در جلسه سئوال از وزیر اقتصاد مطرح شد؛

طیب نیا: سوال رسایی متوجه رئیس جمهور بود نه وزارت اقتصاد

سیاسی

رسایی در نشست بررسی سوال از وزیر اقتصاد از جلسه تیم مذاکره کننده هسته ای با مدیران نظام بانکی و بازار سرمایه و ارائه اطلاعات دقیق از تبعات توافق ژنو، سخن گفت که در پی آن شاخص سهام به شدت سقوط کرده است

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال حمید رسایی نماینده مردم تهران از وزیر اقتصاد در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. این سئوال در خصوص عملکرد وزارت اقتصاد و دارایی و بررسی وعده های داده شده در خصوص حمایت از بازار بورس و بسته حمایتی برای جبران خسارت وارده به سرمایه گذاران جزء بود.

در ابتدای این نشست طیب نیا گفت: جلسه امروز از حساسیت زیادی برخوردار است زیرا بازار سرمایه به پیش بینی ها حساس است و لذا جلسه امروز برای بازار سرمایه و دارایی های مردم مهم است. امیدوارم نتیجه جلسه امروز به نفع بازار سرمایه و اقتصاد کشور باشد.

طیب نیا: مشکل رسایی با رئیس جمهور و ظریف است نه با وزارت اقتصاد

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه حمایت از سرمایه حرکتی تاکتیکی نیست و راهبردی بلندمدت است، اظهار داشت: اعتقاد داریم اگر منابع مردم در بازار سرمایه، سرمایه گذاری شود موجب شفافیت عملکرد اقتصادی خواهد شد.

 طیب‌نیا وزیر اقتصاد اظهار داشت: اگر بر اساس اظهارات رسایی نمی‌توان سئوال را در 15 دقیقه مطرح کرد پاسخ گویی به این سئوالات هم در 15 دقیقه سخت است.

وی تصریح کرد: سئوال آقای رسایی متوجه رئیس جمهور بود. در مورد مذاکرات هسته‌ای هم ایشان در جلسه کمیسیون فرمودند، من با وزارت اقتصاد و کارشناسان این وزارتخانه مشکلی ندارم. مشکل من با آقای رئیس جمهور، آقای ظریف و مذاکرات هسته‌ای است، این اظهارنظر رسایی نشان می دهد مطالب ایشان به موضوع اصلی ربطی ندارد.

 رسایی ماههای اخیر در بازار سرمایه فعال شده است و با کارشناسان جلسات مکرر دارد

طیب نیا با بیان اینکه طی ماههای اخیر رسایی در بازار سرمایه فعال شده است، گفت: ایشان جلسات مکرر با کارشناسان اقتصادی دارند و در شبکه های اجتماعی فعال شده اند. کاش نتیجه این تلاش ها در اختیار مدیران و کارشناسان وزارت اقتصاد قرار می گرفت که برای اصلاح بازار سرمایه و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به کار گرفته شود.

وی نوسانات بازار سرمایه را مقطعی خواند و گفت: سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری دلالت بر دفاع از بازار سرمایه و تلاش برای هدایت سرمایه های مردم به بازار مولد دارد.

وزیر اقتصاد در تشریح دلایل افزایش قیمت سهام در سال 92، گفت: افزایش نرخ ارز، افزایش تورم که موجب افزایش ارزش دارایی های بنگاهها شده بود، امید به دولت و اعتبار دولت در میان مردم، انتظار دستیابی به یک توافق بلندمدت در مذاکرات در دوره کوتاه موجب شد تا در دی ماه سال 92 شاخص های بازار بورس و فرابورس 90 درصد افزایش یابد.

طیب نیا در خصوص علت کاهش شاخص بورس در ماههای اخیر اظهار داشت: بعد از اینکه قیمت ها به اوج خود رسید و از تمام ظرفیت افزایش نرخ ارز و افزایش نرخ تورم استفاده شد، شاخص های بورس کاهش یافت. این اتفاق در بازار سکه و طلا نیز افتاد.

