اتهامات علیه رئیس مجلس ونزوئلا

سیاسی

محافظ مخصوص سابق رئیس مجلس ونزوئلا اتهامات سنگینی را متوجه او کرده و او را رئیس کارتل مواد مخدر خوانده است اما در این میان باز هم پای آمریکا در میان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روزنامه اسپانیایی "ABC" در گزارشی مدعی شده است که دیوسدادو کابلو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا، قدرتمندترین سرکرده باندهای قاچاقچیان مواد مخدر در ونزوئلاست.

شاهد اصلی مدعای این روزنامه محافظه‌کار که در مادرید منتشر می‌شود، بادی گارد سابق کابلو است که اندک زمانی است در آمریکا مستقر شده است.

کابلو چند ساعت پس از انتشار خبر "ABC" به حمله علیه خود پاسخ گفت. رئیس پارلمان ونزوئلا در برنامه‌ای تلویزیونی گفت که موظف است از خود دفاع کند. او همچنین گفت که از روزنامه اسپانیایی "ABC" شکایت خواهد کرد.

"اشپیگل آنلاین" می‌نویسد که اگر آنچه "ABC" نوشته صحت داشته باشد، ممکن است پایه‌های حکومت ونزوئلا که پس از مرگ چاوز متزلزل شده، بیش از پیش به لرزه درآید. به نوشته این نشریه آلمانی، شاید هم، همان گونه که دولت ونزوئلا ادعا می‌کند، "این طرحی است که آمریکا با پرداخت پول در حال اجرای آن است تا دولت چپ ملی ونزوئلا را دچار بی‌ثباتی کند."

در همین حال نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، اتهام‌هایی را که علیه رئیس مجلس نمایندگان این کشور زده شده "مبتذل" خوانده است.

روزنامه اسپانیایی مزبور می‌نویسد که کابلو، سیاستمدار ۵۱ ساله و افسر سابق ارتش، سال‌هاست سرکرده بزرگ‌ترین کارتل مواد مخدر ونزوئلا به نام "Los Soles" (خورشیدها) است. این روزنامه می‌افزاید که نام این کارتل برگرفته از نشان خورشید بر روی اونیفورم‌های ژنرال‌های ارتش ونزوئلاست و خود این کارتل را نیز ژنرال‌ها هدایت می‌کنند. "Los Soles" تقریبا انحصار خرید و فروش مواد مخدر در سراسر ونزوئلا را در دست دارد.

به نوشته "ABC "، کوکائین بوسیله شورشیان چپ‌گرای "فارک" از کلمبیا وارد ونزوئلا می‌شود و سپس از طریق بنادر و فرودگاه‌های آن به اروپا و آمریکا انتقال می‌یابد. طبق برآورد پلیس بین‌الملل، هر هفته ۵ تن مواد مخدر از طریق ونزوئلا قاچاق می‌شود.

"کوه‌های دلار"

منبع اطلاعاتی اصلی روزنامه اسپانیایی یاد شده "لیمزی سالازار"، رئیس محافظان مخصوص کابلو است. سالازار که ۴۰ سال دارد و کاپیتان نیروی دریایی بوده است، در دسامبر ۲۰۱۴ به اسپانیا رفت و در آنجا در "برنامه حمایت از شاهدان مقامات کنترل مواد مخدر آمریکا" شرکت کرد.

به نوشته "ABC"، اطلاعاتی که سالازار داده حاوی جزئیاتی درباره مشاهدات اوست. برای مثال او مشاهده کرده که کابلو دستور حرکت قایق‌های حامل مواد مخدر قاچاق را داده است. سالازار همچنین کابلو را هنگام دریافت "کوه‌های دلار" در ازای فروش مواد مخدر همراهی کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، دادگستری آمریکا سال‌هاست درباره عوامل ونزوئلایی فعال در عرصه قاچاق مواد مخدر تحقیق می‌کند. اما روشن نیست که اظهارات محافظ مخصوص کابلو تا چه حد بتواند برای متهم کردن کابلو تعیین‌کننده باشد.

از سوی دیگر ویلیام برانفیلدز، رئیس بخش مبارزه با قاچاق مواد مخدر در وزارت امور خارجه آمریکا که خود در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ سفیر آمریکا در ونزوئلا بوده، گزارش "ABC" را به طور غیر مستقیم تائید کرد. او گفت که این گزارش تضادی با شواهد موجود ندارد اما برانفیلدز حاضر به تائید خبر شکایت علیه کابلو در آمریکا نشد.

در برابر، سیاستمداران ونزوئلایی مثل معاون کابلو، الویس آموروسو، سفارت آمریکا در کاراکاس را متهم می‌کنند به اینکه همواره کوشیده با رشوه به افراد آن‌ها را به دادن شهادت دروغ علیه مقامات دولتی ونزوئلا ترغیب کند. آموروسو با خشم گفته است: «سالازار پول گرفته تا در آمریکا اتهام‌های کثیف خود را مطرح کند.»

به نظر می‌رسد که سالازار از ماه‌ها پیش تغییر جبهه خود را برنامه‌ریزی کرده بوده است. او در ماه دسامبر ۲۰۱۴ ازدواج کرد و برای ماه عسل به اسپانیا رفت. در آنجا به "برنامه حمایت از شاهدان مقامات کنترل مواد مخدر آمریکا" پیوست که زمینه سفر او به آمریکا را فراهم آورد.

رقیب رئیس جمهور مادورو

اما سالازار واقعا چه می‌داند؟ سالازار به مدت 10 سال رئیس بادی گارد و دستیار شخصی هوگو چاوز، رئیس جمهور فقید ونزوئلا بود. در گزارش "ABC" آمده است که پس از مرگ چاوز، کابلو او را به عنوان رئیس محافظان مخصوص خود برگزید. اما کابلو می‌گوید که سالازار تنها یکی از چند محافظ مخصوص او بوده و در ماه ژوئن ۲۰۱۴ به علت اینکه "بی‌مبالات" بوده اخراج شده است.

کابلو سال‌ها از افراد معتمد نزدیک چاوز بود. او فرماندار، معاون رئیس جمهور، رئیس ستاد ارتش و وزیر تقریبا همه وزارتخانه‌ها بوده، از وزارت دادگستری گرفته تا وزارت مسکن. او به عنوان فردی مستبد شناخته شده که بهترین روابط را با ارتش دارد و رقیب رئیس جمهور مادورو به حساب می‌آید.

اما کارشناسان گمان نمی‌کنند که رئیس پارلمان ونزوئلا مجبور به پاسخگویی در برابر دادگستری آمریکا شود. خوان کارلوس هیدالگو از مؤسسه "کیتو" که یک اندیشکده آمریکایی در واشنگتن است، می‌گوید: «نمی‌توانم تصور کنم که یک گزارش برنامه حمایت از شاهدان مقامات کنترل مواد مخدر آمریکا که کابلو را متهم به ارتباط با قاچاق مواد مخدر کرده، بتواند آسیبی به پست او وارد بیاورد.»

در حال حاضر ونزوئلا با بحران مالی سنگینی روبروست که در ده‌های اخیر برای این کشور بی‌سابقه بوده است. کاهش بهای نفت وضعیت اقتصادی ونزوئلا را وخیم‌تر کرده است. کمبود و جیره‌بندی مواد غذایی، فروشگاه‌های خالی و اعتراض‌های اجتماعی دولت این کشور و مردم را به چالش می‌کشد.

انتهای پیام

کد N705998