طرح دیدگاه ایران در کمیسیون توسعه اجتماعی سازمان ملل متحد

ايران,سازمان ملل متحد

سفیر و سرپرست نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بر نقش مخرب و بازدارنده تحریم‌ها بر دستیابی کشورها به اهداف توسعه هزاره و نیز اهداف توسعه اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد عصر پنج‌شنبه در پنجاه و سومین نشست کمیسیون توسعه اجتماعی ملل متحد به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به اهداف توسعه اجتماعی که بیست سال قبل در نشست سران کپنهاک تعیین گردیده عدم حصول به ریشه کنی فقر در جهان را یکی از ناکامی های جهان امروز دانست.

دهقانی همچنین تاکید کرد که علیرغم پیشرفت های به عمل آمده، میزان نابرابری ها در سطح جهان افزایش یافته است و سیاست های مالی جهانی را یکی از عوامل مهم افزایش نابرابری ها خواند.

سفیر کشورمان در ادامه این سخنرانی تحریم های نامشروع و غیرقانونی را عاملی بسیار مهم در افزایش میزان نابرابری ها در کشورهای قربانی تحریم دانسته و بر نقش مخرب و بازدارنده این تحریم ها بر دستیابی کشورها به اهداف توسعه هزاره و نیز اهداف توسعه اجتماعی نشست سران کپنهاک، تاکید کرد.

دهقانی با ابراز تاسف از اینکه امور معلولان در تنظیم اهداف توسعه هزاره مغفول مانده بود، از اینکه به این مساله در تنظیم اهداف توسعه پایدار پس از 2015 توجه شده ابراز خرسندی کرده و بر مغفول نماندن مساله سلامت با توجه به روند سالخوردگی جمعیت جهان تا سال 2030درتنظیم دستور کار توسعه پس از 2015 تاکید کرد.

شایان ذکر است پنجاه و سومین کمیسیون توسعه اجتماعی به مدت دو هفته در نیویورک به کار خود ادامه خواهد داد.

انتهای پیام

کد N713040