مدرسه تدبیر راه اندازی می‌شود/ شمس رسانه ملی نخبگان است

سیاسی

حسام الدین آشنا در نشست خبری از راه اندازی مدرسه تدبیر سخن گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری حسام الدین آشنا در خصوص رونمایی از شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی و اتاق فکر استانی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری عصر امروز برگزار شد.

آشنا در این نشست خبری با بیان اینکه هیچ وقت حکومت‌ها بی نیاز از نخبگان و دانشمندان نبوده اند، گفت: اما متاسفانه جریان سیاست در کشور ما به گونه ای نبوده است که نخبگان قدر ببینند و در صدر بنشینند؛ چه بسا در دوره های تاریخی نقد حکومت و نقد قدرت و ارائه راههای جایگزین برای تصمیمات صاحبان قدرت تبعات بسیار تلخی برای نخبگان به همراه داشته است. از نفی و نهی گرفته تا زندان و درفش.

رئیس مرکز استراتژیک ریاست جمهوری با اشاره به راههای ارتباط میان نخبگان و دولت، گفت: برای این اتفاق ابتدا دولت باید تکلیف خود را با نمایندگان نخبه ملت تعریف کند.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی(شمس) گفت: شمس دعوتی است عام از همه کسانی که تصور می کنند سخنی برای گفتن دارند؛ سخن‌هایی نه از جنس ناله و نه از جنس فریاد و نه حتی از جنس گله، بلکه از جنس راه های بدیل برای حل مشکلات واقعی کشور.

آشنا افزود: شمس این امکان را فراهم می کند که کسانی در حوزه تخصصی خودشان با صراحت با دولت سخن بگویند و به ما بگویند که بسیاری از صورت مسئله‌های دولت غلط است یا اینکه اصلا مسئله آن چیزی نیست که ترسیم شده است.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور توضیح داد: مثلا به ما بگویند آیا مسئله ما مسئله کمبود آب است یا کمبود تدبیر. به ما بگویند که مشکل ما ستیززدگی در سیاست خارجی است یا ذلت پذیری، که میان این دو تفاوت بسیار است.

وی در ادامه نشست خبری گفت: نخبگان به ما باید بگویند که چرا نمی‌توانیم در یک گروه و یا یک جمع با یکدیگر کار مفید کنیم؛ از تحقیقات بنیادی تا تحقیقات کاربردی؛ که همه این موضوعات در شمس ظهور و بروز دارد.

آشنا با بیان اینکه امیدواریم شمس بتواند خورشید درخشنده ای برای نخبگان این کشور باشد، گفت: امیدواریم در شبکه اطلاع رسانی شمس، راه جدیدی برای تاثیرگذاری و تصمیمات دولتی داشته باشیم.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور، شمس را یک رسانه ملی نخبگان نامید و گفت: موضوعاتی مشخص در حوزه های اولویت گذاری برای کشور تعیین شده که این تعیین از بالا به پایین و نه به صورت دستوری است، بلکه با مطالعه متون سیاست گذاری تجربیات ملی و مشورت با برخی از برجسته ترین متخصصان هر حوزه انجام شده است.

وی گفت: در این میان چاره ای نبوده که از تهرانی بودن، تهرانی اندیشیدن و تهرانی تصمیم گرفتن عبور کنیم و به سراغ استان ها و نخبگان نشسته در جای جای ایران برویم.

آشنا با بیان اینکه اتاق فکر استان‌ها یک ایده مکمل شمس است، تصریح کرد: این ایده می‌گوید دانشگاه‌های مراکز هر استان می توانند به محل اتصال نخبگان دولتی از مسیر دانشگاه به دولت تبدیل شوند.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور افزود: اتاق فکر استان و شبکه سیاست گذاری عمومی و در گام بعد مدرسه عالی تدبیر که به تربیت نیروی پژوهشگر در عرصه سیاست گذاری عمومی می پردازد، سه حلقه مرتبط هستند تا در عرصه سیاست گذاری کشور تحول ایجاد کنند.

وی همچنین از برگزاری همایش ملی سیاست گذاری عمومی در سال آینده خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم با این همایش دانش و عرصه پژوهش را در کشور توسعه دهیم.

ادامه دارد...