تلاش اسرائیل برای فراهم کردن شرایط صادرات گاز به مصر

رژيم صهيونيستي,مصر

پس از کشف چند میدان گازی در سرزمین‌های اشغالی، اسرائیلی‌ها به دنبال استفاده از خطوط لوله انتقال گاز مصر به سرزمین‌های اشغالی افتاده‌اند تا از این خطوط که زمانی برای واردات گاز به اسرائیل استفاده می‌شد، برای رساندن گاز به دست مشتریان خود در مصر که غالبا دلال‌های گاز و مواد سوختی هستند، بهره بگیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منابع مصری اعلام کردن که شرکت گاز "شرق مدیترانه" مصر با استقبال از هیاتی از شرکت گاز اسرائیلی "نوبل" چگونگی راه‌های انتقال گاز از سرزمین‌های اشغالی به مصر از طریق خط لوله شرکت مصری را بررسی کردند.

پیشتر مسئولان شرکت گاز اسرائیلی اعلام کرده بودند که به منظور انتقال گاز میدان گازی "تمار" اسرائیل از طریق خطوط لوله مصر که به طور اختصاصی برای انتقال گاز مصر به اسرائیل ایجاد شده است، با شرکت مصری وارد مذاکره شده‌اند.

شرکت "شرق مدیترانه" که یک شرکت بین المللی مصری است مالک اصلی خط لوله انتقال گاز میان مصر و اسرائیل است که طی 10 سال گذشته برای انتقال گاز به اسرائیل از آن استفاده می‌شد و اکنون اسرائیلی‌ها که خود به صادر کننده گاز تبدیل شده‌اند برای فروش گاز به استفاده از این خط لوله تمایل بسیاری نشان می‌دهند.

مصر به موجب قراردادی بیست ساله متعهد شده بود که گاز اسرائیل را تامین کند اما با گذشت 10 سال از اجرای این قرار داد و وقوع انقلاب مصر، که به تبع آن حملات پی در پی به خطوط گاز سیناء به ویژه در سال 2012 انجام شد، این توافقنامه‌ پایان یافت و عملیات انتقال گاز نیز متوقف شد.

اسرائیل به تازگی چند میدان گازی بزرگ در آبهای منطقه‌ای سرزمین‌های اشغالی کشف کرده است که این رژیم را به صادر کننده گاز تبدیل کرده است.

انتهای پیام

کد N706135