آغاز افول داعش در سوریه/دی‌میستورا همچنان مصمم بر اجرای طرحش درباره سوریه

سوريه

به دنبال شکست داعش در کوبانی، الحسکه و دیرالزور سوریه نفوذ این گروه در این کشور فروکش کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، رامی عبدالرحمان، مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، پس از شکست داعش در کوبانی نفوذ این گروه در دیگر نقاط سوریه نیز فروکش کرده است و در حال حاضر تنها تعداد اندکی از اعضای این گروه در روستاها هستند. همچنین داعش طی یک هفته کنترل 30 روستا را از دست داده است که این مساله نیز در فروپاشی و کاهش نفوذ داعش نقش دارد.

وی با بیان اینکه امکان گسترش دامنه درگیری‌ و جنگ به مناطق تحت سیطره داعش در ریف حلب و ریف رقه وجود دارد تاکید کرد: نیروهای کرد در حومه کوبانی نیز پیشروی کردند و با همکاری دیگر نیروها توانستند کنترل بیش از 30 روستا را در دست بگیرند. اعضای داعش نیز از مناطق درگیر در حومه شهر فرار کردند.

پیشروی داعش در الحسکه واقع در شمال شرق سوریه نیز فروکش کرده است طوری که این گروه طی درگیر‌ها با نیروهای نظامی سوریه مجبور به فرار از برخی مناطق شده است. همچنین کردها پیشتر اعضای داعش را از مناطق وسیعی در "تل حمیص" رانده بودند و در چندین روستا در جنوب و جنوب غرب استان الحسکه پیشروی کردند.

رامی عبدالرحمان نیز در این باره گفت: نیروهای نظامی سوریه با همکاری قبایل در مناطق تحت سیطره داعش پیشروی کرده‌اند و درگیری‌های نیز میان نیروهای کرد و داعش رخ داده است.

در دیرالزور سوریه نیز اوضاع به همین صورت است و نفوذ داعش بسیار کاهش یافته است. این گروه همچنین از اطراف فرودگاه نظامی دیرالزور عقب نشینی کرده است.

در همین راستا، استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه اعلام کرد: پیشنهاد پایان درگیری‌ها در حلب همچنان تنها پیشنهاد مطرح شده برای توقف درگیری‌ها و اساس توافق‌های دیگر است.

وی گفت: ما نباید بگذاریم حلب نیز مثل حمص ویران شود.

دی میستورا خاطرنشان کرد: همانطور که شهر کوبانی در جنگ علیه داعش یک نماد است حلب نیز امروز یک نهاد است.

انتهای پیام

کد N708065