تلاش دولت ترکیه برای اتخاذ قوانین سختگیرانه‌تر مربوط به تظاهرات‌ها

دولت ترکیه به دنبال سخت‌تر کردن قوانین مربوط به تظاهرات در این کشور است. برمبنای طرح جدید دولت قرار است پوشاندن کامل یا بخشی از صورت تظاهرکنندگان ممنوع شود. ماموران پلیس نیز می‌توانند تظاهرکنندگان را بدون هیچ سوءظنی دستگیر کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که دولت آنکارا در نظر دارد بر آزادی‌های ماموران پلیس این کشور به هنگام تظاهرات بیافزاید. لایحه دولت در این‌باره قرار است در چندروز آینده در پارلمان ترکیه به بحث گذاشته شود.

در لایحه پیشنهادی دولت ترکیه در این باره پوشاندن چهره تظاهرکنندگان ممنوع است و آن‌ها حتی به خاطر پوشاندن بخشی از چهره خود با یک شال، می‌توانند به حداکثر پنج سال زندان محکوم شوند. البته این مجازات‌ها تنها در صورتی اعمال می‌شود که مقامات دولتی آن تظاهرات و تجمع افراد را پشتیبانی از سازمان‌های تروریستی ارزیابی کنند.

پلیس ترکیه در جریان اعتراض‌های سال ۲۰۱۳ میلادی در پارک گزی استانبول، با خشونت شدیدی با تظاهرکنندگان برخورد و از جمله با شلیک گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن آنان کرد.

"ارطغرل کورکچو"، نماینده حزب طرفدار کردهای ترکیه (HDP) در این باره گفت: دولت ترکیه در نظر دارد حقوق بیشتری را برای ماموران امنیتی این کشور در برخورد با تظاهرکنندگان درنظر بگیرد. به این ترتیب خشونت پلیس پشتوانه قانونی می‌یابد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه دویچه وله، حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه (CHP) نیز که بزرگ‌ترین حزب مخالف دولت در پارلمان این کشور به حساب می‌آید، با لایحه سخت‌تر شدن قوانین تظاهرات در ترکیه به مخالفت پرداخته و در بیانیه‌ای اعلام کرده که پلیس نباید بدون دلیل حق دستگیری شرکت‌کنندگان در تظاهرات را داشته باشد.

لایحه پیشنهادی دولت ترکیه با سایر قوانین کیفری این کشور هماهنگی ندارد. در این لایحه از جمله آمده است که مجازات حمل تیروکمان در تظاهرات بیش از دوسال زندان است. این در حالی است که برمبنای قوانین ترکیه مجازات حمل سلاح گرم فقط یک سال زندان است و همین مدت هم می‌تواند به پرداخت جریمه نقدی تبدیل شود.

در حالی که حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه اعلام کرده که لایحه جدید دولت در چندین مورد با قانون اساسی ترکیه نیز در تضاد است، آنکارا آن را همگون با آن ارزیابی می‌کند.

انتهای پیام

کد N707832