رئیس جمهور در دیدار با ایثارگران استان اصفهان:

دولت یازدهم شعار نمی‌دهد، عمل می‌كند

دولت

اصفهان باید به یک کریدورعلم و فناوری در کشور تبدیل شود/ کم یا زیاد به دلیل شرایط مختلف آب وارد اصفهان شد، ان شاء الله آب قطع نمی‌شود.

رییس جمهور با اشاره به مشکلاتی که کشور با آن مواجه است،‌ گفت:‌ دولت یازدهم شعار نمی‌دهد، عمل می‌كند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، حجت الاسلام حسن روحانی، عصر امروز در ادامه برنامه‌های خود در سفر به اصفهان در جمع خانواده شهدا، ‌جانبازان و ایثارگران ‌اصفهان با بیان اینکه اصفهان مرکز علم و فناوری است اما از مشکلات بسیاری برخوردار است،  گفت: این سوال قابل طرح است که چرا این شهر با این همه فرهیخته، دانشمند، استعداد و عالم مشکل دارد و برای حل آن باید نخبگان به میدان بیایند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه ‌در آستانه 22 بهمن و آغاز سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران هستیم افزود: زمینه‌های فراوانی برای رشد اصفهان در بخش صنعت کشاورزی، علم و دانش و فناوری وجود دارد، آینده اقتصاد اصفهان باید بر مبنای گردشگری شکل گیرد.

وی به وجود مشکلات آب در تمام کشور اشاره کرد و افزود: برای حل این مشکل دولت یک قدم پا پیش گذاشته و بعد از مدت‌ها خشکی، آب در رودخانه زاینده‌رود جاری شده است و همچنان که قول داده‌ام مسئولان کشوری وظیفه دارند این مهم را دنبال کنند.

رئیس جمهور، با اشاره به اینکه اصفهان باید شکر‌گذار نعمت‌ها و استعدادهایش باشد، اظهار کرد:‌ مشکل اصفهان باید به دست فرهیختگان و اندیشمندانش حل شود.

وی با بیان اینکه بار مشکلات استان در قدم اول بر دوش فرهیختگان و انجمن‌های علمی استان اصفهان است، گفت: با تکیه بر این پتانسیل امکان حل مشکلات وجود دارد.

روحانی با اشاره به مشکل رودخانه زاینده رود اظهار کرد: زاینده رود، رودخانه مهم اصفهان و کشور است و همه کشور به آن توجه دارند.

رئیس جمهور ایران تاکید کرد: از روزهای اولیه بر سرکار آمدن دولت، شورای عالی آب پس از مدت‌ها تشکیل شد و مسائل مربوط به آب در سراسر کشور مورد بررسی قرار گرفت. مشکل مربوط به آب گریبانگیر تمام کشور است و با کمک همه اقشار جامعه باید حل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به چالش کاهش قیمت نفت اشاره و تاکید کرد: امیدواریم در این زمینه هم گشایشی حاصل شود تا با دست باز برای آبادانی ایران و از جمله اصفهان و زاینده‌رود قدم برداریم.

 در زمینه آب نیازمند اقدامات اساسی همچون تغییر الگوی کشت هستیم.

روحانی با اشاره به بازدید روز آینده خود از یک گلخانه در شاهین‌شهر گفت: این بازدید به این معناست که کشاورزی ما باید از شکل سنتی به شکل مدرن تبدیل شود زیرا کشاورزی برای دولت یک اصل است و امنیتی غذایی کشور در گرو کشاورزی است.

وی با بیان اینکه محصولات ایران کم نظیر است، گفت: رشد جمعیت، ضرورت فاصله گرفتن از روش‌های سنتی کشاورزی را برای تامین آب شرب، صنعت وکشاورزی یادآور می‌شود.

وی تصریح کرد: گردشگران را باید از سراسر جهان جذب کرده و صنعت گردشگری را توسعه دهیم.

روحانی، با بیان اینکه اصفهان در بخش گردشگری و فناوری های نو باید پیشرفت کند، اظهار کرد: اصفهان دیگر جای توسعه صنایع فولادی نیست بلکه باید به کریدور علم و فناوری کشور تبدیل شود.

