نقش عالمان دینی در تبیین اندیشه‌های امام (ره)

حق‌جو: مسئولان و علما نسبت به اندیشه‌های امام(ره)بازخوانی داشته باشند

امام خميني ره ,دهه فجر

رئیس مرکز مشاوره حرم حضرت معصومه (س) گفت: تمام مسئولان و علمای نظام باید بدانند که هراندازه در ترویج اندیشه‌های امام راحل کار فرهنگی و علمی انجام دهند باز هم کم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین حق‌جو در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «اندیشه‌های امام راحل برگرفته از اندیشه‌های ناب اسلامی است» اظهار کرد: امام درصدد آن بود که انسان‌ها را به بی‌نهایت برساند و به همین دلیل همواره اندیشه‌های ناب اسلام را مطرح می‌کرد چراکه این اندیشه‌ها می‌تواند برای نسل گذشته و آینده راهگشا باشد.

وی یادآور شد: امام در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب چند محور اساسی را مدنظر داشت که از جمله آن‌ها صدور انقلاب به سایر کشورها بود و این از اندیشه‌های برجسته امام است که ما باید به آن جامه عمل بپوشانیم. اکنون هم می‌بینیم در کل کشورهای منطقه به نوعی بیداری اسلامی نشات گرفته از انقلاب ما به وجود آمده است.

رئیس مرکز مشاوره حرم حضرت معصومه (س) خاطرنشان کرد: ارتقای روحی و روانی افراد جامعه یکی دیگر از اندیشه‌های ناب امام بود. در زمان گذشته جوانان ما نمی‌توانستند به قدری که امروز حرف برای گفتن دارند داشته باشند ولی امروز به برکت اندیشه‌های ناب امام جوانان ما در تمام عرصه‌ها حرف و سخنی برای گفتن دارند. در کل تمام اصول در جامعه ما مراحل صعودی داشته ولی باز هم به آن اندیشه‌هایی که مدنظر امام (ره) است نرسیده‌ایم.

حق‌جو خاطرنشان کرد: اکنون به وسیله اندیشه‌های ناب بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در مسائل اقتصادی و تولیدی همچون تولید گندم، جو و برنج جشن خودکفایی می‌گیریم. تمام این‌ها نشات گرفته از آن اندیشه‌های ناب است که باید آن‌ها را روز به روز گسترش بیشتری بدهیم.

وی اظهار کرد: جوامع فرهنگی و علمی ما در حال حاضر فعالیت‌های زیادی برای تبیین و ترویج اندیشه‌های امام انجام می‌دهند مثلا جامعة‌المصطفی که از ارگان‌هایی است که خود امام آن را افتتاح کرد و اکنون مقام معظم رهبری دنباله‌دار آن اصول است اکنون به جایی رسیده که 10 هزار امام جمعه و جماعت در خارج از ایران دارد. این از اندیشه‌های ناب امام بود که باید تبیین شود و باید کاری کنیم که این کار در تمام موسسات فرهنگی، دینی و علمی ترویج پیدا کند.

رئیس مرکز مشاوره حرم حضرت معصومه (س) گفت: یکی دیگر از اندیشه‌های ناب امام ترویج حوزه‌های علمیه در سراسر دنیا بود و خوشبختانه ما امروز حدود 500 حوزه علمیه در خارج داریم که اندیشه‌های ناب امام را ترویج می‌دهند. ما باید کاری کنیم که برای مردم دنیا انگیزه‌های رجوع به دین اسلام به وجود بیاید.

حق‌جو یادآور شد: امام در اندیشه‌های خود همواره محورهای استراتژیک را مطرح می‌کرد و دولتمردان ما هم خوشبختانه به این اندیشه‌ها عمل می‌کنند. ولی ما نتوانسته‌ایم به طور کامل اندیشه‌های امام را در سطح ایران و جهان ترویج بدهیم.

وی افزود: مسئولان و علما باید یک بازخوانی و بازآموزی نسبت به اندیشه‌های امام داشته باشند برخی در جامعه با خود فکر می‌کنند که نسبت به اندیشه‌های امام نگران هستند ولی نمی‌توانند این نگرانی خود را به درستی بیان کنند و باعث می‌شوند که بیراهه‌هایی در انقلاب به وجود بیاید. در صورتی که تمام این افراد باید با آگاهی اندیشه‌های امام را اجرا کنند نه اینکه باعث شوند در جامعه تشنج به وجود بیاید.

رئیس مرکز مشاوره حرم حضرت معصومه (س) در پایان گفت: تمام مسئولان و علمای نظام باید بدانند که هراندازه در ترویج اندیشه‌های امام راحل کار فرهنگی و علمی انجام دهند باز هم کم است و این کار علمی و فرهنگی آن‌ها سبب می‌شود که نام خودشان ماندگارتر شود. چرا که اندیشه‌های امام نشات گرفته از اسلام است و امام و اسلام همواره می‌مانند.

انتهای پیام

کد N707699