چهار تریلیون دلار برای اداره کشوری با ۵۰ ایالت؛

بودجه جدید آمریکا و تقابل جدید اوباما با جمهوریخواهان

سیاسی

«باراک اوباما» بودجه جدید ایالات متحده که چهار تریلیون دلار بود را به کنگره داده و انتظار می رود که این بودجه عاملی برای تقابل دوباره جمهوریخواهان با کاخ سفید شود.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: همانطور که انتظار می رفت و پیش بینی شده بود اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا در دو سال پایانی حضور خود در کنگره بواسطه حضور حداکثری جموریخواهان در کنگره، روزگاری سخت را سپری می کند.  

در همین رابطه جمهوریخواهان که تا چند روز قبل موضوع تحریم های جدید ایران را عاملی برای فشار بر کاخ سفید یافته بودند از روز گذشته و با ارسال بودجه جدید آمریکا به کنگره موضوعی جدید برای ایجاد تنش با کاخ سفید یافته اند.  

در واقع اوباما در این لایحه بودجه جدید آمریکا بر اساس مالیات بیشتر برای ثروتمندان و شرکت‌ های بزرگ و افزایش هزینه جاری تنظیم شده، خود را برای درگیری تازه با نمایندگان جمهوریخواه آماده کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اوباما همراه با لایحه بودجه سنگین سال جاری در پیامی به نمایندگان نوشته است که بودجه پیشنهادی دولت او عملی است و نه حزبی.

پیش از تحویل لایحه به کنگره، نمایندگان جمهوریخواه از افزایش مالیات‌ها به رقم دو تریلیون انتقاد کرده بودند. آن‌ ها اوباما را به سیاست «مالیات بگیر و هزینه کن» متهم کردند که به اعتقاد آن‌ ها به اقتصاد کشور آسیب می‌ زند و در عین حال برای بزرگ‌ ترین مشکل بودجه که افزایش هزینه برای برنامه‌های اجتماعی دولت است چاره‌ای اندیشیده نشده است.

اوباما در لایحه بودجه ۲۰۱۵ آمریکا که چهار تریلیون دلار است برنامه های خود را بر اساس مالیات بیشتر برای ثروتمندان و شرکت‌ های بزرگ و افزایش هزینه جاری تنظیم کرده و بدین صورت خود را برای درگیری تازه با نمایندگان جمهوریخواه آماده کرده است.

بودجه پیشنهادی سالانه معمولا فهرستی از برنامه‌های مورد نظر دولت است و ممکن است به زودی به صورت قوانین تصویب شده در نیاید. کنگره جدید که در کنترل اکثریت حزب جمهوریخواهان است مخالف پیشنهادات باراک اوباما است. در همین حال اجرای بودجه نهایی و تصویب شده توسط کنگره، برای دولت الزامی نیست.

اما لایحه بودجه بر هزینه‌های جاری و در نتیجه بر میزان مالیات تعیین شده و محل تامین درآمدهای دولت تاثیر می‌گذارد.

اوباما معتقد است که اقتصاد آمریکا در حدی بهبود یافته که بتوان مالیات را افزایش داد و در نتیجه از این محل می‌توان به آمریکایی‌هایی که تا کنون از بهبود اقتصادی بهره‌ مند نشده‌اند کمک کرد. اما جمهوریخواهان معتقدند بودجه پیشنهادی اوباما بهبود اقتصادی را به خطر می‌اندازد و او باید کسری بودجه را کاهش دهد.

اما پل رایان، نماینده حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، رییس جمهوری را به بهره‌برداری از کینه و حسادت اقتصادی متهم کرد و در مصاحبه‌ای با ان‌ بی‌ سی گفت: توزیع ثروت از بالا به پایین عملی نیست.

رویترز در این رابطه می نویسد: این اختلافات به احتمال زیاد محورهای اصلی مباحث دو سال پایانی ریاست جهموری اوباما خواهد بود و ممکن است تا مبارزات انتخاباتی بعدی در سال ۲۰۱۶ نیز ادامه پیدا کند.

