وزارت کشور برای NGOهای امر به معروف مجوز صادر می کند

امر به معروف نهی از منکر,وزارت کشور

خانه ملت نوشت:

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت کشور را مجاز به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 15 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاح ماده 16 این طرح با 157 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس آن وزارت کشور مجاز به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر شد.

براساس ماده 16 اصلاح شده؛ ستاد امر به معروف و نهی از منکر که در این قانون ستاد نامیده می‌شود، به منظور هماهنگی دستگاه‌های اجرایی، سیاست‌گذاری، تعیین اولویت‌ها، ترویج و آموزش، اقامه امر به معروف و نهی از منکر و اجرای سایر وظایف اقدام می‌کند.

همچنین در تبصره 1 این ماده آمده است وزارت کشور پس از کسب نظر ستاد، نسبت به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهادی که در زمینه امر به معروف و نهی از منکر قصد فعالیت دارند، اقدام می‌کند.

براساس تبصره 2 این ماده ستادهای استانی و شهرستانی می‌توانند درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی برای تجمع و راهپیمایی در موضوعات مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر را بررسی و در صورت تایید مراتب را جهت صدور مجوز حسب مورد به استانداری، فرمانداری یا بخشداری ارسال کنند. هرگاه مراجع یاد شده بدون عذر موجه از صدور مجوز موضوع این تبصره و تبصره 1 استنکاف کنند، مستنکف مستوجب مجازات موضوع ماده 570 قانون مجازات اسلامی است.

در تبصره 3 این ماده آمده است ستاد موظف است اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص عفاف و حجاب را پیگیری کند.

براساس تبصره 4 این ماده؛ وظایف ستاد نافی مسئولیت‌های وزرا، مسئولان دستگاه‌های اجرایی ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری، روسای قوای سه‌گانه، مراجع قضایی و ضابطان دادگستری در ارتباط با آنچه در این قانون مقرر شده، نمی‌باشند.

 

 

23231

 

کد N709877