پافشاری جدایی‌طلبان جنوب یمن بر استقلال و هشدار سازمان ملل نسبت به وقوع جنگ داخلی

سازمان ملل متحد,يمن

جدایی طلبان جنوب یمن ضمن اعلام مخالفت خود با درخواست عبدالملک حوثی برای مذاکره جهت حل مساله جنوب، بار دیگر بر درخواست خود برای جدایی جنوب یمن از شمال آن تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، ریاست "شورای عالی جدایی طلبان جنوب یمن" پس از نشست احزاب جنوبی در عدن، مخالفت خود را با درخواست عبدالملک حوثی، رهبر گروه انصارالله مبنی بر "حل عادلانه مساله جنوب" اعلام کردند.

در بیانیه جدایی طلبان آمده است: مردم جنوب یمن نمی‌پذیرند که یک طرف خارجی یا داخلی سرپست آنها باشد و برای جنوبی‌ها تصمیم بگیرد. جدایی طلبان همچنین اعلام کردند که مذاکرات در گروه برگزاری نشست میان نمایندگان جنوب یمن و شمال آن است.

همچنین نشست رهبران احزاب عضو تشکل "اللقاء المشترک" روز سه شنبه به نشست خود بدون دستیابی به نتیجه یا موضعی مشخص پایان دادند.

محمد الرباعی، رئیس شورای عالی این حزب احتمال داد که القاء المشترک امروز (چهارشنبه) که روز پایان ضرب الاجل سه روز شیعیان حوثی است، موضع نهایی خود را نسبت به بحران کشور اعلام کند.

اللقاء المشترک پیشتر مشارکت خود را در مذاکراتی که برای مهار پیامدهای خلا قدرت برگزار می‌شود، اعلام کرده بود.

جمان بن عمر، نماینده سازمان ملل در یمن نیز نسبت به پیامدهای وخیم شدن اوضاع یمن هشدار داد و گفت: یمن در حال حاضر در آستانه فروپاشی است و اگر اوضاع وخیم کشور ادامه یابد، کشور وارد جنگی داخلی می‌شود.

از سوی دیگر 10 کشور ناظر بر طرح شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن، از جمله آلمان، ژاپن، هلند و ترکیه از تمامی طرف‌های یمنی خواستند تا به یک توافق سیاسی جدی برای حل بحران کشور برسند و به نتایج مذاکرات ملی و توافق نامه صلح وشراکت و طرح شورای همکاری خلیج فارس پایبند باشند.

در بیانیه این کشورها آمده است: این توافق نامه تنها راه برای حل بحران کشور است و ما از مذاکرات گروه‌های یمنی با نظارت جمال بن عمر حمایت می‌کنیم.

در همین راستا جمع زیادی از حامیان حوثی‌ها با برگزاری تظاهرات در شهر "صعده" واقع در شمال یمن حمایت خود را از نتایج کنفرانس ملی اخیر که به دعوت عبدالملک حوثی برگزار شد، اعلام کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات اعلام کردند که پس از پایان ضرب الاجل سه روزه حوثی‌ها برای حل بحران کشور "رهبران انقلاب" اقدامات مناسبی را اتخاذ خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N710170