آمریکا در تایلند مانوری با گلوله‌های واقعی برگزار می‌کند

دیپلمات ارشد آمریکا در امور شرق آسیا گفت، با وجود آنکه گفته می‌شود مانورهای نظامی قریب‌الوقوع در تایلند بر همکاری امنیتی غیرکشنده متمرکز خواهد بود، اما آمریکا در این رزمایش از گلوله‌های واقعی استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آمریکا مه سال گذشته میلادی در پاسخ به کودتای تایلند، کمک نظامی خود به این متحد قدیمی‌اش را به تعلیق درآورد.

دانیل راسل، دیپلمات ارشد آمریکا در امور شرق آسیا هفته گذشته خواستار پایان حکومت نظامی در تایلند شده و گفت، استیضاح اخیر نخست‌وزیر سابق این کشور احتمالاً با انگیزه سیاسی صورت گرفته است؛ اظهاراتی که خشم خونتای تایلند را برانگیخت.

اما از آنجایی که واشنگتن به دنبال حفظ سیاست خارجه‌اش در آسیا است، با سرعت مانور سالانه «کبری طلایی» در تایلند را پیش می‌برد. این یکی از بزرگترین مانورهای نظامی چند جانبه جهان است که در آن حدود 30 کشور شرکت دارند. این مانور از سال 1982 میلادی هر سال در تایلند برگزار شده است.

راسل در چند روز گذشته در مصاحبه‌ای گفت، به دنبال کودتای تایلند، آمریکا کمک نظامی خود را کاهش داده و مانور خود را بر کمک‌های بشردوستانه و اقدامات امداد و نجات در بلایای طبیعی متمرکز کرد.

وی افزود، بسیار مهم است که ارتش‌های این منطقه بتوانند در موارد طوفان یا سونامی فوراً همکاری کنند.

سفارت آمریکا در بانکوک گفت، مانوری با مقیاس وسیع و با استفاده از گلوله‌های واقعی و همچنین تجهیزات آبی- خاکی برگزار می‌شود.

ملیسا سویینی، سخنگوی این سفارتخانه افزود: در برخی مراحل مانور «کبری طلایی» از گلوله واقعی استفاده می‌شود که هدفش گسترش همکاری میان شرکت کنندگان در اقدام فوری است.

انتهای پیام

کد N710324