هشدار کوبا به واشنگتن در مورد کمک به مخالفان دولت هاوانا

کوبا به آمریکا هشدار داد، هاوانا از دیپلمات‌های آمریکایی می‌خواهد تا کمک به مخالفان کوبایی را پیش از آنکه این دو کشور بتوانند سفارت‌های خود را در پایتخت یکدیگر بازگشایی کنند، کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دو دشمن دیرینه به عنوان نخستین گام برای پایان دادن به پنج دهه خصومت، در حال مذاکره برای از سرگیری روابط دیپلماتیک هستند. مقامات دولتی آمریکا و کوبا در ژانویه سال جاری میلادی در هاوانا با یکدیگر دیدار کرده و قرار است دور دوم مذاکرات در ماه جاری میلادی در واشنگتن برگزار شود.

اما مذاکره کننده ارشد کوبا در مصاحبه‌ای گفت، اگر آمریکا خواستار آزادی عمل دیپلمات‌هایش در کوبا است، باید از استفاده از آن‌ها برای حمایت از مخالفان سیاسی کوبا دست بردارد.

ژوزفینا ویدال، مذاکره کننده ارشد کوبا در امور مربوط به آمریکا گفت: روشی که این دیپلمات‌های آمریکایی عمل می‌کنند همچون تحریک، سازماندهی، آموزش، تامین و حمایت‌ مالی عناصر داخلی که علیه منابع دولت مردم کوبا عمل می‌کنند، باید تغییر کند.

وی افزود آزادی عمل کاملی که آمریکا برای دیپلمات‌هایش در کوبا می‌خواهد به تغییر رفتار هیات دیپلماتیک و مقاماتش بستگی دارد.

واشنگتن سال‌ها دولت کوبا را به خاطر سرکوب مخالفان این سیستم تک حزبی مورد انتقاد قرار داده است. در حالی که حمایت عمومی از این مخالفان کاهش یافته، آن‌ها توجه بسیار زیادی را از جانب دیپلمات‌های آمریکایی و غربی دریافت می‌کنند.

آمریکا می‌گوید، از فعالان کوبایی که برای حق آزادی بیانشان تلاش می‌کنند، حمایت می‌کند.

از سرگیری روابط دیپلماتیک ممکن است پیش از نشست منطقه‌ای در پاناما در آوریل سال جاری میلادی صورت گیرد.

در این نشست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و رائول کاسترو، همتای کوبایی‌اش برای نخستین بار از زمانی که در مراسم تشییع جنازه نلسون ماندلا، رهبر ضد آپارتاید آفریقای جنوبی با یکدیگر دست دادند، دیدار می‌کنند.

ویدال گفت: عملکرد دیپلمات‌های کوبایی در واشنگتن "بی‌نقص" بود، در حالی که دیپلمات‌های آمریکایی در امور داخلی کوبا دخالت می‌کردند. مسائل مربوط به امور داخلی کوبا قابل مذاکره نیست.

انتهای پیام

کد N708198