آشنا در پاسخ مهر:

منتقدان سیاست خارجی به جای انتقاد به قدم زدن، پاسخگوی عملکردشان باشند

سیاسی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در واکنش به انتقادها نسبت به سیاست خارجی دولت، گفت: منتقدان قبل از اینکه به قدم زدن ایراد بگیرند، باید به سئوالات جدی در مورد عملکرد خودشان پاسخ دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسام‌الدین آشنا در نشست خبری خود که عصر امروز در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد، خبرنگار مهر در این نشست خبری پرسید، در گذشته و در دوره سازندگی و اصلاحات، مرکز استراتژیک ریاست جمهوری پاسخگویی برای همفکران دولت و تئوریزه کردن نظرات آنان بوده است، آیا در دوره کنونی نیز مرکز استراتژیک چنین شأنی را دارد و چه مقدار به تصمیم‌سازی در دولت کمک می‌کنید؟ آیا برای فعالیت‌های انتخاباتی زیر چتر اعتدال جلساتی در این مرکز برای گردآوری همفکران دولت برگزار می‌شود؟

وی پاسخ داد: در دولت سازندگی کسانی که در مرکز تحقیقات استراتژیک آن دوره کار می‌کردند، جزو موافقان دولت سازندگی نبودند، بلکه منتقدان دولت بودند که آنان را در یک جایی جمع کرده بودند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری افزود: بررسی تاریخچه مرکز استراتژیک در دوره اول و دوم هاشمی مشخص می‌کند که چه بافتی داشت و چه نسبتی با دولت داشتند؟

آشنا یادآور شد: و در این دوره بنیه اصلی مرکز استراتژیک، به مجمع انتقال یافت و در عمل مجمع تشخیص، مرکز تحقیقات استراتژیک را تحویل گرفت و تا مدت‌ها مرکز استراتژیک در ریاست جمهوری وجود نداشت.

وی با اشاره به کارکرد مرکز استراتژیک در دولت اصلاحات، گفت: در دوره اصلاحات یک مرکز کوچک استراتژیک تشکیل شد و این مرکز کاملا شخصی برای ریاست جمهوری تلقی می‌شد و تا پایان دوره اصلاحات، نه حجم آن بزرگ شد و نه دَرَش به روی محققان باز شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری همچنین با اشاره به فعالیت مجمع تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در زمان احمدی نژاد، ادامه داد: در دوران احمدی نژاد این مرکز دو دوره را پشت سر گذاشت؛ یکی در زمان ذاکر اصفهانی که در آن دوره فعال بود اما در دور دوم رو به افول رفت؛ در دور دوم آقای داوودی، معاون اول احمدی نژاد مسئولیت این مرکز را به عهده داشت که بیشتر در مورد شاخص‌های اسلامی و الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت فعالیت می‌کرد و رابطه‌ای با سیاستگذاری دولت نداشت.

آشنا با اشاره به عملکرد این مرکز در دولت تدبیر و امید، گفت: در این دوره تلاش بر این شد که نه از الگوی اول، نه دوم و نه سوم تقلید شود، بلکه همین روالی که نگاه می‌کنید مورد توجه قرار گرفته است و در مرکز استراتژیک باز شده است به سوی محققان کشور و محدود به موافقان دولت هم نیست و توجه جدی به منتقدان سیاست‌های دولت دارد تا بتواند راه‌حل‌های جایگزین را از خِلال گفتگوهای ملی میان متخصصین پیدا کند.

وی در ادامه پاسخ به این سئوال گفت: ایده گفتمان اعتدال در حوزه سیاستگذاری، بیشتر شنیدن، اجازه دادن به منتقدان و محققان برای اظهارنظر در مورد سیاست‌های دولت و تلاش برای اتمام حجت برای اهالی دولت است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در مورد ورود مرکز استراتژیک ریاست جمهوری به انتخابات، گفت: انتخابات یا موفقیت در انتخابات برای گفتمان اعتدال، نتیجه فرعی عمل به سیاست اعتدال است.

آشنا ادامه داد: به نظر ما اگر به سیاست اعتدالی عمل شود، محبوبیت‌آفرین است. اگر دولت به سیاست‌هایی که در هنگام انتخابات به مردم اعلام کرده است، به تدبیر و اعتدال ملتزم بماند، می‌تواند امید داشته باشد که مورد حمایت مردم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تلاش این مرکز این است که سیاست اعتدال نه فقط در شعار بلکه در عمل دولت نیز دیده شود، گفت: مرکز بررسی‌های استراتژیک در مورد انتخابات کارهایی انجام می دهد و آن را به سیستم اجرایی کشور منتقل می کند. اما این بررسی ها به صورت کارشناسانه است و نه به صورت جناحی و حزبی.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه مرکز استراتژیک، تحقیقات انتخاباتی خود را با هدف افزایش مشارکت عمومی در انتخابات انجام می‌دهد، گفت: معقوله انتخابات و بررسی آسیب‌های آن از کارهایی است که ما می‌توانیم در همین حوزه شمس انجام دهیم.

آشنا در پاسخ به دیگر سئوال مهر مبنی بر اینکه شما صحبت از انتقادپذیری دولت کردید، اما انتقادهای بسیاری نسبت به نوع سخنرانی رئیس‌جمهور و واکنش‌های ایشان نسبت به منتقدان وجود دارد، گفت: رئیس‌جمهور به صراحت میان منتقدین و تخریب کنندگان تفکیک قائل می‌شود از انتقادکنندگان استقبال کرده و از افراط زدگان، تهمت زدگان، فحشان و دروغ گویان تبری می‌جوید و این موضع صریحی در بیانات رئیس‌جمهور است.

وی ادامه داد: کسانی که از سیاست خارجی روحانی انتقاد دارند، باید بتوانند راه‌حل جایگزین مذاکرات را ارائه دهند و اگر نمی‌توانند ارائه کنند و در دوره خودشان نیز راه‌حل جایگزین را امتحان کرده‌‌اند و کشور را به گل نشانده‌اند، بهتر است در مورد پاسخ‌های جدی به سئوالاتی که نسبت به عملکرد خودشان وجود دارد، اهتمام کنند. قبل از اینکه به عینک و قدم زدن ایراد بگیرند.