آمریکا پیشنهاد جدید کره‌شمالی را نپذیرفت

کره‌شمالی امروز (یکشنبه) اعلام کرد که آمریکا دعوت فرستادن یک مقام ارشد دولتی به پیونگ یانگ را نپذیرفته و واشنگتن را متهم کرد که می‌خواهد تقصیر بن‌بست در مذاکرات خلع سلاح را به گردن کره‌شمالی بیندازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، و به نقل از خبرگزاری رویترز، "سونگ کیم" با مقام‌های کشورهای عضو مذاکرات شش‌جانبه در توکیو و پکن دیدار کرد و گفت: این مساله بستگی به کره شمالی دارد که بخواهد جدیت خود را درباره خاتمه برنامه‌ اتمی نشان دهد.

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی به نقل از یک مقام وزارت خارجه گزارش داد: ما از کیم سونگ برای سفر به پیونگ یانک دعوت کردیم چرا که وی برای دیدار با همتایان خود از کره شمالی در سفر اخیر خود به آسیا ابراز امیدواری کرده بود. با این حال آمریکا بدون توجه به این مساله با جدیت تلاش می‌کند تا تقصیر به بن‌بست رسیدن مذاکرات خلع سلاح را به گردن کره شمالی بیندازد. آنها می‌خواهند ذهن افکار عمومی را محرف کنند.

نماینده آمریکا روز جمعه در پکن گفته بود: واشگتن برای شرکت در مذاکراتی سازنده و فعال با کره شمالی در رابطه با مساله خلع سلاح اتمی آمادگی دارد. وی در سخنانش به سفر احتمالی به پیونگ یانگ و یا دعوت کره شمالی برای مذاکره اشاره‌ای نکرد. سفارت آمریکا در سئول نیز در این رابطه اظهار نظری نکرده است.

در واشنگتن، وزارت امور خارجه این مساله را که قرار بود نمایندگان آمریکا و کره‌شمالی دیدار کنند، رد کرد.

در سال 2005 کره شمالی با آمریکا، کره جنوبی، چین، ژاپن و روسیه به توافق رسید و طبق آن باید برنامه تسلیحات اتمی خود را در ازای کمک‌ها در حوزه انرژی و امتیازات دیپلماتیک معلق کند. اما این مذاکرات پس از برگزاری آخرین دور آن در سال 2008 به بن بست رسید؛ کره شمالی توافقنامه را ملغی اعلام کرد. کره شمالی خواستار از سرگیری مذاکرات شده است اما آمریکا و کره جنوبی می‌گویند که پیونگ یانگ در ابتدا باید جدیت خود را برای خاتمه برنامه اتمی‌اش نشان دهد.

انتهای پیام

کد N704700