آیت الله موسوی بجنوردی: امام (ره) نشان داد که تشیع به هیچ قیمت مقابل ظلم سازش نمی‌کند

دهه فجر

ایسنا نوشت:

مدیر گروه فقه و حقوق پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی گفت: امام (ره) نشان داد که تشیع به هیچ قیمت مقابل ظلم سازش نمی‌کند.

آیت‌الله موسوی بجنوردی در مراسم گرامیداشت سالروز ورود حضرت امام(ره) به میهن که امروز در ترمینال یک فرودگاه مهر آباد برگزار شد، با بیان این که شاه خبیث ایران را مستعمره‌ی آمریکا کرده بود و امام(ره) با سخنرانی‌شان در مسجد اعظم قم این موضوع را محکوم و شاه را به ملت خائن معرفی کردند، با اشاره به تبعید امام(ره) به ترکیه و پس از آن به نجف گفت: امام(ره) در نجف موضوع ولایت فقیه را مد نظر قرار داد و گفت: آن کسی که در حکومت اسلامی حکومت می‌کند قانون است.

او گفت: قانون حاکم است و افراد همه مطیع قانون هستند و حتی شخص رسول‌الله نیز مجری قانون است و قانون‌گذار خداست و اصلا سیستم حکومت در حکومت اسلامی حکومت قانون بر مردم است و بهترین و مهمترین حکومت سیستم حکومت اسلامی است که بر مردم هیچ کس حاکم نیست و فقط قانون حاکم است.

موسوی بجنوردی ادامه داد: کتاب ولایت فقیه امام به زبان عربی در عراق ترجمه شد و این کتاب اثر بسیار بزرگی بر نسل جوان عراق دارد.

او با بیان این که امام(ره) مجدِّد مذهب و دین در دوران ما قلمداد می‌شوند، گفت:‌ امام(ره) تجدید حیاتی به اسلام و به مذهب تشیع به عنوان یک مذهب انقلابی و مذهبی که به هیچ قیمت حاضر نیست مقابل ظلم سازش کند، بخشید و با این رویکرد یک تحول فرهنگی در حوزه‌های علمیه واقع شد.

او گفت: جای تأسف داشت که روحیه انقلابی در حوزه‌ی علمیه نجف وجود نداشت ولی بعد از ورود امام(ره) تحولی در حوزه‌های علمیه آغاز شد.او همچنین گفت:‌ معنای درست حکومت اسلامی که طی آن قانون حکومت می‌کند و فرد حکومت نمی‌کند به جوانان عراق سرایت کرد و این روند باعث تزلزل ارکان حکومت بعث شد و به سقوط حزب بعث منجر شد.

در این مراسم شخصیت‌هایی چون حجت‌الاسلام و المسلمین دعایی، عباس آخوندی وزیر راه و برخی از اعضای اتاق بازرگانی ایران، اعضای کمیسیون عمران مجلس، اعضای شورای نگهبان، اعضای کمیسیون ایمنی راه‌های کشور و اعضای تشکل‌های صنفی همچنین همسران شخصیت‌هایی چون حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری، وزیر اطلاعات، فریدون، حجت‌الاسلام و المسلمین شهیدی و عباس آخوندی حضور داشتند.

 


23231

 

کد N704860