایجاد مشکلات اقتصادی دشمن به دنبال ایجاد ناامنی و نارضایتی برای انتخابات سال 92 بودند که خوشبختانه حضور مردم و مقبولیت رهبر معظم انقلاب آن‌ها را ناامید و مجبور به مذاکرات با ایران کرد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه همه کارها را با تبعیت از مقام معظم رهبری انجام دادیم، افزود: آمریکا هر روز کشورهایی را که پنهانی با ایران رابطه دارند مواخذه می‌کند و آمریکا و اسرائیل دیگر مانند قبل قدرت ندارند.

وی با اشاره به اینکه ابتکار رهبر معظم انقلاب در نوشتن نامه به جوانان اروپا زمینه ساز حرکت عظیمی در جهان می‌شود گفت: این نامه دارای محتوای ساده‌ای است اما اثرگذاری خود را دارد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه سه محور اصلی می‌تواند سبب امتداد انقلاب باشد افزود: مقام ولایت، باور دینی مردم و احترام به مردم این سه محور هستند.

 

45503

کد N713080