ابراز نگرانی کوهن از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران

ايران,آمريكا,تحريم,مذاكرات هسته‌اي

معمار تحریم‌های آمریکا علیه ایران ابراز نگرانی کرد که تحریم‌های جدید علیه ایران می‌تواند اتحاد بین‌المللی کنونی برای مذاکره با این کشور را تضعیف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در گفت‌وگو با روزنامه‌ وال استریت ژورنال با اشاره به تحریم‌هایی که آمریکا در سالهای اخیر علیه ایران اعمال کرده است مدعی شد اقتصاد ایران در حال حاضر بدون دستیابی به یک توافق با غرب بهبود نمی‌یابد.

وی همچنین مدعی شد ایرانی‌ها گیر افتادند و نمی‌توانند اقتصادشان را بدون رهایی از تحریم‌ها ترمیم کنند.

کوهن ادامه داد: من فکر می‌کنم تحریم‌ها و تاثیری که آن روی اقتصاد ایران داشته باعث شده است تا آنها پای میز مذاکره بیایند.

به نوشته وال استریت ژورنال وی که یکی از اصلی‌ترین افراد در وزارت خزانه‌داری آمریکا برای اعمال تحریم علیه کشورهای مختلف طی یک دهه گذشته بوده است قرار است در 2 نوامبر پست خود در این وزارت‌خانه را ترک کرده و به سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) بپیوندد.

وی علاوه بر این محدودیت در صادرات نفت ایران و کاهش قیمت نفت در ماههای اخیر را عامل دیگری دانست که موجب اعمال فشار بر اقتصاد ایران می‌شود. این در حالی است که برخی از تحلیل‌گران اقتصادی معتقدند بودجه جدید ایران نشان می‌دهد مقامات این کشور هیچ ضرورتی برای رهایی از تحریم‌های کنونی نمی‌بینند و بنابراین تصمیم سال گذشته کاخ سفید برای جلوگیری از تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه ایران یک اشتباه بوده است.

این معاون وزارت خزانه داری آمریکا ابراز نگرانی کرد که تحریم‌های جدید دراین مرحله می‌تواند موجب نابودی اتحاد بین‌المللی کنونی برای مذاکره با ایران شود و تعداد کشورهایی که خواهان اعمال تحریم‌های اقتصادی هستند را کاهش می‌دهد.

اعضای کنگره آمریکا به ویژه جمهوری‌خواهان تلاش می‌کنند تا با تصویب طرح تحریم‌های جدید علیه ایران این کشور را بیش از گذشته در مذاکرات هسته‌ای تحت فشار قرار دهند اما کاخ سفید اعلام کرده است در صورت تصویب این طرح رئیس‌جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، این ادعا که ایرانی‌ها گیر افتادند و نمی‌توانند اقتصادشان را بدون رهایی از تحریم‌ها ترمیم کنند در حالی مطرح می‌شود که مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اخیرا تاکید کرد: ما معتقدیم تحریم و استفاده از این ابزار نامشروع و از کار افتاده تکرار یک اشتباه است. ناکارآمدی تحریم برای همه روشن است و ملت ایران نشان داده متناسب با اهداف خود در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و... برنامه‌ها و سیاست‌هایش را ادامه داده است. ما مبنای کار خود را بر اساس اقتصاد مقاومتی و پیگیری اهداف سیاسی و اقتصادی در گسترش همکاری با همسایگان خود قرار داده‌ایم و امیدواریم یک واقع‌بینی در سیاست‌های مسئولان دولت آمریکا حاکم شود و تکرار اشتباهات گذشته نه برای آمریکا و نه مجموع سیاست‌های این کشور در دنیا فایده‌ای نخواهد داشت.

به نوشته وال استریت ژورنال آمریکا تلاش می‌کند تا اعمال تحریم‌های سنگین اقتصادی علیه روسیه این کشور را تحت فشار قرار دهد و به خواسته‌های مورد نظر خود در اروپا و اوکراین برسد.

انتهای پیام

کد N706108