اخبار عراق

اعلام بسیج عمومی عشایر عراق علیه داعش/ وزیر دفاع: داعش سال آینده را به چشم نمی‌بیند

عراق,داعش

وزیر دفاع عراق اعلام کرد که پایان کار داعش در این کشور احتمالاً به سال آتی میلادی نمی‌کشد. عشایر الانبار نیز برای مقابله با گروه تروریستی داعش قیام عمومی اعلام کردند و وزارت دفاع با تسلیح مشروط عشایر الانبار موافقت کرد.

وزیر دفاع عراق اعلام کرد که پایان کار داعش در این کشور احتمالاً به سال آتی میلادی نمی‌کشد. عشایر الانبار نیز برای مقابله با گروه تروریستی داعش قیام عمومی اعلام کردند و وزارت دفاع با تسلیح مشروط عشایر الانبار موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، صباح کرحوث، رئیس شورای استانداری استان الانبار اعلام کرد که عشایر استان بسیج عمومی و جنگ علیه نیروهای داعش اعلام کرده‌اند تا آنها را از این استان بیرون برانند و اکنون عملیات نظامی و امنیتی گسترده‌ای در الانبار علیه داعش در جریان است.

رافع الفهداوی، شیخ عشیره البوفهد نیز در این خصوص عنوان داشت: عشایر ائتلافی را تشکیل داده‌اند که هدف از آن یکپارچه کردن جبهه مبارزه با داعش است و تمامی عشایر در الانبار در این پیمان عضو هستند و همگان به سر بیرون راندن تروریست‌ها و پاکسازی اراضی توافق دارند.

وی افزود: در حال حاضر، بیش از سه هزار تن از مردمان عشیره البوفهد از مناطق شرق الرمادی، مرکز استان به این پیمان پیوسته‌اند و مردم ما در حال حاضر به همراه تعداد زیادی از عشایر عرب در استان الانبار و عشایر در جنوب در پایگاه نظامی الحبانیه آموزش می‌بینند.

نتایج سفر هیات عشایر به آمریکا

در همین حال، قائم مقام شهرستان حدیثه و عضو هیات استانداری الانبار که به واشنگتن سفر کرده، تصریح کرد: هیات این استان از طرف آمریکایی خواست تا عشایر را به سلاح‌های پیشرفته مجهز کند و همچنین نیروهای آمریکایی در مرزهای عراق و سوریه حضور داشته باشند تا مانع از ورود و نفوذ تروریست‌ها شوند.

وی افزود: این هیات با مسوولان ارشد در دولت آمریکا درخصوص ایجاد کانال ارتباطی میان استان الانبار و واشنگتن به صورت دنباله‌دار و اعزام کارشناسان و مشاوران آمریکایی به پایگاه الحبانیه برای آموزش نیروهای امنیتی و داوطلبان عشایر بحث و گفت‌وگو کردند.

عضو هیات استانداری الانبار عنوان داشت: پاسخ طرف آمریکایی بسیار خوب بود و با وعده‌هایی که واشنگتن برای فراهم کردن سلاح و تجهیزات تا پایان ماه آتی داد، هیات اعزامی موفقیت بزرگی را رقم زد.

وی تصریح کرد: بیشتر اعضای هیات الانبار به عراق بازگشته‌اند و تنها دو نفر در آنجا مانده‌اند و منتظر موافقت حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق با کمک‌های آمریکا به الانبار هستند.

وزیر دفاع عراق: کار داعش در عراق به سال آتی نمی‌کشد

در همین حال، خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق در مراسم رژه نظامی که توسط نیروهای دفاع هوایی عراق در بغداد برگزار شد، تصریح کرد: پایان کار داعش در عراق نزدیک است و ظرف چند ماه آتی صورت خواهد گرفت. تحقق این مهم احتمالاً به سال آتی میلادی نمی‌کشد.

