ستاد امر به معروف مسئول هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای اقامه امر به معروف

امر به معروف و نهي از منكر

ستاد امر به معروف و نهی از منکر به منظور هماهنگی دستگاه‌های اجرایی سیاست‌گذاری تعیین اولویت‌ها و ترویج و آموزش اقامه امر به معروف و نهی از منکر اقدام می‌کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز ماده 16 و تبصره‌های مربوط به این ماده‌ها از طرح حمایت از آمران معروف و ناهیان از منکر اصلاح کرد که به موجب آن ستاد امر به معروف و نهی از منکر که در این قانون ستاد نامیده می‌شود به منظور هماهنگی بسته‌های اجرایی سیاست‌گذاری، تعیین اولویت‌ها، ترویج و آموزش؛ اقامه امر به معروف و نهی از منکر و اجرای سایر وظایف اقدام می‌نماید.

در تبصره 1 این ماده آمده است وزارت کشور پس از کسب نظر ستاد نسبت به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم نهادی که در زمینه‌ی امر به معروف و نهی از منکر دست فعالیت‌ دارند اقدام می‌کند.

همچنین به موجب تبصره 2 ماده 16 طرح حمایت از آمران معروف ستادهای استانی وشهرستانی می‌توانند درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی برای تجمع و راهپیمایی درموضوعات مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر را بررسی و در صورت تایید جهت صدور مجوز حسب مورد به استانداری فرمانداری یا بخشداری ارسال کنند.

هر گاه مراجع یاد شده بدون عذر موجه از صدور مجوز موضوع این تبصره استنکاف کنند مستوجب مجازات موضوع ماده 570 قانون مجازات اسلامی‌ می‌باشد.

به گزارش ایسنا، بر اساس تبصره 3 این ماده نیز ستاد موظف است اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص عفاف و حجاب را پیگیری کند و در نهایت طی تبصره 4 وظایف ستاد نافی مسئولیت‌های وزراء مسئولان دستگاه اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری، روسای قوای سه گانه و مراجع قضایی و ضابطان دادگستری در ارتباط با آنچه در این قانون مقرر شده نمی‌باشد.

همچنین تبصره 3 ماده 17 طرح حمایت از آمران به معروف ستاد امر به معروف و نهی از منکر با همکاری سازمان بسیج مستضعفین برای مرتبه عملی امر به معروف و نهی از منکر موضوع ماده 4 قانون حمایت از آمران به معروف برای افراد مورد نیاز از نیروهای بسیج مستضعفین به عنوان ضابطان امر به معروف و نهی از منکر دوره‌ی آموزشی برگزار می‌کند. البته طبق اصل ماده 17 نیز سازمان بسیج مستعضین موظف است با به کارگیری آحاد بسیجیان در چارچوب قوانین نسبت به فرهنگ سازی و اجرای امر به معروف و نهی ازمنکر در مرتبه زبانی اقدام کنند.

انتهای پیام

کد N709818