وی با اشاره به بزرگان و استعدادهای اصفهان گفت: با توجه به وجود نخبگان و بزرگان در اصفهان، مشكلات تهران و سراسر كشور را باید در این استان حل و فصل كرد.

روحانی با تاكید بر اینكه باید به صحنه بیاییم، افزود: دولت یك تسهیل كننده بیشتر نیست و باید زمینه را آماده كند كه كارگزاران دولت در یك استان باید این زمینه را فراهم نمایند.

وی تصریح كرد: اینكه مشكل اصفهان چطور حل می‌شود را فرهیختگان اصفهانی بهتر از ما می‌دانند چرا كه خداوند همه امكانات از استعداد، فرهنگ، سابقه و لهجه زیبا را در این استان فراهم كرده است.

رییس جمهور خاطرنشان كرد: بار مشكلات استان بدون تعارف و شعار در قدم اول بر دوش فرهیختگان استان است بنابراین فرهیختگان باید مشكلات را حل كنند و دولت در حد توان باید كمك كند.

روحانی، با تاكید بر اینكه حتما از مشكلات عبور می كنیم، اظهار داشت: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم همه روضه زاینده رود را خواندید، البته رودخانه زاینده رود بسیار مهم و مورد توجه استان و همه كشور است. این رودخانه تاریخی و تمدنی ما است، از روزهای اولیه این دولت شورای عالی آب را تشكیل دادیم و یكی از مباحثی كه در این شورا مطرح شد مشكلات آب بود.

رییس جمهوری با بیان اینكه مشكل آب در سراسر كشور مطرح است، گفت: طرح های ما در چارچوبی به تصویب رسید كه مشكل اصفهان را حل و فصل كنیم.

روحانی افزود: با جاری شدن آب در رودخانه امروز یك قدم پا پیش گذاشتیم و این نشان می‌دهد كه ما شعار ندادیم.

وی تصریح كرد: كم یا زیاد به دلیل شرایط مختلف آب وارد اصفهان شد، ان شاء الله آب قطع نمی‌شود، مسئولان استان و كشوری نیز این موضوع را به عنوان وظیفه مهم دنبال می كنند.

رییس جمهوری خاطرنشان كرد: حفاری تونل سوم كوهرنگ به اتمام رسید، بنابراین با پمپاژ موقت آب در رودخانه جاری شده پس قدم اول را برداشته ایم تا آب به رودخانه رسیده است.

دولت یازدهم شعار نمی‌دهد و عمل می كند اما باید دست به دست دهیم تا مشكلات حل شود

وی با اشاره به اینكه همه كشور با مشكل آب مواجه هستند، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با دست بازتری برای آبادانی ایران و از جمله اصفهان عزیز و زاینده رود قدم برداریم.

رییس جمهوری با اشاره به اینكه در زمینه آب باید اقدامات اساسی برداریم و كشت ما نیز باید تغییر كند، ادامه داد: فردا از كشت گلخانه ای در شاهین شهر بازدید می كنم و این بازدید به دلیل اهمیت تغییر كشت كشاورزی است.

روحانی اضافه كرد: بخشی از كشاورزی ما باید تغییر یابد چاره ای نداریم، چرا كه ما به صورت سنتی نمی توانیم آب مورد نیاز را تامین كنیم.

وی با اشاره به اینكه كشاورزی در كشور اصل، امنیت غذایی و عظمت كشور است، گفت: محصولات ایران جز محصولات كم نظیر در دنیا است.

رییس جمهوری با اشاره به اینكه باید كشاورزی را توسعه دهیم چون جمعیت در حال افزایش است، افزود: البته باید از روش های سنتی فاصله بگیریم و از آبیاری های مدرن استفاده كنیم همچنین باید آب مورد نیاز صنعت را از طرق دیگر تامین كنیم تا بتوانیم مشكل آب، كشاورزی، آب آشامیدنی و حتی مشكل زیست محیطی را حل فصل كنیم.

