دستیار رییس‌جهور در امور اقلیت‌های مذهبی:

برخی نان‌شان در دعوای ادیان است/باید تنوع را بپذیریم

علي يونسي,دستيار ويژه رييس‌جمهور,اديان

دستیار رییس‌جهور در امور اقلیت‌های مذهبی با بیان این‌که اسلام تمام عقاید اصولی ادیان را جزء دین می‌داند، گفت: آن‌چه که در تاریخ اتفاق افتاده دعوای بین سران ادیان است؛ چراکه مردم هیچ‌گاه دنبال این دعواها نبوده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی در ششمین همایش ادیان توحیدی در هتل عباسی اصفهان اظهار کرد: انصافا اصفهان همیشه در این امور پیشتاز بوده است؛ چراکه جز در اصفهان جای دیگری مشابه این همایش نداریم و جای افتخار است که بزرگان اصفهان پیشقدم شده‌اند تا در این راه با تاسیس شفاخانه علاوه بر گذاشتن نامی به این زیبایی برای گفت‌وگوی ادیان چنین جایی را تاسیس کنند. البته در زمان‌های گذشته نیز صحبت از گفت‌وگوی ادیان دوراندیشی لازم داشت و بیان کردن این موضوع در این برهه حکایت از دید و فکر بلند دانشمندان و بزرگان اصفهان دارد.

وی با بیان این‌که «پیشنهاد می‌کنم گفت‌وگوی بین ادیان که محصول زمان گذشته بوده در اختیار عموم قرار بگیرد و حتی می‌تواند ایده‌ای خوب برای تحقیقات دانشگاهی باشد» تصریح کرد: هدف از این همایش هم‌اندیشی برای هم‌شناسی و هم‌شناسی برای همزیستی است، آن هم همزیستی مسالمت‌آمیز که از اهداف مهم همه ادیان در سایه هم‌شناسی امکان‌پذیر است. البته باید بدانید که هم‌شناسی زمانی صورت می‌گیرد که یکدیگر را پذیرفته و با هم گفت‌وگو و صحبت کنیم.

وی با بیان این‌که «هم‌شناسی کاری است که اسلام ما انجام داده و ادیان الهی را قبول کرده است» ادامه داد: اسلام ادیان آسمانی را پذیرفته و به آن‌ها حق داده تا در امور خودشان به دین خود عمل کرده و حتی در بین خود تبلیغ کنند و اگر پیرو یک دین تخلف کرد جا دارد که با آن فرد در دادگاه ویژه خودشان برخورد شود. تا این برخورد از زاویه دید خودشان باشد نه ما.

دستیار ویژه رییس‌جمهور با اشاره به این‌که «معنای این صحبت‌ها این است که محترم شمردن هر دینی در جایگاه خودش است» ادامه داد: اسلام تمام عقاید اصولی ادیان را جزء دین می‌داند و همان‌گونه که اهانت به پیامبر اسلام گناه است بی احترامی به هر پیامبری گناه بزرگی است. باید بدانیم که فرقی بین پیامبران آسمانی نیست و دعوایی هم بین ادیان وجود ندارد؛ چرا که تمام ادیان هدف‌شان یکی است و فاجعه‌ای که در طول تاریخ اتفاق افتاده و به عنوان دعوا در تاریخ وجود دارد دعوایی است که بین سران ادیان است؛ چراکه مردم عامه این دعواها را قبول ندارند و عمدتا از علمای ادیان چنین دعواهایی برخواسته است. این نشان می‌دهد که علما هستند که باید مشکل را حل کنند؛ چرا که عامه مردم مشکلی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: در اصفهان مانند تمام ایران همه ادیان با هم زندگی می‌کنند، همان‌گونه که دیدیم در انقلاب 22 بهمن، شرکت در جنگ و در انتخابات نیز کل مردم ایران و تمام ادیان آسمانی هستند که شرکت کردند نه فقط مسلمانان. مردم نیز می‌خواهند زندگی کنند و از دین توقع هدایت، مردم‌داری، معنویت و اخلاق را دارند اما افرادی هستند که نان‌شان در دعوای ادیان است و اگر شری نباشد آن‌ها نیز مطرح نیستند.

وی با بیان این‌که «برخی افراد با راه‌انداختن جنگ مذهبی، دینی و سیاسی به دنبال دعوا هستند» افزود: خواسته این افراد یک چیز است و آن سوءاستفاده از ارزش‌های دینی است تا بهانه‌ای شود که مردم را به جان یکدیگر بیاندازند. ما باید تنوع را بپذیریم و اگر کسی آمادگی برای پذیرش تنوع ندارد آمادگی برای حرف جدید، پذیرش و درک اندیشه نو و وحدت را ندارد؛ چرا که کسی که فقط خودش را می‌بیند نمی‌تواند کس دیگری را ببیند.

یونسی با بیان این‌که «ارزش‌ها مشترک است و باید بپذیریم که همان‌گونه که چهره‌ها متفاوت است ممکن است عقاید نیز متفاوت باشد» اظهار کرد: باید به هر شخصی احترام گذاشت، که اگر بپذیریم که اهانت به هر دین و مسلکی برخلاف اصول مسلم ارزش‌های دینی است بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

ادامه دارد....

کد N712052