 طولانی شدن مذاکرات موجب کاهش ارزش سهام شد

وی تصریح کرد: نتیجه مذاکرات هسته ای نیز با آنچه سهامداران عمده پیش بینی می کردند منطبق نبود و طولانی شد، لذا ارزش سهام صنایع بانکی و خودرو کاهش یافت.

وزیر اقتصاد اتخاذ تصمیماتی که دارای ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک است را در کاهش ارزش سهام تاثیرگذار خواند و گفت: افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها این علامت را به سرمایه گذاران داد که تصمیمات اقتصادی می تواند دستخوش تغییرات اساسی شود؛ البته از نمایندگان متشکریم که در لایحه تنظیم مقررات مالی دولت پیش بینی های خوبی در این خصوص داشتند.

طیب نیا افزایش حق انتفاع سنگ آهن را نیز از دلایل دیگر سقوط ارزش سهام خواند و گفت: این مالیات بر فروش شرکت ها بسته شده که بدترین نوع مالیات است. باید مالیات بر سود بسته شود. البته قصد مجلس این بود که در یک حوزه سود غیر منطقی وجود نداشته باشد.

وی کاهش قیمت فلزاتی مانند فولاد، رکود اقتصاد جهانی، تنگنای اقتصادی ناشی از نرخ بالای تسهیلات بانکی، کاهش بی سابقه قیمت نفت را از دلایل مهم سقوط ارزش سهام در بازار بورس خواند.

وزیر اقتصاد در تشریح راهکارهای مقابله و ایجاد آرامش در بازار بورس، گفت: اعلام حمایت دولت و مجلس برای حل مشکلات بازار و برقراری رونق اقتصادی، دادن این پیام به سرمایه گذاران که دولت و مجلس بر عدم وارد کردن ریسک های سیستماتیک توافق دارند، اظهار رضایت از فعالیت های اقتصاد سالم و عدم ترقی رانت از این فعالیت ها و نبستن مالیات های سنگین و غیرمنطقی از راهکارهای مهم برای رونق اقتصادی است.

طیب نیا در تشریح این راهکارها ادامه داد: اعتماد به مردم و سرمایه گذاران، تقویت نقش صندوق توسعه بازار برای تثبیت بازار، تقویت بازارگردانی در بازار سرمایه که در قانون رفع موانع تولید احکام خوبی برای آن به تصویب رسیده است نیز از راهکارهای مهم است.

وی افزود: پیش بینی سهام خزانه در لایحه خروج از رکود که بر اساس آن شرکت ها می توانند 10 درصد سهام خود را خریداری کنند، نظارت بانک مرکزی بر موسسات مالی غیر منضبط که نرخ سود بانکی را افزایش می دهند، تشکیل کمیته ثبات سرمایه در دولت و اتخاذ تصمیمات ارزشمند برای ارتقای کیفی پالایشگاهها از تصمیمات مهم در این زمینه است.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: تعیین قیمت کالاهای بخش خصوصی در بورس، قیمت گذاری کالاهای اساسی توسط دولت، انتشار اوراق تبعی، پیش بینی احکام برای رفع موانع نظام بانکی برای افزایش سرمایه، از راهکارهای مهم دولت برای رونق بازار است.

طیب نیا اظهار داشت: در سال 93 تصمیم گرفتیم شاخص قیمت را به صورت ساده منتشر کنیم که ان شاء الله در آینده بازار سرمایه شاخص قیمت را در اختیار مردم قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی مصوب کرده است که به بانک ها اجازه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بدهد که این موضوع نیز در رونق مهم است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: دولت به حمایت از بازار سرمایه ادامه می‌دهد و تحت تاثیر نوسانات از این حمایت عدول نمی کند.

طیب نیا به مردم توصیه کرد با تنوع بخشی به سرمایه گذاری ها به خصوص از طریق صندوق های سرمایه گذاری اقدام کنند.

وی افزود: سیاست گذاری ها، خبرها، اعتبار دولت، مجلس و نظام در ثبات بازار تاثیرگذار است. باید به مردم ثابت کنیم که مجلس و دولت برای حل مشکلاتشان همزبان هستند.