بازداشت 40 یهودی ارتدوکس به دلیل اعتراض به خدمت سربازی در اسرائیل

پلیس اسرائیل با بیش از 40 تن از یهودیان ارتدوکس افراطی که در اعتراض به خدمت اجباری سربازی به خیابان‌ها آمده بودند، درگیر شد و آنها را بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اعتراض تا امروز بزرگترین تظاهرات در شهر ساحلی اشدود بوده که در آن صدها تن از یهودیان ارتدوکس به صورت «غیرقانونی» دست به اعتراض زده و خیابان‌ها را مسدود کردند. گفته می‌شود پلیس پس از درگیری بین معترضان و پلیس 40 تن را بازداشت کرده است.

همزمان در تل‌آویو و بیت‌المقدس نیز چندین تن به دلیل مختل کردن نظم عمومی طی اعتراض به بازداشت مردان ارتدوکس بازداشت شدند.

سال گذشته اسرائیل قانونی را تصویب کرد که با اجرای آن از سال 2017 یهودیان ارتدوکس افراطی مرد باید یا در ارتش یا خدمات اجتماعی به اجبار خدمت کنند.

در سال 2013، کابینه رژیم صهیونیستی توافق کرد، در صورتی که این افراد حضور تمام وقت در مطالعات سمینار یهودی داشته باشند از این خدمت اجباری معاف خواهند شد.

این در حالی است که در اسرائیل خدمت سربازی برای زنان به مدت دو سال و برای مردان به مدت سه سال اجباری است. ولی در قانون جدید برای فراریان از خدمت سربازی مجازاتی از جمله زندان در نظر گرفته شده است.

این مساله باعث خشم رهبری ارتدوکس‌ها شده است. آنها معتقدند این بدین معنی است که افراد را به دلیل عمل به عقیده خود به زندان می‌اندازند.

بسیاری از اسرائیلی‌ها، قانون جدید را تجدیدنظر در قوانین سال 1948، زمان تشکیل رژیم صهیونیستی می‌دانند.

انتهای پیام

کد N709156