مذاکرات آبی تهران- آلمان کلید خورد/ بازدید هیات ژرمن ها از دریاچه ارومیه

جیره‌بندی آب,ایران و آلمان

مهر نوشت:

معاون وزیر نیرو گفت: مدیریت و حفاظت از منابع آب؛ 2 اولویت‌ جدید وزارت نیرو است و در زمینه مدیریت ذخایر زیر زمینی نیز به دنبال استفاده از تجربیات آلمان خواهد بود.

رحیم میدانی در دیدار با سفیر آلمان گفت: هم‌ اکنون در زمینه‌ های مطالعاتی و آموزشی همکاری‌ های خوبی میان دو کشور در حال انجام است، اما با توجه به وضعیت خاص منابع آب ایران در چند سال گذشته و بروز شرایطی همچون تغییر اقلیم، خشکسالی و افزایش دما، علاقه‌ مند هستیم در زمینه مدیریت غیرسازه‌ ای آب همچون بحث بهره‌ وری و نحوه مواجهه با پدیده تغییر اقلیم همکاری‌ های جدیدی را با کشور آلمان آغاز کنیم.

معاون وزیر نیرو گفت: بحث ارتباط آب با محیط‌ زیست، مشارکت بهره‌ برداران در مدیریت آب، مدیریت خشکسالی، روش‌ های مصرف آب در کشاورزی و روش‌ های ارتقای بهره‌ وری آب در صنعت اولویت‌ های بخش آب ایران بوده و زمینه‌ های همکاری در این مقوله‌ ها مهیا است.

او درباره استفاده از تجربه آلمان در زمینه تغییر اقلیم و ارتقای بهره‌ وری در بخش آب اعلام آمادگی کرد و ادامه داد: علم مدیریت آب دانش به‌ روز و نوظهوری است که تمامی کشورها هم به‌ لحاظ نظری و هم تجربی نیازمند تبادل دانش در این زمینه هستند؛ بنابراین اگر تجربه موفقی در زمینه بخش‌ های مختلف آب به‌ ویژه درباره مدیریت آب زیرزمینی در کشور آلمان وجود داشته باشد، ما علاقه‌ مند به استفاده از این تجربه‌ ها هستیم.

میدانی با بیان اینکه هم‌اکنون موضوع مدیریت و حفاظت از منابع آب از اولویت‌ های وزارت نیرو محسوب می‌شود گفت: بحث ارتباط آب با محیط‌ زیست، مشارکت بهره‌ برداران در مدیریت آب، مدیریت خشکسالی، روش‌ های مصرف آب در کشاورزی و روش‌ های ارتقای بهره‌وری آب در صنعت؛ اولویت‌ های بخش آب ایران بوده و زمینه‌ های همکاری در این مقوله‌ ها مهیا است.

همچنین سفیر آلمان با اشاره به پیشینه طولانی مشارکت آلمان در ایران گفت: هم‌ اکنون شرکت‌ های آلمانی در طرح‌ های مختلف اقتصادی و عمرانی ایران حضور فعال دارند، اما این همکاری‌ ها در زمینه آب کم است.

"میکاییل اشترنبرگ" با بیان اینکه آب و محیط‌ زیست در آینده نقش موثری را در سرنوشت کشورها خواهد داشت ادامه داد: آب ماده‌ ای است که دائم کمیاب‌ تر می‌ شود و به مانند انرژی‌ های دیگر قابل جایگزینی نیست، به‌ ویژه در کشوری مانند ایران آب از اهمیت حیاتی برخوردار است.

او با اشاره به وجود بستر لازم برای توسعه همکاری‌ های ایران و آلمان در بخش آب گفت: باید زمینه‌ ها و پتانسیل‌ های موجود برای این همکاری بررسی شود تا برنامه‌ های عملی در این زمینه قابل اجرا باشد.

سفیر آلمان با اشاره به بازدید یک هیات آلمانی از دریاچه ارومیه ادامه داد: کارشناسان و بخش‌ های مطالعاتی آلمان آماده ارائه خدمات پژوهشی و اجرایی به‌ ویژه در زمینه مسائل محیط زیستی ایران هستند.

 


23231

 

کد N710202