موسویان:

آمریکا در مذاکرات هسته ای گرفتار دو حاکمیت است

سیاست خارجی

در صورت شکست مذاکرات راه برای خروج ایران از ان پی تی باز می شود/در صورت دست نیافتن به توافق نهایی، می توان توافق دومی را امضا کرد/زیاده خواهی های آمریکا و فرانسه مانع تحقق توافق هسته ای شده است/ایران همه تعهدات را در چارچوب ان پی تی و حتی حداکثری پذیرفته است

دیپلمات پیشین هسته‌ای ایران گفت: آمریکا باید در مورد توافق هسته‌ای با ایران بین نتانیاهو و معاهده ان پی تی یکی را انتخاب کند.

به گزارش ایلنا، حسین موسویان  در میزگرد هسته‌ای دانشگاه هارواد آمریکا افزود: اگر برای آمریکا ملاک معاهدات بین المللی باشد، در مساله هسته‌ای، معاهده ان پی تی معیار جهانی است. چنان چه آمریکا این معاهده را به عنوان چارچوب توافق جامع هسته‌ای بپذیرد، توافق با ایران قطعی و صدردرصد است، اما اگر تأمین خواست نتانیاهو مد نظر واشنگتن باشد، مذاکرات شکست خواهد خورد.

دراین میزگرد که با حضور گری سیمور، مشاور سابق سلاح های کشتار جمعی رئیس جمهور آمریکا برگزار شد، موسویان با انتقاد از آمریکا گفت: ما در مذاکرات هسته ای با دو آمریکا مواجهیم؛ یک آمریکا به نمایندگی اوباما رییس جمهور و تیم مذاکره کننده‌اش و آمریکای دوم به نمایندگی کنگره و نخست وزیر اسرائیل. تمام کشورهای دور میز مذاکره، کل حاکمیت کشورشان را نمایندگی می‌کنند به جز مذاکره کنندگان آمریکا که گرفتار دو حاکمیتی در واشنگتن هستند.

معاون پیشین سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی ایران اظهار کرد: در ٣٥ سال گذشته آمریکا همیشه ایران را به پیوستن به جامعه بین المللی دعوت کرده است. با شروع مذاکرات مستقیم و سطح بالای ایران و آمریکا در مورد مساله هسته ای، در حقیقت زمان آزمایش فرا رسیده است. ایران در این مذاکرات همه تعهدات در چارچوب معاهده بین المللی ان پی تی را پذیرفته است آن هم در سطح حداکثری، اما این آمریکاست که توافق جامع هسته‌ای را گروگان خواسته‌های فراتر از معاهده ان پی تی کرده است. با این وجود ایران برای حسن نیت و جلب اعتماد جهانی حاضر است داوطلبانه برای یک دوره اقدامات اعتماد ساز فراتر از معاهده ان پی تی، مثل انجام غنی سازی در سطح ٥٪ و عدم بازفراوری پلوتونیوم و حتی تولید پلوتونیوم آب سنگین اراک را کاهش دهد. با وجودی که همه این موارد فرای ان پی تی است، اما باز هم برخی زیاده خواهی های آمریکا و فرانسه مانع تحقق توافق هسته‌ای شده است.

موسویان گفت: با توجه به حسن نیت ایران، قدرت‌های جهانی نباید این فرصت بزرگ را از دست دهند. البته اگر مذاکره کنندگان نتوانند به توافق نهایی دست یابند، برای پیشرفت مذاکرات می توانند توافق دومی را امضا کنند که شامل برخی تعهدات از طرف ایران در مقابل رفع برخی از تحریم های اساسی به طور همیشگی باشد و برای توافق نهایی آخر چند ماه دیگری هم مذاکره کنند. برای مثال با افزایش سطح غنی سازی ایران به سطح ٢٠٪ در سال ٢٠١١، اروپا بانک مرکزی و نفت ایران را تحریم کرد. حالا مذاکره کننده گان می توانند توافق کنند که مثلا برای یک دوره ای طولانی، ایران غنی سازی در سطح ٥٪ داشته باشد و یا بازفراوری پلوتونیوم نداشته باشد و اروپا تحریم های بانک مرکزی، نفت و سویفت را لغو کند.

سخنگوی پیشین هسته ای ایران با هشدار به قدرت های جهانی گفت: اگر واشنگتن به این حسن نیت های ایران و راه های معقول پاسخ مثبت نداده و اسیر خواست نتانیاهو شود، مسوول شکست مذاکرات خواهد بود و چنانچه کنگره تحریم‌ها را افزایش دهد، راه برای خروج ایران از ان پی تی باز خواهد شد و حتی ممکن است ایران با افزایش غنی سازی از "نقطه گریز" هسته ای عبور کند تا کنگره و نتانیاهو را بر سر عقل بیاورد.

موسویان همچنین با اشاره به برخی اظهار نظرها در مورد تمدید توافق موقت گفت: طولانی کردن مذاکرات و تمدید مجدد توافق موقت نوامبر 2013 به ضرر ایران خواهد بود چون تحریم های اساسی به قوت خود باقی خواهند ماند و با توجه به کاهش وحشتناک قیمت نفت، دولت ایران در اجرای برنامه های اقتصادی خود با مشکل مواجه خواهد بود.

کد N712777