با موافقت نمایندگان صورت گرفت؛

صدور مجوز امر به معروف سازمان‌های مردم‌نهاد توسط وزارت کشور

مجلس

وزارت کشور پس از کسب نظر ستاد، نسبت به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهادی که در زمینه امر به معروف و نهی از منکر قصد فعالیت دارند، اقدام می‌کند. وزارت کشور مجاز به صدور مجوز برای "سمن" در حوزه امر به معروف شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت کشور را مجاز به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر کردند.

به گزارش ایلنا٬ نمایندگان در نشست علنی امروز (15 بهمن‌ماه) مجلس٬ در جریان بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاح ماده 16 این طرح با 157 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس آن وزارت کشور مجاز به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر شد.

براساس ماده 16 اصلاح شده؛ ستاد امر به معروف و نهی از منکر که در این قانون ستاد نامیده می‌شود، به منظور هماهنگی دستگاه‌های اجرایی، سیاستگذاری، تعیین اولویت‌ها، ترویج و آموزش، اقامه امر به معروف و نهی از منکر و اجرای سایر وظایف اقدام می‌کند.

همچنین در تبصره 1 این ماده آمده است وزارت کشور پس از کسب نظر ستاد، نسبت به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهادی که در زمینه امر به معروف و نهی از منکر قصد فعالیت دارند، اقدام می‌کند.

براساس تبصره 2 این ماده ستادهای استانی و شهرستانی می‌توانند درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی برای تجمع و راهپیمایی در موضوعات مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر را بررسی و در صورت تایید مراتب را جهت صدور مجوز حسب مورد به استانداری، فرمانداری یا بخشداری ارسال کنند. هرگاه مراجع یاد شده بدون عذر موجه از صدور مجوز موضوع این تبصره و تبصره 1 استنکاف کنند، مستنکف مستوجب مجازات موضوع ماده 570 قانون مجازات اسلامی است.

در تبصره 3 این ماده آمده است ستاد موظف است اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص عفاف و حجاب را پیگیری کند.

براساس تبصره 4 این ماده؛ وظایف ستاد نافی مسئولیت‌های وزرا، مسئولان دستگاه‌های اجرایی ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری، روسای قوای سه‌گانه، مراجع قضایی و ضابطان دادگستری در ارتباط با آنچه در این قانون مقرر شده، نمی‌باشند.

کد N709858