روحانی تصریح كرد: در استان اصفهان زمینه‌های فراوان در بخش صنعت و كشاورزی، علم، دانش، فناوری و سایر امور وجود دارد اما در آینده بخش بزرگی از اقتصاد اصفهان باید بر روی دوش گردشگری قرار گیرد چرا كه اصفهان گوهر های فراوانی برای گردشگری دارد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود تاکید کرد: ما باید بخش گردشگری و توسعه این صنعت را در استان توسعه دهیم همچنین فناوری های نو همراه با علم و دانش در استان توسعه یابد.

تبدیل اصفهان به یک کریدورعلم و فناوری در کشور

وی گفت: اصفهان یکی از کریدرهای علم و فناوری ما خواهد بود و این باید یکی از مطالبات شما باشد.

روحانی بیان داشت: در کنار گردشگری باید فناوری های نو در استان توسعه یابد. البته در کل کشور و از جمله در استان اصفهان.

وی در ادامه سخنان خود خطاب به جمع حاضرگفت: دولت در برابر اندیشمندان، فرهیختگان و ایثارگران سر تواضع فرود می آورد همچنین باید قدم های بیشتری به خصوص برای برای اشتغال نسل جوان بردارد.

رئیس جمهوری، با اشاره اینکه دانشگاه های ما، افراد را در مدارج بالای تحصیلی قرار می دهند اما نمی توانند شغلی برای آنها ایجاد کنند، تاکید کرد: دولت باید مساله اشتغال را برطرف کند.

وی در ادامه در خصوص مسکن ایثارگران نیز، گفت: در قانون مقرر شده بود زمینی به ایثارگران داده شود که متاسفانه بسیاری از استان ها از جمله اصفهان از این قانون عقب هستند.

روحانی ادامه داد: از ابتدای اجرای این قانون تنها ۱۹ هزار نفر مشمول آن قرار گرفتند که دولت تصمیم دارد در سال جاری و سال آینده به اندازه تمام دولت ها این کار را برای استان اصفهان انجام دهد.

وی تاکید کرد: البته هر کاری که دولت انجام می دهد به عنوان حداقل تشکر از این قشر است.

رئیس جمهوری خطاب به ایثارگران گفت: شما عزیزان و سلامتتان را با خدا معامله کردید آن رضوان حق است و آنچه ما در برابر این خانواده می کنیم، تشکر است و امیدواریم شاهد ایرانی با عزت و سربلند باشیم.

خاطرات روحانی از استان اصفهان و انقلاب اسلامی

رئیس جمهور در ادامه گفت: امام با قیام و نهضتش تحقیر مستبدان را زدود، به ملت ایران نشان داد كه می‌توانند در برابر دخالت‌های بیگانگان و همچنین استبداد مستبدینی كه در واقع سرنوشت كشور توسط همین بیگانگان به آنها سپرده شده بود امكان پذیر است.

وی تاکید کرد: مردم ایران در روزگار قبل از انقلاب در برابر تحقیر نه تنها حضور خارجیان در كشور بلكه به دلیل تصمیم گیری آنها برای سرنوشت ایران و همچنین زیر پا گذاشتن فرهنگ اسلامی- ایرانی مردم بزرگ كشورمان و نبود آزادی و حكم رانی حاكمان مستند در تحقیر بزرگ به سر می‌بردند.

وی ادامه داد: اما اینكه آیا نجات از این تحقیرها و ساختن شرایطی جدید در كشور كه مردم ما خود تصمیم ساز، تصمیم گیر و همچنین برای پاسداشت هویت اسلامی و ایرانی خود توان حراست و حفاظت از فرهنگ خود در برابر بیگانگان داشته باشند جای بحث و تردید بود.

روحانی تصریح كرد: امام با قیام و نهضتش این تحقیر را زدود، به ملت ایران نشان داد كه می‌توانند در برابر دخالت‌های بیگانگان و همچنین استبداد مستبدینی كه در واقع سرنوشت كشور توسط همین بیگانگان به آنها سپرده شده بود امكان پذیر است.

