گردهمایی "مسکو 2" مارس برگزار می‌شود/آمادگی لاوروف برای دیدار با دی‌ میستورا

سوريه,روسيه

وزیر آشتی ملی سوریه تصریح کرد که ستون‌های سیاست این کشور، آشتی‌های داخلی، مبارزه با تروریسم و مذاکرات ملی است. در همین حال یک مسوول سوری اعلام کرد که گردهمایی مسکو 2 مارس آتی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الوطن سوریه، علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه در نشست سالانه کمیته مرکزی آشتی‌های داخلی تاکید کرد: آشتی‌های داخلی به مثابه نقطه تمرکز و مساله مهمی برای مقابله با تروریسم و آغاز مذاکرات ملی است.

وی خواهان هوشیاری سوری‌ها در مقابله با کسانی شد که تلاش می‌کنند تحقق آشتی‌های ملی را ناکام بگذارند.

حیدر تصریح کرد: ستون‌های اصلی سیاست سوریه سه مساله مبارزه با تروریسم، تحقق آشتی‌ها و مذاکرات ملی است.

وی تاکید کرد: سوریه پس از گذشت چهار سال جنگ، امروز بیش از هر زمان دیگری به تلاش شهروندان خود نیاز دارد و هیچ کسی دلسوزتر از خود سوری‌ها بر سرنوشت کشورشان نیست.

حیدر تصریح کرد: سوری‌ها خود با تلاش‌هایشان بر تروریسم پیروز می‌شوند و پیروزی نزدیک است.

حاضران در این نشست نیز خواهان تشکیل هیاتی از کمیته مرکزی برای مشارکت در هرگونه مذاکرات ملی در داخل یا خارج از سوریه شدند.

از سوی دیگر، مجد نیازی، دبیرکل حزب «سوریه الوطن» اعلام کرد که «گردهمایی مسکو 2» ماه مارس آتی برگزار می‌شود و جدول کاری برای آن تعیین خواهد شد.

نیازی گفت: گردهمایی مسکو نتایج مثبتی نیز داشته است و یکی از این نتایج گردهم آمدن تعداد زیادی از مخالفان داخلی و خارجی با هیات دولت برای اولین بار بوده است.

همچنین این گردهمایی آغازی برای پیشبرد روند سیاسی مذاکرات است.

وی بیشتر مخالفان سوری را غیرحرفه‌ای خواند و گفت: برای بیشتر مخالفان سوری فعالیت و اقدام سیاسی مساله جدیدی بوده است.

در حال حاضر نیز عدم مشارکت ائتلاف مخالفان سوری در گردهمایی مسکو دیگر مورد قبول نیست.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در نشست خود با وزرای خارجه هند و چین در پکن اعلام کرد: ما شاهد واکنش‌های مثبتی نسبت به گردهمایی مسکو چه از سوی شرکت‌کنندگان در این نشست و چه از سوی برخی مخالفان که به دلایلی در این مذاکرات شرکت نکردند، هستیم.

وی گفت: ما امیدواریم که بتوانیم به ایجاد شرایط و فضای لازم برای آغاز روند مسالمت‌آمیز براساس بیانیه ژنو 1 کمک کنیم که تمامی سوری‌ها در آن مشارکت داشته باشند.

لاوروف گفت: ما با شرکای بین‌المللی خود و همچنین کشورهای مجاور سوریه از جمله مصر که اقداماتی را برای ایجاد موضع یکپارچه مخالفان اتخاذ کرده است، همکاری می‌کنیم.

در همین راستا گنادی گاتیلف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز اعلام کرد که لاوروف آماده است تا نشستی را با استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه در چارچوب نشست بین‌المللی صلح و امنیت جهانی در مونیخ آلمان برگزار کند.

انتهای پیام

کد N708360