ژاپن به دنبال انجام گشت‌زنی‌های دریایی و هوایی در دریای چین جنوبی است

دولت ژاپن اعلام کرد، در حال بررسی انجام گشت‌زنی‌های هوایی و دریایی در دریای چین جنوبی است؛ اقدامی که خطر تنش‌های تازه با چین را به همراه دارد چرا که همسایه‌اش حضور نظامی خود در این منطقه را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ، وزیر دفاع ژاپن به خبرنگاران گفت: وابستگی متقابل کشورهای در حال افزایش و تعمیق است و وضعیت دریای چین جنوبی امنیت ملی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. راهی که کشور ما به این وضعیت رسیدگی می‌کند، مساله‌ای است که در حال بررسی است اما ژاپن در حال حاضر برنامه‌های خاصی برای آغاز گشت‌زنی‌های هوایی و دریایی در دریای چین جنوبی ندارد.

گشت‌زنی های منظم ژاپن در حال حاضر به آب‌های اطراف مرزهایش گسترش یافته و در دریای چین شرقی صورت می‌گیرد؛ جایی که ژاپن درگیر مناقشه‌ای با چین در خصوص حق مالکیت بر سلسله جزایری در آنجا است.

از آنجایی که ژاپن و آمریکا برای نهایی کردن خط مشی‌های همکاری دفاعی در نیمه نخست سال جاری میلادی با یکدیگر همکاری می‌کنند، توسعه بالقوه اقدامات نظارتی یکی از موضوعات مذاکرات و همکاری‌های آن‌ها خواهد بود.

آدمیرال رابرت توماس، فرمانده ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا هفته گذشته گفت: آمریکا از گسترش گشت‌زنی‌های هوایی در دریای چین جنوبی برای مقابله با تعداد رو به رشد کشتی‌های چینی استقبال می‌کند.

این درحالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه چین بدون اشاره خاص به ژاپن نسبت به مداخله خارجی در مساله دریای چین جنوبی هشدار داد.

وی گفت: ما می‌خواهیم و قادر هستیم تا صلح و ثبات را در دریای چین جنوبی برقرار کنیم. کشورهای خارج از این منطقه باید بر تلاش کشورهای این منطقه برای تضمین صلح و ثبات احترام گذاشته و از ایجاد تنش خودداری کنند.

انتهای پیام

کد N710758