لبنان با نظارت نروژ میزبان گردهمایی مخالفان و دولت سوریه است

سوريه

در چهارچوب تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران سوریه، مذاکراتی میان نظام سوریه و مخالفان این کشور با حضور لبنان و تحت نظارت نروژ در بیروت برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، بنا بر گزارش‌ها لبنان هم مثل دیگر کشورهای جهان به منظور گردهم آوردن نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن در خصوص بررسی آینده سوریه به این مذاکرات پیوسته است.

بنابر گزارش‌ها، برخی شخصیت‌های دولت سوریه و مخالفان آن از جمله شخصیت‌های مذهبی، سیاسی نزدیک به دولت سوریه و همچنین معاذ الخطیب، رئیس سابق ائتلاف مخالفان سوری با نظارت رسمی نروژ در حال برگزاری دیدارهای محرمانه‌ای در بیروت هستند.

بنابر گزارش‌ها، این دیدارها بدون حضور رسانه‌ها خواهد بود و تنها افرادی که در برگزاری آن مشارکت داشته‌اند از جزئیات آن باخبر هستند.

منابع اعلام کردند که این دیدارها از بسیاری جهات اهمیت بسیار زیادی دارد که اولین آن شکستن یخ روابط میان طرف‌های درگیر سوریه و فراهم شدن زمینه لازم برای برگزاری مذاکرات میان شخصیت‌های سوریه است تا آنها از طریق نزدیک کردن دیدگاه‌های خود به یکدیگر بتوانند سوریه را از بحران کنونی خارج کنند.

منابع اعلام کردند که نروژ از ریاض جرجور، دبیرکل گروه عربی مذاکرات اسلامی - مسیحی خواسته تا در این نشست حضور داشته باشد.

ریاض جرجور حضور خود در این دیدارها را تکذیب نکرد و از ادامه جزئیات آن خودداری کرد و گفت: شخصیت‌های دینی خود را میان مخالفان دولت و موافقان آن وارد نمی‌کنند چراکه این نشست یک مذاکره سوری - سوری است.

منابع روزنامه الاخبار اعلام کردند که شخصیت‌های سیاسی هم در این نشست حضور خواهند داشت اما به خاطر ترس از خطرات امنیتی اسامی آنها اعلام نشده است.

منابع اعلام کردند که علت ورود نروژ برای گردهم آوردن سوری‌ها در لبنان، شکست کنفرانس‌های برگزار شده در ژنو و مسکو است.

روزنامه الاخبار اعلام کرد که هدف از اجرای این مذاکرات تنها اجرای حقوق شهروندی نیست بلکه برنامه‌های کاملی را که در برگیرنده نقاط اختلاف میان سوری‌ها و همچنین اصلاح قانون اساسی و نپذیرفتن مداخله کشورهای خارجی در سوریه است، مورد بررسی قرار می‌دهد.

این روزنامه در ادامه نوشت: انتخاب مکان برگزاری این دیدارها لبنان است و این کشور باید به خاطر حضور شخصیت‌های لبنانی شرایط امنیتی لازم را فراهم کند چراکه لبنان طرف‌هایی حضور دارند که هم تایید‌کننده نظام سوریه هستند و هم از مخالفان حمایت می‌کنند. این دیدارها زنجیره دیدارهای دیگری است که در خارج از لبنان هم برگزار می‌شود.

روزنامه الاخبار عنوان کرد: میانجی‌گری نروژ در این نشست به این خاطر است که این کشور نیز خطر گروه‌های تروریستی را برای امنیت کشورهای جهان احساس کرده است.

این روزنامه اعلام کرد که مسکو نیز در این طرح حضور دارد چراکه وزیر خارجه نروژ با سرگئی لاوروف همتای خود دیدار کرده که این دیدار به منزله زمینه‌سازی‌ها برای میانجی‌گری نروژ در روند مذاکرات و کسب نتایج مثبت از آن است.

انتهای پیام

کد N712405