راشاتودی گزارش داد:

واکاوی نقش واشنگتن و پکن در نیجریه

سیاسی

یک رسانه روسی در گزارشی به واکاوی نقش واشنگتن و پکن در نیجریه پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، راشاتودی در گزارشی با اشاره به واکنش کم ارزش آمریکا به حملات بوکوحرام در نیجریه نوشت زمانیکه نفتی در کار نباشد، حفاظت از جان غیر نظامیان بی معنا است.

این رسانه روسی در مقدمه این گزارش نوشت بوکوحرام هزاران نفر از غیرنظامیان را در نیجریه کشته است اما مقامات آمریکایی پاسخی را به این اقدامات وحشیانه نداده اند که این موضوع نشان دهنده ارتباط درگیریها با مسائل نفتی است.

از نظر بسیاری از کارشناسان عدم واکنش جدی واشنگتن به درگیریها در نیجریه که بزرگترین اقتصاد را در آفریقا داراست، به خاطر مسائل ژئواستراتژیک است، یعنی نبود نفت و حمایت امنیتی.

بر اساس آمار وزارت ذخایر انرژی آمریکا، نیجریه اولین کشوری بوده که فروش نفت را به آمریکا متوقف کرده است، این درحالیست که نیجریه یکی از پنج تامین کننده اصلی نفت آمریکا بوده و در کمتر از 10 سال گذشته 1.3 میلیون بشکه نفت را در هر روز به ایالات متحده فروخته است.

راشاتودی در ادامه با اشاره تمرکز آمریکا و جهانیان به حملات تروریستی در اروپا و پیشبرد داعش و بی توجهی به حملات قریب الوقوع شبکه تروریستی بوکوحرام در نیجریه می نویسد شماری در واشنگتن از این رویکرد به عنوان تغییر استراتژی آمریکا یاد می کنند.

در همین رابطه شماری از مقامات آمریکایی در نامه ای به جان کری وزیر خارجه آمریکا اعلام کردند واشنگتن نیازمند اتخاذ رویکردی جامع برای مقابله با افزایش حملات بوکوحرام است.

این رسانه روسی در ادامه می نویسد درحالیکه آمریکا روزانه 8.2 میلیون دلار را صرف مبارزه با داعش در عراق و سوریه می کند، هیچ مبلغی را صرف مبارزه با افراطیون در نیجریه نمی کند.

واشنگتن سال گذشته پیشنهاد کمک به ارتش نیجریه را برای نجات 300 دختر مدرسه ای ربوده شده داد اما در دسامبر گذشته آموزش نیروهای نیجریه برای مقابله با بوکوحرام متوقف شد.

راشاتودی در پایان می نویسد چین به بزرگترین شریک تجاری آفریقا تبدیل شده است و میزان مبادلات تجاری در هر سال 160 میلیون دلار بوده و پکن در تلاش برای پر کردن خلاء آمریکا در نیجریه است.

راشاتودی درادامه با اشاره به طرح نخست وزیر چین در ماه مه برای افزایش میزان حجم روابط تجاری به 400 میلیارد دلار در سال 2020 می نویسد پکن پیشنهاد وام 1.1 میلیارد دلاری را به نیجریه داده و حتی از سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری برای هیدرو کربن خبر داده است.