داوطلبان مردمی به کمک پیشمرگ‌ها در کرکوک می‌روند

همزمان یکی از اعضای شورای استانداری کرکوک در مصاحبه با المیادین خاطرنشان کرد: نیروهای داوطلب مردمی وارد کرکوک خواهند شد تا به پیشمرگ‌ها برای آزادسازی مناطق اشغال شده از سوی داعش کمک کنند.

نیروهای پیشمرگ نیز پیشروی خود را به سمت مناطق غربی کرکوک آغاز کرده‌اند. در همین حال، نیروهای کرد نیز با پشتیبانی جنگنده‌ها با محاصره شهرستان الحویجه که آخرین پایگاه داعش در کرکوک به شمار می‌آید، به پیش‌روی‌هایی دست یافتند.

حمایت تسلیحاتی مشروط از عشایر الانبار

در همین راستا، غازی الکعود، از نمایندگان استان الانبار اعلام کرد که وزیر دفاع عراق با ارسال سلاح و مهمات به صورت محدود برای نیروهای دولتی و برخی از عشایر موافقت کرده است، اما به این شرط که این عشایر تحت امر فرماندهی عملیات الانبار باشند.

الکعود گفت: ما با وزیر دفاع دیدار کردیم و او به ما ابلاغ کرد که به صورت سنجیده شده سلاح‌ها و مهماتی را به نیروهای دولتی و برخی از عشایر می‌فرستد و سلاح تنها در انحصار افرادی خواهد بود که تحت فرمان نیروهای دولتی باشند.

وی افزود: پیشروی کاملا مشخصی از سوی نیروهای دولتی و عشایر در استان الانبار رقم خورده است و آنها توانسته‌اند مناطق الصوفیه، جبه، الزاهدیه، الخسفه و برخی از روستاهای اطراف شهرستان حدیثه را آزاد کنند.

واشنگتن: همکاری با عراق ادامه دارد

در همین حال استوارت جونز، سفیر آمریکا در عراق در دیدار با وزیر دفاع این کشور تاکید کرد که همکاری عراق و آمریکا تا زمان از بین بردن تمامی تروریست‌ها در عراق ادامه دارد و تبادل اطلاعات نیز در بالاترین سطوح ادامه خواهد داشت.

وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار مقدمات پاکسازی سایر مناطق عراق از لوث وجود داعش از سوی وزارت دفاع عراق با همکاری با نیروهای ائتلاف مورد بررسی قرار گرفت.

آغاز بازجویی‌ها از اعضای شورای استانداری نینوا در مورد سقوط موصل

از سوی دیگر غزوان الداودی، عضو شورای استانداری نینوا عنوان داشت: کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق با 18 تن از اعضای شورای این استان برای اطلاع از دلایل عقب‌نشینی نیروهای دولتی از شهر موصل (مرکز نینوا) و اطراف آن در هنگام حمله داعش در ژوئن گذشته، بازجویی کردند.

وی عنوان داشت: بازجویی با برخی از اعضا که اطلاعات محرمانه و اسنادی در مورد سقوط شهر موصل به دست داعش دارند، انجام شد.

هلاکت 9 تن از سرکرده‌های داعش در موصل

در تحولات میدانی نیز، یک منبع در پزشکی قانونی استان نینوا اعلام کرد که 9 تن از سرکرده‌های داعش در حملات هوایی در جنوب موصل کشته شدند.

این منبع تصریح کرد: جنگنده‌های ائتلاف پایگاه وابسته به داعش را در مرکز ناحیه حمام العلیل در جنوب موصل هدف قرار دادند که بر اثر آن 9 تن از سرکرده‌های داعش که همگی آنها عرب بوده و تابعیت خارجی داشتند، کشته شدند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت این افراد در داخل این پایگاه نشستی را برگزار کرده بودند.

انگلیس، نیوزیلند را به پیوستن به ائتلاف ترغیب کرد

همزمان، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس، نیوزیلند را به مشارکت در ائتلاف برای بیرون راندن افراد مسلح داعش از عراق ترغیب کرد.

