غرویان: نقد در جهت خلاف مصالح ملی، تخریب است

تخريب,نقد و انتقاد

یک استاد حوزه و دانشگاه معتقد است نقدی که در جهت خلاف مصالح ملی باشد تخریب به حساب می‌آید.

حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌درباره انتقاد و تفاوت آن با تخریب اظهار کرد: اینها مفاهیم لغزنده‌ای هستند . خیلی وقت‌ها می‌توان به اسم نقد تخریب کرد و یا برعکس و در کل این مسئله به انگیزه بستگی دارد. هر جا نقدی در جهت خلاف مصالح ملی و اکثریت مردم صورت گیرد تخریب به حساب می آید و معیار اصلی مصالح ملی است.

وی درباره اصول نقد گفت: شرط اول نقادی این است که منتقد باید علمیت لازم را در زمینه ای که می خواهد انتقاد کند داشته باشد و شرط دوم انصاف است یعنی هوا و هوس در انتقاد دخالتی نداشته باشد. اگر این دو شرط حکمت نظری و حکمت عملی رعایت شود می‌توان گفت که نقد اصولی صورت گرفته است.

غرویان همچنین بیان کرد : در مسائل سیاسی اجتماعی نقدها باید در جهت مصلحت عام مردم باشد. مثلا الان که مذاکرات با گروه 1+5 در حال انجام است و در جهت مصلحت مردم و رفع تحریم ها اقداماتی صورت می گیرد و تلاش می‌شود که چهره مثبتی از اسلام و ایران به جهان نشان داده شود و این مذاکرات مورد تائید رهبر معظم انقلاب و اکثریت مردم هم هست، عده ای نباید تیم مذاکره کننده و دولت را تضعیف کنند، ولی می بینیم که برخی ها دائم نق می زنند که این نق زن‌ها و دلواپس ها نقدهایشان در جهت مسائل ملت نیست و به همین دلیل رئیس‌جمهور در مقابل آن‌ها می‌ایستد.

این عضو جامعة المصطفی با اشاره به مضرات نقدهای غیر اصولی تاکید کرد: حداقل ضرر نقد غیر اصولی تضعیف روحیه است. در این شرایط که با مذاکرات مواجهیم دل‌ها باید با هم باشند و به یکدیگر گرم شوند تا اقدامات با همدلی صورت بگیرد، اما برخی نقدهای گروه های اقلیت تندرو و افراطی روحیه ملت و دولتمردان را تضعیف می‌کند . دیدیم که آقای ظریف هم گفت که ما به هر حال طاقتمان محدود است و آنقدر ما را از درون تحت فشار قرار ندهید.

غرویان در پایان اظهار کرد: این اظهر من الشمس است که کینه و عداوت را نباید در نقدها وارد کرد، اما متاسفانه چیزی که امروز در برخی نقدها می بینیم نشان دهنده این است که بر اساس کینه جویی صورت گرفته که یا این کینه ها به خاطر شکست در انتخابات است و یا به خاطر پس زده شدن توسط مردم. به هر حال عده ای سعی می‌کنند به خاطر کینه هایشان انتقام خود را از ملت بگیرند ولی مردم و اهل فن این مسائل را می فهمند. متاسفانه چنین بداخلاقی هایی وجود دارد و باید خودمان را با اخلاص و معنویت اصلاح کنیم.

انتهای پیام

کد N712885