عبداللهیان در جمع نخبگان و اندیشمندان در اتیوپی

جلوگیری از انتقال و بومی شدن فناوری شکل جدید استعمار است

سیاسی

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه گفت: یکی از ابعاد مهم شکل جدید استعمار جلوگیری از انتقال و بومی شدن فناوری و دانش به میان جوامع آفریقایی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر عبداللهیان که به منظور شرکت در بیست وچهارمین اجلاس سران اتحادیه آفریقا به اتیوپی سفر کرده بود در نشستی با نخبگان و اندیشمندان مسلمان و مسیحی در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آدیس آبابا به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در این سخنان قرن 21 را قرن آفریقا دانست چرا که این قاره در معادلات جهانی از نقش روزافزونی برخوردار شده و علی رغم بحران­های روز افزون اقتصادی، در سنوات اخیر جهان شاهد رشد اقتصادی آفریقا بوده است.

 وی با اشاره به گذشت چند دهه از استقلال کشورهای آفریقایی و ادامه بهره کشی کشورهای استعمارگر سابق از این قاره اعلام داشت: یکی از ابعاد مهم شکل جدید استعمار جلوگیری از انتقال و بومی شدن فناوری و دانش به میان جوامع آفریقایی است.

معاون عربی و آفریقا همچنین اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران همواره خواهان توسعه روابط و گسترش مناسبات با تمامي کشورهای آفريقايي بوده و در اين جهت افزايش همكاري ها به عنوان يك اولويت در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران پيگيري شده است.

وی در ادامه افزود تفکرات تکفیری هیچ ریشه ای در افکار و مبانی دینی اسلامی چه شیعی و چه سنی ندارد بلکه این تفکرات مربوط به برخی جریان های افراطی است که خود را منتسب به اسلام کرده اند.  

برخورد با تروریسم و تندروی هم فکری و تشریک مساعی جامعه جهانی را می طلبد و کمک به توسعه و ثبات در خاورمیانه و قاره آفریقا کمک زیادی به کنترل افراط گرائی و تروریسم می کند.

تجربه حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه طی سال های اخیر نشان داده است که رویکرد نظامی و سخت افزاری به کشورهای توسعه نیافته نه تنها گرهی از مشکلات بی ثباتی و تروریسم را باز نمی کند بلکه حتی ممکن است سبب تشدید مشکلات بشود. وی گفت آمریکا از ایران درخواست کمک برای مبارزه با گروه های تروریستی کرد اما ما آمریکا را فاقد صداقت می دانیم چون هم زمان برخی از این گروه های تروریستی مورد حمایت آمریکا هستند.

در مورد بحران سوریه نیز حضور گروه های تروریستی در سوریه را مولود سیاست های غلط آمریکا و متحدانش دانست.

معاون عربی و آفریقا درخصوص موضوع فلسطین با اشاره به جنایات اخیر صهیونیستها اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که برقراری صلح عادلانه و فراگیر در خاور میانه، جز از طریق حل و فصل بحران فلسطین مبتنی بر پایان اشغال آن سرزمین و احقاق حقوق کامل ملت فلسطین  از جمله حق تعیین سرنوشت، بازگشت کلیه آوارگان به سرزمین اجدادی خویش و تشکیل دولت یکپارچه فلسطین به پایتختی قدس شریف از طریق برگزاری یک همه پرسی با حضور همه اقوام و ساکنان اصلی این سرزمین اعم از مسلمان، مسیحی  و یهودی حاصل نمی شود و تنها راه در مقابل این رژیم اشغالگر مقاومت است.