هاموند در سفری کوتاه به نیوزیلند در کنفرانسی خبری گفت: ما امیدواریم که نیوزیلند مشارکت فعالی در درگیری‌هایی داشته باشد که باید همگی ما در آن مشارکت کنیم.

درخواست بلژیک از اتباع خود برای اجتناب از سفر به عراق

وزارت خارجه بلژیک نیز از اتباع خود خواست تا به دلیل شرایط موجود در عراق و تحرکات گروه تروریستی داعش به این کشور سفر نکنند.

این وزارتخانه تاکید کرد که هشدار به این دلیل صادر شد که بلژیک در عراق سفارتخانه ندارد و تا قبل از بهبود اوضاع امنیتی نیز به افتتاح سفارتخانه خود در عراق نمی‌اندیشد.

دولت بلژیک روز جمعه گذشته نسبت به اعزام 50 نظامی بلژیکی از نیروهای پیاده‌نظام برای آموزش ارتش عراق چراغ سبز نشان داد.

کشف و شناسایی گور دسته جمعی ایزدی‌ها در شمال غرب عراق

از سوی دیگر، منابع رسمی و نظامی عراق در شهرستان سنجار در شمال غرب عراق اعلام کردند که یک گور دسته جمعی شناسایی شده است که در آن اجساد کودکان و زنان طائفه ایزدی دفن شده است.

میسر حاجی صالح، فرماندار شهرستان سنجار عنوان داشت: نیروهای پیشمرگ گور دسته جمعی‌ای را پیدا کردند که در آن جسد 25 تن از مردان، زنان و کودکان طائفه ایزدی قرار دارد که نیروهای داعش آنها را کشته‌اند.

محکومیت مثله کردن اجساد اعضای داعش در کرکوک

به تازگی تصاویر و فیلم‌هایی از جسد یک عضو مسلح داعش در کرکوک منتشر شده که مثله شده است.

ولید مصطفی، رئیس کمیسیون پیشمرگ‌ها در پارلمان اقلیم کردستان در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: وزارتخانه پیشمرگ‌ها این مثله کردن را کاملا به دور از اخلاقیات پیشمرگ‌ها و مردم کرد می‌دانند.

وی افزود: آنچه که در کرکوک اخیرا رخ داد، ارتباط با نیروهای پیشمرگ ندارد بلکه از سوی ساکنان این شهر صورت گرفته است و این اقدامی ناشایست است. در برخی مواقع کنترل خشم مردم دشوار است.

در همین راستا کوسرت رسول علی، معاون فرمانده کل نیروهای پیشمرگ در اقلیم کردستان نسبت به نقض قوانین جنگ هشدار داد و خاطیان را به مجازات شدید تهدید کرد.

رسول گفت: در درگیری‌های اخیر پدیده بغض‌آلود و به دور از اخلاقی صورت گرفت و در پایگاه‌های اجتماعی نشان داده شد که برخی سر یکی از تروریست‌های داعش را می‌برند. این اقدامات به وجهه کردها و تاریخ آنها لطمه وارد می‌کند.

همزمان یکی از مسوولان در وزارت اوقاف اقلیم کردستان گفت: تعدادی از ائمه مساجد اقلیم کردستان در خطبه‌های خود در این خصوص صحبت خواهند کرد و به مردم نصحیت می‌کنند جسد هیچ‌کس را مثله نکنند چراکه دین اسلام اجازه این اقدام را نمی‌دهد. با وجود اینکه داعش با ذبح هر کس که در دستش می‌افتد، تمامی ارزش‌های اخلاقی را زیر پا می‌گذارد اما مردم کرد نباید به تقلید از اقدامات این گروه بپردازند.

همچنین نیروهای عراقی توانستند زندان سری داعش را در اطراف روستای خیلانیه در شهرستان مقدادیه در شمال شرق بعقوبه کشف کنند.

انتهای پیام

کد N708613