وزیرخارجه عمان:

به توافق ایران و گروه 1+5 خوشبینم/ جایگزین عدم توافق مثبت نیست

سیاسی

وزیرخارجه عمان در اظهاراتی تاکید کرد: من به توافق میان طرفین مذاکرات در ماه مارس و یا جولای 2015 خوشبین هستم. به نظر من این توافق رخ خواهد داد چون منافع آن برای همه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، «یوسف بن علوی» وزیرخارجه عمان در گفتگو با سی ان ان درباره رسیدن به توافق نهایی در پایان مهلت تعیین شده در مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 ابراز خوشبینی کرد. 

وی اظهار داشت: من به توافق میان طرفین مذاکرات در ماه مارس و یا جولای 2015 خوشبین هستم. به نظر من این توافق رخ خواهد داد چون منافع آن برای همه خواهد بود. باید طرفهای مذاکرات متوجه باشند اگر این توافق رخ ندهد، جایگزین آن چه خواهد بود؟! باید توجه داشته باشیم که این توافق ما را در وضعیت بین ثبات و بحران قرار داده است و باید تصمیم درست را اتخاذ کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا معتقدید ایران و آمریکا خارج از جریان مذاکرات ایران و گروه 1+5 باید رو در رو مذاکره داشته باشند نیز اظهار داشت: من با این مسئله مخالفم. چون این موضوع (مذاکرات هسته ای) مسئله میان دو طرف نیست بلکه به نگرانی های بین المللی مرتبط است. آمریکا در جایگاه نگران‌ترین طرف در مذاکرات هسته ای قرار دارد اما بدون حمایت سازمان ملل و تمامی کشورهای موثر در این مذاکرات توافق ممکن نیست، چون باید مسائل مورد نظر همه طرفها مورد توجه قرار گیرد.

وزیرخارجه عمان درباره جایگزین های عدم توافق هسته ای نیز اظهار داشت: اولا باید بگویم که به نظر من هیچکدام از طرفهای مذاکرات به گزینه های جایگزین فکر نمی کنند، آنها به سوی توافق حرکت می کنند. ما نیز از هیچ یک از آنها جانبداری نمی کنیم بلکه به دو طرف کمک می کنیم به توافق برسند. آنچه ما انجام می دهیم این است که در راستای برقراری ثبات و امنیت در منطقه تلاش کنیم. ما در دهه های اخیر شاهد جنگهای متعددی بوده ایم و این اتفاقات باید در آینده دیگر رخ ندهد.