بیرون کشیدن 1200 جمجمه از زمین زندان تحت اداره خمرهای سرخ

سیاسی

همزمان با ادامه محاکمه دو تن از رهبران خمرهای سرخ، یکی از زندانیان سابق در داگاه تحت حمایت سازمان ملل کامبوج گفت: وی به بیرون کشیدن بیش از 12 هزار جمجمه از گورهای دسته جمعی خارج از پنوم پن کمک کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نون چا 88 ساله معروف به "برادر شماره 2" و سمفان 83 ساله، رئیس سابق کشور با اتهامات کشتار اقلیت‌های قومی ویتنامی و مسلمان، دستور ازدواج‌های اجباری و تجاوز در جریان سال های 1975 تا 1976 میلادی مواجه هستند.

در اوت سال گذشته میلادی پس از یک محاکمه دو ساله که بر تخلیه اجباری مردم کامبوج از پنوم پن و انتقال آن‌ها به کمپ‌های کار اجباری حومه شهر و کشتار آنها در یکی از مکان‌های قتل عام متمرکز بود، این دو رهبر خمرهای سرخ به خاطر اتهامات جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شدند.

این دو تن به ایفای نقشی مهم در نسل کشی که در اواخر دهه 1970 میلادی جان بیش از دو میلیون تن را گرفت، متهم شده‌اند.

کوچاندارا 63 ساله، زندانی سابق گفت: کمی پس از فروپاشی این رژیم در سال 1979 میلادی، کمک کردم تا بیش از 12 هزار و 100 جمجمه را از هشت گور دسته جمعی در زندان کرینج تاچان در استان تاکو واقع در 80 کیلومتری جنوب پنوم پن از خاک بیرون کشند. ما تمامی گودال‌ها را نکندیم. من این هشت گودال را کندم.

این شاهد همچنین شهادت‌های واضحی را از نحوه شکنجه زندانیان توسط خمرهای سرخ ارائه داد.

وی گفت: به طور مثال زنی را با چنگال های فلزی و اسیدسولفوریک شکنجه داند. او فریاد می‌زد و خمرهای سرخ به 10 زندانی دیگر دستور داده بودند تا بنشینند و این شکنجه را تماشا کنند. آن‌ها در آن زمان مردم را دادگاهی نمی‌کردند. بلکه آن‌ها را به راحتی می‌کشتند.

انتهای پیام

کد N709371