جمهوریخواهان بهار سال جاری با ترسیم خطوط کلی یک بودجه متعادل با وعده کم کردن فشار کسری بودجه، بدهی دولتی برای نسل آینده، کاستن از بودجه مزایای تامین اجتماعی و اصلاح کدهای مالیاتی به طرح اوباما پاسخ خواهند داد.

در روزهای پیش از انتشار لایحه بودجه، دولت باراک اوباما اعلام کرد که بودجه امسال نشان دهنده استراتژی تقویت طبقه متوسط و کمک به خانواده‌های شاغل و سختکوش برای پیش افتادن در زمانه تغییرات اقتصادی و فنی است.

باراک اوباما در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه از شبکه خبری ان بی‌ سی پخش شد گفت: وضع کشور بهتر از چهار سال پیش است، اما چیز دیگری که ما می‌دانیم این است که درآمد و دستمزد خانواده‌ های طبقه متوسط رو به کاهش است. آن‌ها در ۳۰ سال اخیر نتوانستند پا به پای روند سودآوری‌ های شرکت‌ های بزرگ و اقشار خیلی بالا حرکت کنند.

اوباما در لایحه بودجه جدید محدودیت‌ هایی که از سال ۲۰۱۱ در برنامه‌های نظامی و عمومی اعمال شده بود را کاهش داده و بودجه سازمان‌های داخلی و نظامی سالانه هفت درصد افزایش می‌ یابند.  بسیاری از جمهوریخواهان از افزایش بودجه نظامی حمایت می‌کنند اما با افزایش بودجه برنامه عمومی مخالفند.

بودجه دولت اوباما در حالی ارائه می‌شود که وضعیت اقتصادی آمریکا بهتر شده است، کسری بودجه فدرال کاهش یافته و موقعیت او در نظر سنجی‌ها بهبود پیدا کرده است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین خواهان افزایش قابل ملاحظه بودجه زیرساخت‌ های و طرح‌ های عمرانی شده است.

در بخش دیگری از لایحه بودجه، اوباما محدودیت‌ هایی که از سال ۲۰۱۱ در برنامه‌های نظامی و عمومی اعمال شده بود را کاهش داده و بودجه سازمان‌های داخلی و نظامی سالانه هفت درصد افزایش می‌ یابند. بسیاری از جمهوریخواهان از افزایش بودجه نظامی حمایت می‌کنند اما با افزایش بودجه برنامه عمومی مخالفند.

لایحه پیشنهادی باراک اوباما برای سال مالی که از اول اکتبر ۲۰۱۵ شروع می‌ شود تنظیم شده است. این بودجه با ۴۷۴ میلیارد دلار کسری موازنه همراه است.

بر اساس چنین طرحی، آمریکا در ۱۰ سال آینده به توازن بودجه نمی‌ رسد و کسری بودجه با انتقال به سال‌ های بعد، در سال ۲۰۲۵ به ۶۸۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

دولت باراک اوباما معتقد است کاهش بودجه‌ های جاری و افزایش مالیات در یک دهه آینده حدود ۱.۸ تریلیون دلار برای دولت درآمد خواهد داشت و کسری بودجه را در حد قابل مدیریت باقی می‌ گذارد.

در این بودجه، ۶۰ میلیارد دلار برای کالج‌ های رایگان و عمومی با ظرفیت پذیرش ۹ میلیون دانش آموز در نظر گرفته شده است. یکی از ردیف‌ های پیشنهادی افزایش بودجه مربوط به مهد کودکان زیر چهار سال است که تا سال ۲۰۲۵ بتواند یک میلیون و یکصد هزار کودک بیشتر را در بر بگیرد.

در این بودجه برای جنگ در عراق نیز ردیف بودجه ای در نظر گرفته شده که مبلغ آن هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.