ائتلاف مخالفان سودان انتخابات آتی این کشور را تحریم کردند

سودان

ائتلاف مخالفان سودان، انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری این کشور را که قرار است آوریل آینده برگزار شود، تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، ائتلاف مخالفان سودان که مذاکرات ملی سودان را تحریم کرده کمپینی تحت عنوان «گروه‌های ندای سودان» را به راه انداخته و در کنفرانسی مطبوعاتی در مرکز حزب کمونیست مخالف در خارطوم، تحریم انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری را که قرار است در آوریل آینده برگزار شود، اعلام کرد.

ائتلاف مخالفان سودان معتقد است که این انتخابات ضامن تمدید ریاست‌جمهوری، عمر حسن البشیر است که از 25 سال پیش قدرت را در اختیار دارد.

این ائتلاف که انتخابات پیش‌روی سودان را بی‌فایده می‌داند، در مراکزی مشخص شهروندان را به تحریم انتخابات دعوت و از آنان می‌خواهد متن مربوط به کنار رفتن نظام عمر البشیر را امضا کنند.

نمایندگان احزاب مخالف اعلام کردند به زودی به 20 همایش سیاسی در سراسر سودان خواهند پیوست تا شهروندان را به تحریم انتخابات دعوت کنند. اولین این همایش‌ها هم روز چهارشنبه جاری در خارطوم برگزار خواهد شد.

ابوبکر یوسف، سخنگوی ائتلاف اصلی مخالفان گفت: شعار کمپین «برو» است و پیام آن این است که انتخابات هرگز آزاد و شفاف نخواهد بود.

رباح دختر الصادق المهدی، رئیس حزب الامه سودان نیز گفت: ما خواهان انتخابات جایگزین نیستیم بلکه خواستار تحریم انتخابات هستیم و به البشیر می‌گوییم همراه با حزبت از سودان برو و اینکه در روند انتخاب عمر البشیر ساکت ننشینیم گامی مثبت است.

یاسر یوسف، سخنگوی حزب کنگره ملی در گفت‌وگو با رویترز تحریم انتخابات را موضعگیری منفی ناشی از مردمی نبودن مخالفت‌ها دانست و گفت: این تحریم فرار از پرداختن به مهم‌ترین حق قانونی است که می‌تواند دموکراسی و رفتار مسالمت‌آمیز را برای کشور به همراه داشته باشد.

یوسف افزود: همه این احزاب مخالف باید برای رقابت در این انتخابات آماده شوند و من پیش‌بینی می‌کنم این روند مبارزاتی منفی، شکست بخورد.

کمیساریای ملی انتخابات اعلام کرد، 13 آوریل آینده، انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی و فرمانداری‌ها را برگزار خواهد کرد.

این کمیساریا تاکید کرد: 14 کاندیدا برای رقابت با عمر البشیر، رئیس‌جمهوری فعلی سودان در این انتخابات شرکت خواهند داشت.

ائتلاف مخالفان در سوم دسامبر گذشته در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی سندی با عنوان «ندای سودان» را به امضا رساندند که شامل چهار محور اصلی از جمله مسائل انسانی، جنگ‌ها و درگیری‌ها، مسائل معیشتی و سیاسی فعلی، گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی جامع و ایجاد دموکراسی است.

به گزارش روزنامه مصری الیوم السابع، تقریبا مقامات احزاب سیاسی مخالف سودان، انتخابات آوریل را به ادعای نبود آزادی‌های سیاسی و مطبوعاتی، افزایش خشونت‌ها در دارفور و دو استان نیل آبی و کردفان جنوبی تحریم خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N708199