با تصویب مجلس؛

تحقیق و تفحص از سهام عدالت کلید خورد

مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از سهام عدالت به تصویب کمیسیون اقتصادی رسیده بود که از جمله محورهای قید شده در آن عدم شفافیت در واگذاری، توزیع و پرداخت سهام و سود سهام عدالت به عنوان طرح‌های وعده شده دولت‌های نهم و دهم است.

نمایندگان مجلس با تحقیق و تفحص از سهام عدالت موافقت کردند.

به گزارش ایلنا،‌ نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (یک‌شنبه) با 151 رأی موافق،‌ 18 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در مجلس با تحقیق و تفحص از سهام عدالت موافقت کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی‌نژاد نماینده دشتستان به عنوان متقاضی تحقیق و تفحص از سهام عدالت گفت: قریب 45 میلیون نفر از مردم در کشور مشمول دریافت سهام عدالت هستند که ارزش قیمتی این سهام 96 هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان این‌که ابهامی درموضوع عملکرد سهام عدالت وجود دارد،‌ گفت: برخی از شرکت‌ها و کارخانجات در اختیار برخی آقایان قرار گرفته که آنها تحت عنوان هیأت مدیره و مدیرعامل از قبل این شرکت‌ها به جایی رسیده‌اند. حال آنکه قرار بود سهام این شرکت‌ها تحت عنوان سهام عدالت به مردم مستضعف داده شود اما هیچ کدام برخوردار نشدند.

نماینده مردم دشتستان با بیان این‌که تاکنون گزارش عملکرد سهام عدالت در مجلس مطرح نشده است، گفت: عده‌ای از ابزار سهام عدالت برای رسیدن به مقاصدشان سوءاستفاده کردند. بنده از وزرای اقتصاد دولت قبلی و دولت فعلی درخواست کردم که نظارتی در مورد سهام عدالت و شرکت های مربوطه داشته باشند اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است.

موسوی نژاد با تأکید بر این‌که باید چگونگی واگذاری سهام عدالت مشخص شود، گفت: به بیت‌المال بی‌رحمی کردند و هر طور خواستند سهام را واگذار کردند آن هم به نام مردم مستضعف و محروم در روستاها.

به گفته وی، نظارت بر عملکرد این‌ شرکت‌ها وجود ندارد و آنها هر کاری می‌خواهند انجام می‌دهند.

گزارش تحقیق و تفحص از سهام عدالت به تصویب کمیسیون اقتصادی رسیده بود که از جمله محورهای قید شده در آن عدم شفافیت در واگذاری، توزیع و پرداخت سهام و سود سهام عدالت به عنوان طرح‌های وعده شده دولت‌های نهم و دهم است.

در محور تحقیق و تفحص از سهام عدالت قید شده که چگونگی واگذاری برخی از شرکت‌های دولتی به سهام عدالت و درصد مالکیت و نحوه تأثیر سهام مردم در آن باعث مشکلات عدیده‌ای شده که ارزش شرکت‌ها را به مشکل روبرو کرده است. به طوری که برخی از این شرکت‌ها به دلیل اینکه سهام عدالت متولی و ناظر خاصی ندارد خود را از هرگونه پاسخگویی مبرا می‌دانند که نمونه آن شرکت سیمان دشتستان است.

کد N704565