وی افزود: یك ملت اگر متحد شد و دست به دست هم داد و آماده ایثار و فداكاری شد هر كاری كه بخواهد و هر آرمان و هدف بلندی را كه پی جوید به آن دست می یاید.

رئیس جمهور بیان كرد: در آغاز نهضت اسلامی یعنی از پاییز ۱۳۴۱ شاید در نظر عده ای این كار شدنی به نظر نمی آمد. امام بود و شاگردان و یاران اندكش و بخشی از مردمی كه در سایه آگاهی دینی و فرهنگی خود را آماده فداكاری كرده بودند. اما در برابر، قدرت های بزرگ، مستند در سطح جهان در این كشور چنگال انداخته بودند، نجات كشور از چنگال گرگ صفتان سخت بود. شاید آغاز حركت جدید از بهمن همان سال ۴۱ شروع شد گرچه نهضت زودتر آغاز شد. از همان زمانی كه آنها به دنبال یك رفراندوم قلابی در كشور در ششم بهمن ۴۱ بودند.

روحانی با بیان اینكه كار بسیار بزرگی در این كشور شروع شد و فروردین ۴۲ روشن شد كه این كار بدون فداكاری و ایثار به ثمر نمی رسد بیان كرد: دوم فروردین سال ۱۳۴۲ اولین ایثارها، فداكاری‌ها و شهادت‌ها رقم خورد. طلاب، دانشجویان، علما، اندیشمندان دینی و كشتاری كه در غروب دوم فروردین سال ۴۲ در مدرسه فیضیه متأسفانه توسط عمال رژیم استبادی گذشته رخ داد و آجرهای مدرسه را رنگین كرد، طلاب را از طبقه بالا به حیات پرتاب كردند و صبح سوم فروردین سال ۴۲ هر معممی را در خیابان می دیدند مورد هجمه قرار می دادند.

پوی خاطرنشان كرد: روشن شد كه این راه نیاز به ایثار و فداكاری و خون دارد، ایثارگران، جوانان و زنان، مردان و روستائیان، كلان شهرها و همه جا به صحنه آمدند. قیام ۱۵ خرداد امام به زندان رفت، ماهها در زندان بود و بالاخره روشن شد كه مسیر، مسیری است كه با سنگلاخ های زیادی روبرو است و نیاز به همبستگی، ایثار و فداكاری بود.

رئیس جمهوری گفت: مردم اصفهان آزمایش بزرگ الهی را در نهضت اسلامی را با بهترین نمره و ایثار و فداکاری مردمش به پیروزی رساندند.

وی افزود: در ایام دهه فجر اصفهان جزو استان هایی بود که در ردیف اول حضور و نشاط در ردیف اول این نهضت قرار داشت.

وی با اشاره به تصمیم امام خمینی (ره) برای بازگشت به ایران در تاریخ پنجم بهمن ماه، گفت: امام خمینی (ره) در ششم بهمن قرار بود به سمت ایران حرکت کنند اما خبر رسیدکه تمام فرودگاه ها بسته شده است.

دکتر روحانی ادامه داد: من از فرانسه با آیت الله طاهری تماس داشتم که ایشان خبر دادند که هوانیروز اعلام کرده که فرودگاه را باز نگه داشته تا پرواز امام خمینی (ره) به زمین بنشسند.

وی گفت: در آن ایام بسیار حضور پرنشاط و فعالی را بین مردم اصفهان مشاهده می کردیم همچنین بعد از پیروزی انقلاب هم در تمام ایام و دوره ها اصفهانی ها حضور داشتند.

وی گفت: از شروع جمهوری اسلامی و حرکت اسلامی، اصفهان به عنوان یکی از استان های پیشتاز برای حراست از انقلاب بود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه جنگ تحمیلی به عنوان امتحان ملت ایران، همه دشمنان ایران دست در دست هم دادند تا انقلاب را بشکنند، گفت: آن زمان تنها عراق نبود که با ملت می جنگید بلکه دنیایی در برابر ایران تصمیم داشتند انقلاب را در هم بشکانند.

