فراهم شدن مقدمات آزادی دومین خبرنگار الجزیره در مصر

خبرنگار,الجزيره,مصر

منابع امنیتی مصر اعلام کردند که آزادی دومین خبرنگار الجزیره پس از صرف نظر وی از تابعیت مصری خود، نزدیک است و زمینه لازم برای آزادی وی فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، محمد فاضل فهمی، خبرنگار شبکه الجزیره که به اتهام همکاری با اخوان المسلمین بازداشت شده است، تابعیت مصری - کانادایی دارد و از تابعیت مصری خود صرف نظر کرده است که این امر باعث می‌شود وی آزاد و از کشور خارج شود.

محمد فاضل فهمی یکی از سه خبرنگار الجزیره است که در دسامبر 2013 به اتهام تشویش اذهان عمومی، تلاش برای ایجاد آشوب و همکاری با اخوان المسلمین در مصر بازداشت شدند.

فهمی و پیتر گرست خبرنگار استرالیایی که اخیرا آزاد شده، در ژوئن گذشته به اتهام تحریک به خشونت در مصر به هفت سال زندان محکوم شدند و باهر محمد، سومین خبرنگار که تبعه مصر است و هنوز در زندان به سر می‌برد به 10 سال حبس محکوم شده است.

در همین راستا عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر حکمی را صادر کرد که به موجب آن افراد خارجی بتوانند به منظور تکمیل مدت مجازات خود به کشورشان بازگردانده کنند. بر این اساس وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای دستور سلب تابعیت مصری فاضل فهمی را صادر کرد تا این فرد تنها تابعیت کشور کانادا را داشته باشد.

وزیر کشور کانادا نیز با بیان اینکه آزادی فاضل فهمی نزدیک است، از سامح شکری وزیر خارج مصر خواست تا هر چه سریعتر اقدامات لازم برای آزادی این خبرنگار را فراهم کند.

خانواده فاضل فهمی گفتند که مقامات مصری میان تبعه مصر بودن و ماندن در زندان یک گزینه را مقابل فهمی قرار دادند و اعلام کردند که وی تنها به عنوان توریست می‌تواند به مصر بیاید.

نخست وزیر ایتالیا پس از آزادی پیتر گرست، خبرنگار استرالیایی بازداشت شده توسط مصر از این اتفاق ابراز خرسندی کرد و گفت: تمام مردم استرالیا از این اتفاق احساس رضایت دارند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز ضمن ابراز خرسندی از آزادی این خبرنگار استرالیایی و با تاکید بر آزادی بیان در مصر اظهار کرد: امیدواریم که هر چه سریعتر مساله دو خبرنگار دیگر نیز حل شود.

وزارت خارجه انگلیس نیز با بیان اینکه ادله مربوط به بازداشت محمد فاضل فهمی وباهر محمد امری نگران کننده است از مقامات مصری خواست تا در خصوص محاکمه نهایی دیگر خبرنگاران بازداشت شده تجدیدنظر کند.

انتهای پیام

کد N710112