ادامه سفر وزیر خارجه در آفریقا/ ظریف: ایران از مقابله با خشونت و افراطی گری حمایت می کند

محمدجواد ظریف

ایسنا نوشت:

وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت حرکت منسجم و جدی ائتلاف جنبش عدم تعهد علیه افراط و خشونت در سطح جهان، تاکید کرد.

محمدجواد ظریف در ادامه سفر دوره‌ای خود به آفریقا، شامگاه سه‌شنبه به وقت محلی در دیدار با وزیر خارجه بروندی، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این کشور، گفت: ما در حوزه‌های مختلف، همکاری خوبی با بروندی داریم و از حمایت‌های این کشور از ایران در مجامع بین‌المللی، سپاسگزاری می‌کنیم.

او در ادامه بر لزوم همکاری‌های اقتصادی دو کشور به ویژه در سطح بخش‌ خصوصی تاکید کرد.

او همچنین با ابراز خرسندی از توفیق دموکراسی در بروندی، گفت: برخی چالش‌ها و مشکلات، جهانی شده است؛ از جمله افراطی‌گری که به شکل‌های گوناگون در آفریقا، اروپا و منطقه ما قابل مشاهده است. ایران به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد، از ساماندهی یک حرکت منسجم و جدی توسط ائتلاف این جنبش علیه افراط و خشونت در سطح جهان، حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به پیشنهاد رئیس‌جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری»، بر لزوم هدایت و اجرای این پیشنهاد از سوی جنبش عدم تعهد تاکید کرد و خطاب به وزیر خارجه بروندی گفت: ما آمادگی داریم که در زمینه مقابله با افراط، با شما همکاری کنیم.

وزیر خارجه بروندی نیز در این دیدار با تقدیر از عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران برای همبستگی و تقویت دوستی میان دو کشور، بر لزوم تحکیم همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد.

او با بیان این‌که «ایران و بروندی از دیرباز روابط خوبی با هم داشته‌اند»، به لغو روادید سیاسی میان دو کشور اشاره و از اعزام پزشکان و متخصصان ایرانی برای کاهش آلام بیماران بروندیایی و همچنین ارسال محموله‌های انسان‌دوستانه به این کشور از سوی جمهوری اسلامی ایران، قدردانی کرد.

 

 

23231

 

کد N709878