رئیس جمهور در ادامه بیان كرد: در جنگ عراق علیه ایران كشورهای منطقه با پول، دلار و نیروی انسانی به عراق كمك كردند و جنگ كه به پایان رسید مشخص شد كه تعدادی از اسرای عراقی اتباع حدود ۱۳ كشور هستند.

وی با بیان اینكه دنیایی به جنگ یك ملت آمده بود گفت: ما پیروز شدیم چون همه به صحنه آمدند. ظاهر این بود كه استان‌های مرزی كه دشمن پشت شهرهایش آمده بود و یا وارد شده بود آمده اند به صحنه و فداكاری كرده اند. اما استانی در وسط ایران مثل اصفهان نیز به میدان آمده بود.

رئیس جمهور گفت: چه انگیزه ای باعث شد اصفهانی كه در محاصره نیست و با میدان جنگ صدها كیلومتر فاصله دارد در این فداكاری شركت كند؟ انگیزه ایران فداكاری برای انقلاب، نظام، وطن اسلامی مردم سراسر كشور را به صحنه آورد و در میان همه مردمی كه به صحنه جنگ آمده بودند اصفهان پیشتاز بود. درصد شهید نسبت به تعداد جمعیت در استان های كشور اصفهان را در رتبه اول قرار می‌دهد. این نشان این است كه این استان، استان شرف، ایثار، شهادت است. همه جای اصفهان و شهرستان‌های آن در این امر حضور داشته اند. لشكر امام حسین (ع)، لشكر نجف و سایر نیروهای مسلح نه تنها از لحاظ ایثار بلكه از لحاظ كیفیت هم در رده های اول قرار داشتند.

روحانی تصریح كرد: شاید تعبیر درستی نباشد اما می‌توان گفت استاد امام در سیاست شاید مرحوم مدرس بود، امام به این شهید عشق می ورزید. شما مدرس و شهید بهشتی را اگر در نظر بگیرید می‌بینید كه چه خدمات ارزنده‌ای به استقلال و آزادی كشور ارائه كرده‌اند و پس استان اصفهان به گردن همه ما حق دارد.

وی ادامه داد: اصفهان استانی است با این عظمت، اندیشمندان و آثار تمدنی، شما مثل میدان امام را كجا سراغ دارید؟ حكومت با بازار به چه زیبایی تركیب شده است؟ علم و سیاست و عبادت در این میدان در كنار هم قرار گرفته اند. بزرگانی چون شیخ بهایی، علامه مجلسی، حاج آقا رحیم ارباب و... افتخار كل دنیا و تمدن اسلامی هستند.

روحانی خاطرنشان كرد: البته اصفهان امروز با مشكلاتی هم روبرو است. با اینكه اصفهان مركز علم، فرهنگ و دانشگاهی است اما در عین حال مشكلاتی دارد. اینجا ما باید از شما سوال كنیم كه اصفهان با این همه عالم و استعداد چرا با مشكلات روبرو است.

رئیس جمهور با نقل خاطره‌ای از زمان سفر امام از نوفل لوشاتو و بسته شدن تمام فرودگاه ها به روی امام خمینی(ره) اظهار کرد: در آن زمان آیت الله طاهری گفت ‌که هوانیروز اصفهان اعلام کرده ‌که فرودگاه اصفهان را باز نگه می‌دارد تا هواپیمای امام به زمین بنشیند.

وی ‌با اشاره به اینکه همه دشمنان اسلام و ایران با هم متحد شده بودند تا انقلاب را بشکنند و استقلال ما را زیرپا بگذارند، تصریح کرد: دشمنان سعی کردند ملت ما را بعد از نجات از تحقیرها به تحقیر بکشانند هر چند عراق تنها نبود، ‌بلکه دنیایی با ایران می‌جنگیدند تا ایران را به شکست بکشانند.

روحانی تصریح کرد: یکی از موارد محل مناقشه در جنگ بمباران اصفهان بود که من خود حضور داشتم و فکر می‌کردیم چگونه هواپیمای عراقی آمده و بمباران کرده ‌و نخستین بار دشمن از موشک هوا به زمین در اصفهان استفاده کرد.

کد N711493