ارتش لیبی از آزاد‌سازی قریب‌الوقوع طرابلس خبر داد/هشدار سازمان ملل درباره بحران لیبی

سیاسی

رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی از آزادسازی قریب الوقوع طرابلس، پایتخت این کشور از دست گروه‌های تروریستی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، نیروهای ارتش لیبی اعلام کردند که زمان آزادسازی طرابلس، پایتخت کشور از دست تروریست‌ها نزدیک است چرا که تمام نیروها پس از درگیری مداوم با نیروهای شورای انقلابیون بنغازی بر مسیرهای منتهی به کارخانه سیمان در منطقه سیدی فرج در بنغازی واقع در شرق کشور مسلط شده‌اند.

عبدالله الثنی، نخست وزیر لیبی به طور غیرمنتظره‌ای وارد شهر بنغازی شد و با برخی از وزیران و سران کشور در این شهر دیدار و گفت‌وگو کرد.

ارتش لیبی نیز اعلام کرد که درگیری‌ها در محور الیثی در شهر بنغازی بالا گرفته و در چندین محور جنوب شهر الجمیل واقع در غرب لیبی نیز درگیری‌هایی میان ارتش و نیروهای شورای انقلابیون بنغازی رخ داده است.

یک منبع نظامی وابسته به نیروهای ویژه در بنغازی اعلام کرد که نیروهای ارتش به سمت کارخانه سیمان پیشروی کردند و نیروهای زیادی به منظور آزادسازی چندین مناطق در حالت آماده باش کامل هستند.

این منبع اعلام کرد که درگیری‌های شدیدی میان نیروهای ارتش و شورای انقلابیون بنغازی در بیشتر محورهای مناطق نزدیک به بنغازی همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارتش و گروه‌های مسلح حامی آن هدفشان تنها یک شهر نیست بلکه نیروهای ما در پی آزادسازی پایتخت و تمام شهرهای تحت کنترل گروه‌های تروریستی و عقب نشینی آنها از این مناطق هستند.

رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی تصریح کرد که زمان آزادسازی طرابلس و تمام شهرها از دست گروه‌های تروریستی نزدیک است و همگان باید با هوشیاری کامل برای موفقیت در این عملیات تلاش و همکاری کنند.

بنابر گزارش‌ها درگیری‌های مسلحانه میان ارتش ملی و شبه نظامیان فجر لیبی در منطقه اکرلاریک در جنوب شهر الجمیل و همچنین منطقه المالح ادامه دارد.

همچنین در جریان درگیری‌ میان ارتش و شبه نظامیان فجر لیبی دو تن از نیروهای ارتش کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

در همین راستا برناردینو لیون، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی نسبت به فروپاشی دولت آن هم در پی ادامه نزاع‌های کنونی کشور هشدار داد و اوضاع سیاسی لیبی را بسیار بحرانی و وخیم توصیف کرد.

وی اشاره به بحران اقتصادی و امنیتی و سیاسی لیبی هشدار داد که در صورت ادامه این بحران‌ها دستیابی به توافق و صلح دشوار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N706215