ظریف در جمع شورای تجاری ایرانیان مقیم کنیا:

عده‌ای ادامه تحریم را در راستای منافع خود می‌بینند

سیاست خارجی

باید زمینه‌ها فراهم شود و با آسیب‌شناسی دوره‌های گذشته، مشکلات و موانع را برطرف کنیم. بخشی از مشکلات را با مدیریت بهتر و اولویت‌بخشی حل و فصل می‌شود.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: آفریقا در سیاست خارجی جمهوری‌ اسلامی ایران همواره جایگاه مهمی داشته است و تلاش شده است با آفریقا روابط سیاسی متمایزی داشته باشیم.

محمدجواد ظریف در جمع شورای تجاری ایرانیان مقیم کنیا که در هتل «کمپینسکی» برگزار شد، با بیان اینکه توجه و همکاری با آفریقا به عنوان شریک و همکار تجاری به عنوان یک واقعیت در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته٬ تصریح کرد: آفریقا، مرکزی برای رقابت همه کشورها شده است و این نشانگر ظرفیت و زمینه‌های بسیار مستعد در این قاره است. تلاش ما در جهت رفع موانع تجارت است و حتی اگر در مذاکرات هم به تفاهم برسیم، باید بدانیم شرکای واقعی و پایدار ما در جهان شرکایی هستند که در قالب همکاری‌های جنوب – جنوب می‌توانیم با آنها برای توسعه پایدار برنامه‌ریزی کنیم.

ظریف در ادامه با اشاره به این نکته که آفریقا یک انتخاب مهم برای ما است٬ گفت: در وزارت خارجه و در سطح کشور برای همکاری با آفریقا٬ توجه ویژه و ساز و کار خاصی وجود دارد و ما فقط در حوزه خلیج‌فارس و آفریقا دارای چنین ساز و کاری در سطح بالا هستیم که با توجه و نظارت مسئولان عالی کشور دنبال می‌شود.

به گفته وی، زمینه همکاری با آفریقا در حوزه اقتصادی، علمی، آموزشی و بهداشتی٬ برای درازت مدت وجود دارد و دولت نسبت به این مسئله باور عمیق و جدی دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: باید همه زمینه‌ها را فراهم کنیم و با آسیب‌شناسی دوره‌های گذشته، مشکلات و موانع را برطرف کنیم. بخشی از مشکلات را با مدیریت بهتر و حل مسائل بوروکراسی و اولویت‌بخشی می‌توانیم حل و فصل کنیم. متاسفانه کسانی در خارج و داخل کشور هستند که در زمره مخالفان پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در راستای منافع خود دنبال می‌کنند و در مواردی اصل تحریم با آثار تحریم اشتباه گرفته می‌شود و این مباحث تخصصی را باید با مشورت‌های لازم، بررسی و موانع غیرواقعی و غیرحقوقی را برطرف کرد.

ظریف ادامه داد که تربیت متخصصین و آموزش نیروی کار بخش مهمی از کار برای درازمدت است. صداقت، اخلاق، فرهنگ، مدارای ایرانی با حضور ایرانیان در نقاط مختلف جهان و فعالیت ایشان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، علمی، فرهنگی و غیره باید به جهانیان معرفی شود و این فرصت، زمینه بسیار خوبی برای معرفی جذابیت‌ها و توانمندی‌های همه‌جانبه ایران به مردم کشورهای مختلف است.

کد N706377