انتقاد اتحادیه اروپا از اردن به دلیل اعدام "الریشاوی" و "الکربولی"

اردن

مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا علی‌رغم همبستگی خود با اردن به دلیل زنده زنده سوزاندن خلبان به اسارت گرفته شده این کشور توسط داعش، از امان به این دلیل که به سرعت دو تن از تروریست‌های عراقی در بند اردن را اعدام کرد، انتقاد نمود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تصریح کرد: باید تمام تلاش‌ها برای مقابله با تروریسم و محاکمه جنایتکاران صورت بگیرد. اما واکنش‌ها به خطری که از سوی داعش ایجاد می‌شود، باید با ارزش‌های مشترک ما به عدالت و احترام به اسیران همسو باشد.

وی افزود: ما باید در اقدامات خودمان به قوانین بین‌المللی حقوق بشر و قوانین انسانی احترام بگذاریم. اروپا همچون گذشته با اجرای مجازات اعدام مخالف است و ما معتقدیم که مجازات اعدام هیچ اثر بازدارندگی بر جای نمی‌گذارد.

موگرینی زنده زنده سوزاندن معاذ الکساسبه خلبان اردنی توسط داعش را محکوم و از نقش اردن که در «خط مقدم» درگیری با این گروه تندرو قرار دارد و همچنین میزبان آوارگان از سوریه و عراق شده است، قدردانی کرد.

اردن روز گذشته ساجده الریشاوی را که حکم اعدام علیه او به دلیل نقش داشتن در حمله انتحاری در سال 2005 صادر شده بود، به طناب دار آویخت.

اردن همچنین زیاد الکربولی، عضو برجسته القاعده را که حکم اعدام علیه وی در سال 2008 صادر شده بود، اعدام کرد.

انتهای پیام

کد N712429