بازتاب پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره فجر در رسانه‌های عربی

سیاسی

پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره فجر از سوی ایران بازتاب گسترده‌ای در بین رسانه‌های عربی داشته است که البته همه این رسانه‌ها در انتشار این خبر بر بومی بودن این فن‌آوری تاکید داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه المنار لبنان گزارش داد که ایران با موفقیت ماهواره فجر را پرتاب کرد.

در این گزارش آمده است که ایران روز گذشته (دوشنبه) و به مناسبت جشن سی‌وششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران ماهواره فجر را که توسط کارشناسان ایرانی ساخته شد، با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

بر اساس این گزارش، ماهواره فجر چهارمین ماهواره‌ای است که از سوی ایران و به وسیله موشک سفیر فجر که قادر به حمل ماهواره‌ها است، به فضا پرتاب می‌شود.

خبرگزاری فلسطین نیز در خبری با عنوان "ایران چهارمین ماهواره‌اش را به فضا پرتاب کرد"، نوشت: ایران توانست به مناسبت جشن‌های سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، با موفقیت چهارمین ماهواره به نام "فجر" را که توسط کارشناسان ایرانی ساخته شده، به فضا پرتاب کند.

روزنامه القبس کویت نیز در خبری با عنوان " تهران برای نظارت ماهواره‌ای پرتاب کرده است" نوشت: ایران روز گذشته برای اولین بار از سال 2012 ماهواره‌ی جدیدی را "برای نظارت" به فضا پرتاب کرده است که با موفقیت در مدار با ارتفاع 450 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته است.

روزنامه المصری الیوم نیز اعلام کرد که ایران ماهواره‌ای بومی به فضا پرتا ب کرد.

سایت‌های خبری المناره، روسیا الیوم، خبرگزاری کویت، سایت ایلاف، العرب، الخبر، نیز به انتشار خبر پرتاب ماهواره فجر پرداختند.

به گزارش ایسنا، در خجسته ایام‌الله دهه مبارک فجر و در آستانه 14 بهمن روز فن‌آوری فضایی، متخصصان افتخارآفرین سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع به‌عنوان نخستین سازمان پرتاب‌کننده ماهواره در جهان اسلام و شرکت صنایع الکترونیک ایران به‌عنوان اولین سازنده ماهواره در کشور، به حول و قوه الهی موفق شدند با شعار الله اکبر و با رمز مبارک "یا محمد رسول‌الله " چهارمین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران را با نام «فجر» به فضا پرتاب کرده و در مدار زمین قرار دادند.

سردار دهقان با تبریک این موفقیت ارزشمند به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، ریاست محترم جمهور و ملت شریف ایران گفت : طراحی و ساخت ماهواره ملی فجر حاصل تلاش مومنانه، خالصانه و جهادی دانشمندان و محققان فضایی شرکت صنایع الکترونیک ایران و شرکت‌های دانش بنیان داخلی و مراکز تحقیقاتی، علمی و دانشگاهی کشور می باشد و نشان دیگری بر تداوم رشد بالنده علمی کشور در عرصه فناوری‌های پیشرفته است.

سردار دهقان پیرامون ماهواره بر سفیر فجر نیز اظهار داشت: ماهواره بر سفیر فجر که کلیه مراحل طراحی و ساخت آن به صورت بومی در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع انجام شده است، تثبیت توانمندی ماهواره برهای جمهوری اسلامی ایران برای استقرار ماهواره در مدار زمین و دستیابی به یک پروژه ملی قابل طرح در سطح جهانی از دستاوردهای طراحی و ساخت آن می باشد.

وی ایجاد زیرساختهای مناسب و کسب توانمندی جهت طراحی و ساخت نسل جدید ماهواره برها، فراهم شدن زمینه ورود به بازار جهانی خدمات فضایی به واسطه پرتاب ماهواره، استفاده از توانمندیهای بومی در توسعه علوم و فناوریهای فضایی و طراحی ماموریت های پیچیده فضایی را از دیگر دستاوردهای طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره ملی فجر ذکر کرد.

سردار دهقان در ادامه افزود : مرکز هدایت و کنترل عملیات فضایی کشور عهده دار پشتیبانی و نظارت بر عملیات بهره برداری ماهواره فجر به کمک شبکه ایستگاه‌های زمینی بومی است که تمامی مراحل طراحی، ساخت، تست و نصب آنها توسط متخصصان فضایی شرکت صنایع الکترونیک ایران انجام شده است.

وزیر دفاع با قدردانی از زحمات، تلاش ها و همت بلند متخصصان فضایی کشورمان در بخشهای مختلف به ویژه شرکت صنایع الکترونیک ایران و سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع، این موفقیت و پیروزی بزرگ را در تداوم پیروزی های بزرگ ملت ایران در دهه فجر ذکر کرد و افزود : موفقیت کشورمان در عرصه فناوری فضایی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می رود.

سردار سرتیب حسین دهقان در پایان گفت: به فضل الهی دستاوردهای بزرگ دیگری در عرصه فن‌آوری فضایی با همت و تلاش فرزندان رشید ملت ایران در وزارت دفاع در دست اقدام است که ان‌شاء‌الله در آینده به اطلاع ملت شریف ایران خواهد رسید.

انتهای پیام

کد N709145