در دیدار روسای مجالس ایران و مالزی مطرح شد

حرکت ایران و مالزی در مسیر رشد و بالندگی باید شتابان باشد

در دیدار روسای مجالس ایران و مالزی بر ضرورت رشد و بالندگی هر چه بیشتر دو کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و گردشگری تاکید شد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، پاندیگار امین مولیا رئیس مجلس نمایندگان مالزی که در رأس یک هیأت پارلمانی به تهران سفر کرده است، بعدازظهر امروز (14بهمن) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار، روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و مالزی را خوب و تاریخی خواند و گفت: دو کشور بزرگ مسلمان، با پیشینه غنی مناسبات خوب و پویای خود همواره در جهت تقویت همکاری ها و تعاملات مثبت قدم برداشته اند.

وی افزود: با استفاده از ظرفیت های پرشمار موجود، دو کشور باید در مسیر رشد و بالندگی هر چه بیشتر روابط فیمابین در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و گردشگری حرکتی شتابان داشته باشند.

لاریجانی در ادامه به تحولات منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و گفت: وقت آن رسیده است که رهبران کشورهای اسلامی به وحدت نظر در زمینه نشان دادن چهره واقعی اسلام که دین انسان ساز و متعالی است برسند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در زمینه گفت وگوهای هسته ای ایران با 1+5 نیز گفت: با وجود فتوای شرعی رهبری معظم انقلاب در باب ممنوعیت استفاده از هرگونه سلاح هسته ای که فراتر از هر قانون است دیگر غرب نباید نگرانی داشته باشد و رویکرد کلی مجلس شورای اسلامی هم حمایت از تلاش های دیپلماتیک داخلی برای حل و فصل موضوع است.

در ادامه این دیدار همچنین پاندیگار امین حاج مولیا رئیس مجلس نمایندگان مالزی با اشاره به چهارمین سفر خود به جمهوری اسلامی ایران طی شش سال ریاستش بر مجلس مالزی گفت: مالزی به گسترش روابط و همکاری های خود با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف سیاسی، پارلمانی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی اهتمام شایسته ای قائل است و تمایل دارد این مناسبات و همکاری ها هر چه بیشتر تعمیق یابد.

وی مردم ایران را دوست واقعی مردم مالزی خواند و با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و گردشگری خواستار افزایش مبادلات بین مردم دو کشور در زمینه های مورد علاقه شد.

رئیس مجلس مالزی، ضمن تأیید و مشترک خواندن مواضع جمهوری اسلامی ایران با دیدگاه های رهبران کشورش در موضوع لزوم اتخاذ یک رویه واحد و منسجم در برخورد با جریانات تندرو و تروریست در منطقه به ویژه داعش گفت: مالزی اقدامات قانونی متعددی را برای مقابله با ایدئولوژی و فعالیت های افراطی این گروه در نظر گرفته است.

وی افزود: همه کشورهای مسلمان باید با گسترش تفکرات افراطی و خشونت پرور مقابله نمایند.

رئیس مجل مالزی در پایان با ابراز خرسندی از پیشرفت های حاصله در فرایند حل و فصل موضوع هسته ای ابراز امیدواری کرد با لغو کلیه تحریم ها راه برای افزایش تعاملات و مبادلات تجاری فیمابین دو کشور تا حد مطلوب هموار گردد.

انتهای پیام

کد N709386