امارات از دسامبر گذشته حملات ضد داعش را متوقف کرده است

طبق اعلام مقامات آمریکایی، امارات به عنوان یکی از متحدان عربی مهم در ائتلاف ضد داعش، از دسامبر گذشته و به دنبال اسیر شدن خلبان اردنی که اخیراً توسط داعش سوزانده شد، با ابراز نگرانی نسبت به امنیت خلبان‌هایش حملات هوایی خود علیه این تروریست‌ها را به تعلیق درآورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، مقامات دولت آمریکا گفتند، امارات از پنتاگون خواسته تا به جای انجام حملات هوایی و استقرار هیات‌هایش در کویت، عملیات امداد و نجات از جمله استفاده از هواپیمای اوسپری V-22 را در شمال عراق تایید کند. خلبانان این کشور تا زمانی که هواپیماهای اوسپری در شمال عراق مستقر نشوند، مجددا به عملیات‌های ضد داعش ملحق نخواهد شد.

مقامات دولت واشنگتن گفتند، امارات پس از آنکه معاذ الکساسبه، خلبان نیروی هوایی اردن در نزدیکی رقه سوریه به اسارت گرفته شد، به فرماندهی مرکزی آمریکا اطلاع داد که پروازهای نیروهای هوایی‌اش را به تعلیق درمی‌آورد.

یکی از مقامات ارشد ارتش آمریکا گفت: تروریست‌های داعش در عرض چند دقیقه ستوان الکساسبه را به اسارت گرفتند و زمانی برای مداخله ما وجود نداشت.

اما مقامات امارات، ارتش آمریکا را زیر سوال بردند که اگر تیم‌های امداد و نجات زمان بیشتری داشتند، می‌توانستند ستوان الکساسبه را نجات دهند یا خیر.

در همین حال شیخ عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه امارات نیز از باربارا لیف، سفیر جدید آمریکا در این کشور پرسید که چرا فرماندهی مرکزی برای نجات خلبان‌ها دسترسی مناسبی به شمال عراق ندارد. این در حالی است که سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در این باره اظهارنظری نکرده است.

تفرقه میان آمریکا و امارات بسیار مهم است چراکه امارات یکی از مهم‌ترین متحدان عربی آمریکا در مقابله علیه داعش است. امارات به نسبت دیگر کشورهای عضو این ائتلاف بین‌المللی، ماموریت‌های بسیاری را در آغاز این جنگ هوایی انجام داد. امارات یکی از اولین کشورهایی بود که به ائتلاف علیه داعش پیوست.

روابط با امارات برای آمریکا بسیار مهم است چراکه رابطه واشنگتن با دیگر کشورهای مسلمان همچون ترکیه، مصر و عربستان متشنج شده است. هنوز مشخص نیست که چرا ارتش آمریکا قادر نبوده تا تیم‌های نجات را در شمال عراق مستقر کند.

انتهای پیام

کد N711091