بغداد بالگردهای روسی را تحویل گرفت/لایحه تشکیل گارد ملی فردا روی میز دولت

عراق

در حالی که رسانه‌ها از وقوع درگیری‌های شدید میان نیروهای عراق با ترویست‌های داعش در عامریه فلوجه خبر می‌دهند، وزارت دفاع عراق اعلام کرد، بالگردهای روسی را تحول گرفته و مابقی را در هفته جاری تحویل می‌گیرد. در همین حال پیشنهادی برای تشکیل نیروی اسلامی منطقه‌ای برای مقابله با داعش در صلاح الدین مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه المیادین گزارش داد که افراد مسلح داعش شهر عامریه فلوجه را مجددا محاصره کرده تا به آن یورش ببرند و درگیری‌های شدیدی میان ارتش عراق با تروریست‌های داعش در اطراف عامریه در حال وقوع است و ارتش عراق توانسته حمله نیروهای داعش به عامریه را ناکام بگذارد.

بغداد بالگردهای روسی را تحویل گرفت

وزارت دفاع عراق اعلام کرد که تعداد دیگری از هلی‌کوپترهای ساخت روسیه از نوع "شکارچی شب" را تحویل گرفته و ظرف هفته جاری نیز تعداد دیگری از این هلی‌کوپترها را تحویل می‌گیرد.

در بیانیه وزارت دفاع عراق آمده است که فرماندهی نیروی هوای ارتش بخش جدیدی از هلی‌کوپترهای Mi-28 را براساس توافق منعقد شده میان وزارتخانه‌های دفاع روسیه و عراق تحویل گرفت.

در ادامه این بیانیه آمده است: امید می‌رود که سری دیگری از هلی‌کوپترها در اواخر هفته جاری تحویل داده شود.

داعش تجهیزات کارخانه‌های بزرگ الانبار را به سوریه انتقال می‌دهد

همزمان خلفی الطرموز، عضو استانداری الانبار در گفت‌وگوی مطبوعاتی تصریح کرد: داعش تجهیزات ده‌ها کارخانه از بزرگترین کارخانه‌ها در شهرهای القائم، الرطبه و کبیسه را جدا ساخته و آن‌ها را به شهر الرقه در سوریه انتقال داده است.

نیروهای عراق "جزیره البغدادی" و روستاهایی را در الانبار آزاد کردند

در همین راستا سرلشکر کاظم الفهداوی، رئیس پلیس استان الانبار عنوان داشت: نیروهای امنیتی با کمک عشایر در عملیاتی دقیق توانستند در منطقه "جزیره البغدادی" در غرب الرمادی مستقر شده و آن را کاملا تحت کنترل خود درآورند و در این عملیات ده‌ها تروریست را به هلاکت برسانند.

همزمان نیروهای امنیتی در عملیاتی گسترده به همراه نیروهای داوطلب مردمی و عشایر تعدادی از مناطق الرمادی را پاکسازی کردند.

عدنان ضاحی، عضو شورای استان الانبار نیز تصریح کرد: نیروهای امنیتی توانستند روستاهای البوغانم، الشیخ زامل العبود و البوجیاد الصراف در شرق السجاریه در الرمادی را آزاد کنند.

مقابله نیروهای پیشمرگ با حمله داعش در محور سنجار

در همین حال، نیروهای پیشمرگ کرد توانستند شب گذشته با حملات داعش در محور سنجار در استان نینوا واقع در شمال غرب عراق برخورد کنند.

منابع کرد در این خصوص تصریح کردند: ظرف دوره اخیر داعش در محور سنجار از کمبود امکانات جنگی خود رنج می‌برد. اما بازگشت افراد مسلح داعش از سوریه به موصل این گروه را واداشت تا با امکانات بیشتری نسبت به قبل دست به حمله‌ای گسترده بزنند و با سلاح‌های سنگین وزن به مقرهای پیشمرگ‌ها حمله کنند.

منابع عنوان داشتند: جنگنده‌های ائتلاف از طریق اطلاعاتی که کردها به آن‌ها ارائه داده بودند حملات به مواضع استقرار نیروهای داعش را از سر گرفتند. تروریست‌های داعش نیز در محور الناوران در زمان‌های مختلفی دست به حملاتی زدند اما تمامی این حملات به شکست انجامید.

همزمان نیروهای کرد در پی محاصره شهرستان الحویجه که آخرین مقر داعش در کرکوک به شمار می‌آید به پیشروی‌هایی دست یافتند.

این مناطق نقطه وصلی میان دو شهر کرکوک و موصل هستند و با کنترل به این مناطق تقریبا مرکز استان نینوا محاصره می‌شود.

پیشنهاد تشکیل نیروهای اسلامی منطقه برای مقابله با داعش در صلاح الدین

در همین راستا سبحان الجیاد، عضو شورای استان صلاح الدین در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه تصریح کرد: پیشنهادی در شورای این استان مبنی بر تشکیل نیروی اسلامی منطقه‌ای برای مقابله با داعش مطرح است.

وی عنوان داشت: شورای استان صلاح الدین ظرف هفته آتی پیشنهادی را مبنی بر تشکیل نیروی منطقه‌ای نظامی اسلامی که شامل نیروهایی از عراق، ایران، ترکیه، عربستان، اردن، بحرین، امارات، مصر می‌شود مورد بررسی قرار می‌دهد.

احتمالا نیاز ارتش انگلیس به استقرار نیرو در عراق و سوریه

لورد دانات، رئیس سابق ستاد ارتش انگلیس در مصاحبه با ایندیپندنت عنوان داشت: احتمالا ما برای مقابله با داعش به استقرار نیروهای انگلیس نیاز خواهیم داشت.

وی افزود: انگلیس احتمالا به این امر نیاز داشته باشد که تعهد خود را مبنی بر اکتفا به حملات هوایی و پروازهای شناسایی نقض کند.

هلاکت داعشی‌ها در الانبار

همزمان، ‌نیروهای عراق 11 تروریست داعشی را در الانبار به هلاکت رسانده و چهار تن دیگر را به اسارت گرفتند.

در همین حال منابع تصریح کردند: ارتش عراق ناحیه البو حیاه در غرب الرمادی و جهت مقابله آن را محاصره کرده و نیروهای عشایر نیز به محاصره این منطقه از طرف منطقه الحقلانیه پرداختند و چهارمین بخش نیز امتداد رود فرات است نیروهای ارتش عراق در کرانه آن مستقر هستند. نیروهای امنیتی نیز آمادگی‌ها را برای ورود به این ناحیه و آزادسازی آن از دست داعش تکمیل کرده‌اند آزادسازی البوحیاه کلید بیرون راندن نیروهای داعش از هیات به شمار می‌آید.

لایحه تشکیل گارد ملی فردا روی میز دولت

دفتر نخست وزیر عراق نیز اعلام کرد که کابینه فردا (سه‌شنبه) لایحه گارد ملی عراق را تصویب می‌کند.

سعد حدیثی سخنگوی دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به سومریه نیوز گفت:‌ در جلسه قبل دولت شاهد تصویب اولیه لایحه گارد ملی بودیم و کابینه کمیته ویژه تصویت قانون را مامور تکمیل تدوین این قانون کرد.

وی افزود: قرار بود کمیته فعالیت خود را طی یک هفته تکمیل کند که فردا یک هفته تمام می‌شود و لایحه مذکور در جلسه دولت مطرح و در صورتی که مشکلی پیش نیاید تصویب خواهد شد.

انتهای پیام

کد N706448