صربستان به محمد دحلان شهروندی اعطا کرد

سیاسی

مقام‌های صربستان از اعطای حق شهروندی به رقیب رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خبر دادند.محمد دحلان و محمود عباس

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اویکا داجیچ، وزیر امور خارجه صربستان گفت: محمد دحلان، فرد قدرتمند فتح که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین او را در جریان کشمکش بر سر قدرت اخراج کرد، در سال 2013 شهروندی صربستان را به دست آورد. همسر، چهار فرزند، یک خویشاوند و پنج طرفدار فلسطینی نیز پاسپورت صربی دارند.

دحلان 53 ساله، معاون سابق محمود عباس و رئیس امنیتی غزه، زمانی وارث یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین به شمار می‌رفت اما پس از آنکه عباس وی را به فساد و دست داشتن در مرگ عرفات متهم کرد، در سال 2011 از حزب فتح اخراج شد.

محمد دحلان در 2014 به صورت غیابی در دادگاهی در کرانه باختری به دو سال حبس محکوم شد و اتهامش بدنام کردن و تهمت زدن بود چون مظنون است در مصاحبه‌ای اعلام کرده که نیروهای امنیتی فلسطین به شهرک‌نشینان اسرائیلی در مناطق اشغال شده در تامین امنیت کمک می‌کنند.

این مرد بعداً گفت: این حکم با انگیزه سیاسی است و به این معناست که مرا از رقابت در انتخابات داخلی در فتح و در انتخابات پارلمانی آتی منع کنند.

دحلان که در تبعید به تجارت روی آورده، قول داده تا سرمایه‌گذاری میلیون‌ها دلاری از امارات متحده عربی برای صربستان جذب کند.

دولت صربستان می‌تواند به صورت مخفیانه به اتباع خارجی که منافع سودآوری برای کشور دارند، شهروندی اعطا کند.

وزیر امور خارجه صربستان همچنین گفت: به محمد دحلان به خاطر مسائل سیاسی شهروندی اعطا نشده بلکه به خاطر روابط تجاری با امارات این شهروندی را به او داده‌ایم.

وی افزود: زمانی که در صربستان بود، ما تنها درباره روابط با امارات صحبت کردیم، مسائل داخلی فلسطین در دستور کار نبود.

در دسامبر 2014، هزاران تن از حامیان دحلان علیه عباس در نوار غزه دست به راهپیمایی زدند.

انتهای پیام

کد N706770