پشت‌پرده راه‌اندازی شبکه "العرب" چیست؟

سیاسی

شبکه العرب در حالی عصر دیروز پخش خود را به طور رسمی آغاز کرد، که نزدیکی ولید بن طلال، مالک این شبکه با پادشاه بحرین و مقر آن که در منامه قرار دارد، تردیدهای زیادی را درباره اهداف پشت‌پرده راه‌اندازی آن ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه العرب، چهارمین شبکه خبری بعد از العربیه، الجزیره و اسکای‌نیوز عربی است که به دنبال جذب میلیون‌ها مخاطب عرب‌زبان در سراسر جهان است و بنابر اعلام مدیرانش اولویت اصلی آن حمایت از قضایای عربی و عرب زبانان در سرار جهان بدون جانبداری از گروه یا جناح خاصی است.

این شبکه که با میلیون‌ها دلار هزینه و پشتوانه ثروت هنگفت ولید بن طلال، برادر زاده پادشاه عربستان و ثروتمندترین فرد عرب راه اندازی شده، قصد دارد که به رقیب اصلی شبکه‌های خبری عرب‌زبان تبدیل شود.

ولید بن طلال، از خاندان پادشاهی عربستان و ظاهراً از منتقدان آل سعود است اما روابط بسیار نزدیکی با آل خلیفه در بحرین دارد و با توجه به ماهیت سرکوبگر این خاندان، خود به خود بی‌طرفی شبکه العرب زیر سوال می‌رود.

با توجه به این رابطه نزدیک و نیز قرار گرفتن مقر مرکزی شبکه العرب در منامه بحرین، تردیدهای زیادی درباره اهداف پشت پرده تاسیس آن به وجود آمده است. برخی کارشناسان رسانه معتقدند که راه‌اندازی این شبکه با توصیه خاندان حاکم بحرین و به منظور "سرکوب نرم" انقلاب این کشور است.

شبکه العرب که ساعتی پس از شروع به کار رسمی آن، برنامه‌هایش به دلایل "فنی و اداری" متوقف شد، اولین برنامه خبری خود را با مصاحبه با مشاور سیاسی رهبر جمعیت الوفاق بحرین آغاز کرد تا نشان دهد محوریت برنامه‌های این شبکه پیرامون تحولات بحرین است.

انقلاب بحرین از همان آغاز با حمله شبکه العربیه و بی‌تفاوتی دیگر شبکه‌های خبری عرب زبان مواجه شد که این امر باعث شد مردم بحرین تا حدود زیادی اعتماد خود را به این شبکه‌ها از دست بدهند و العرب امروز می‌کوشد در این فضای بی‌اعتمادی بحرین جایی برای خود در میان مردم این کشور باز کند.

اما امروز اگر ملت بحرین این نگرانی را داشته باشند که شبکه العرب آمده‌ است تا با پوشش خبری کامل تحولات بحرین و یکی به میخ زدن و یکی به نعل زدن‌های خود اعتماد آنها را به دست آورد و در دراز مدت اهداف پشت پرده مدیرانش را اجرا کند، ظاهرا نگرانی نابجایی نیست.

انتهای پیام

کد N706968