خرازی:

فشار به ظریف ظلم است

سیاسی

مشهد- رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه فشار به ظریف ظلم است، گفت: باید بپذیریم که مشکلات ما در صحنه بین المللی کم نیست و شرط بر طرف شدن آنها حمایت همه جانبه از مذاکره کنندگان است

به گزارش خبرنگار مهر، سیدمحمد صادق خرازی شامگاه شنبه در نشست خبری به مناسبت آغاز به کار فعالیت حزب ندای ایرانیان در خراسان رضوی وقایع سال ۸۸ را بسیار دردناک خواند و گفت: این وقایع هر دو طرف درگیر را دچار بحران کرد و هر چند که این دوران سپری شد. امیدواریم با همکاری دو طرف شاهد گشایشی در امور بوده و مشکلات برطرف شود.

فشار به ظریف ظلم است

سفیر سابق ایران در سازمان ملل در خصوص موضوع پیاده روی ظریف در حاشیه مذاکرات با جان کری نیز بیان کرد: من تاکنون ۳۸ هزار مذاکره سیاسی انجام دادم و معتقدم که این فشارهایی که به ظریف وارد می شود یک نوع ظلم است.

وی گفت: مذاکره کنندگان ما در میدان جنگ حضور دارند و لذا باید بپذیریم که مشکلات ما در صحنه بین المللی کم نیست و شرط برطرف شدن آنها حمایت همه جانبه از مذاکره کنندگان است.

وی یادآور شد: فشار به تیم هسته‌ای بسیار زیاد است و من از تمامی منتقدان خواهش می‌کنم که در این راستا منافع نظام را مدنظر قرار دهند.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان اظهارکرد: عصری که در آن زندگی می کنیم دوره انتقال سنت به تجدد و مدرنیته است و لذا در این زمان بحث جدی در فعالیت های سیاسی و فکری مشاهده می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه محمود احمدی نژاد در دوران صدارت خود مشکلات جدی را برای کشور به وجود آورد، بیان کرد: سفر های بی شمار به آمریکای لاتین هزینه های زیادی را به مردم ایران تحمیل کرد هرچند من معتقدم منطقه آمریکای لاتین مهم است اما باید دانست که اولویت ما آنجا نیست بلکه باید با کشورهای صاحب نفوذ ارتباط برقرار کرد.

باید فضایی جدید برای فعالیت‌های سیاسی تعریف شود

خرازی با بیان اینکه نسل آینده از ما درباره اقداماتمان سوال خواهد کرد، بیان کرد: نزدیک به دو قرن است که نیاکان ما برای آزادی و دموکراسی تلاش می کنند و مهمترین سوال نسل آینده از ما این است که شما چه کار کردید؟

رئیس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان خاطرنشان کرد: ما در تحولات سیاسی و اجتماعی ایران احساس کردیم که باید فضایی جدید برای فعالیت‌های سیاسی تعریف شود و لذا در این راستا باید پذیرفت که اتفاقات بسیار زیادی در جهان در حال رقم خوردن است و ما باید نسبت به این وقایع واکنش نشان دهیم.

وی با اشاره به اینکه اعضای این حزب نسل دوم اصلاحات هستند، افزود: ما، نسل دوم افرادی هستیم که در اصلاحات نقش اساسی داشتند و هدف ما مبارزه و نفی تاریخ نیاکان و پدرانمان نیست بلکه هدف ما این است که در این برهه خود را نهادینه کرده و رقابت خود را قانونمند کنیم.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان اضافه کرد: به طور کلی این حزب سه هدف کلی را دنبال می کند، نخست اینکه در چارچوب قانون فعالیت کرده، دوم با همت خود میثاق دینی و ملی خود را به منصه ظهور رسانده و سوم اینکه در صدد هستیم تا گام موثری را برای آیندگان برداریم.

خرازی بیان کرد: ما با جهانی از واقعیت ها زندگی می کنیم که هر روز با پدیده جدیدی رو به رو می شویم که می تواند ما را آبدیده کند.

وی با اشاره به اینکه برای تشکیل حزب ندای ایرانیان با همه نوع سلیقه مشورت شده است، ادامه داد: برای تشکیل این حزب با صاحب نظران زیادی مشورت کردیم که صرفا همه آنها شناسنامه اصلاح طلبی نداشتند.

وی با اشاره به اینکه مرزهای جمهوری اسلامی در مرزهای جغرافیایی خلاصه نمی‌شود، خاطرنشان کرد: باید به هر قیمتی شده در عرصه‌های خارجی فعالیت‌های خود را افزایش دهیم.

رییس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان خاطرنشان کرد: ما از اینکه بتوانیم در کنار نظام فعالیت‌های خود را گسترش دهیم هیچ ابایی نداریم و  افتخار ما این است که در این عرصه فعالیت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مبنای اصلاح طلبی، انجام اصلاحات گسترده در کشور است و ما به طور حتم اصلاح طلبی را در پایبندی به اصول اصلی نظام می‌دانیم.

لیست جداگانه برای انتخابات می دهیم

خرازی همچنین در پاسخ به خبرنگاران در خصوص ارائه لیست جداگانه  برای انتخابات نیز گفت: خیلی زود است که درباره این مسائل صحبت کنیم اما باید گفت که حتما لیست جداگانه خواهیم داد.

وی گفت: هر جریان و گروهی در اصلاح طلبان و در اصول گرایان با حزب ندا مشکل دارد به خودشان مربوط است من با هیچ جریانی در کشور مشکل ندارم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با مشکلات مالی بسیار زیادی روبرو هستیم ادامه داد: با این وجود تاکنون حتی یک ریال از نهادهای حاکمیتی برای فعالیت های حزب ندا دریافت نشده است.

وی گفت: یکی از شرایط اصلی عضویت در حزب ندا پرداخت حق عضویت است و ما بر همین اساس هزینه های خود را تامین می کنیم.

وی با اشاره به اینکه هفتم و هشتم اسفند ماه حزب ندا در تهران کنگره خود را برگزار می کند، تصریح کرد: نزدیک به ۱۰۰ نفر را شناسایی کرده ایم تا پولی را در بانک بگذارند تا سود آن به ندا داده شود.

وی گفت: تاکنون اقدامی در حزب انجام نشده که هزینه ای را متحمل شویم اما به طور حتم حزب برای جلسات، آموزش و دبیرخانه پول لازم دارد.

با نظام قهر نبودم

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر ارتباط و همکاری این حزب با نظام جمهوری اسلامی گفت: ما از همکاری و تلاش در راه نظام هیچ ابایی نداریم و این را افتخار خود می دانیم هرچند عده ای تصور می کنند که همکاری با نظام با فعالیت های حزب منافات دارد.

خرازی افزود: تمام تلاش ما این است که به رغم این مسائل بتوانیم پلی را ایجاد کنیم که بستر مناسبی برای حل مسائل باشد و در حقیقت مبنای اصلاح طلبی این است که عموم را اصلاح کند.

سفیر سابق ایران در فرانسه با اشاره به رابطه خوب وی با نظام اضافه کرد: من هرگز با نظام قهر نبودم و نظام هم هیچگاه به من پشت نکرده است و اگر در این چند وقت حضورم کم رنگ تر شده به دلیل وضع نامناسب جسمانی ام بود و هیچ دلیل دیگری نداشت.

طبق قانون خود را موظف به اطاعت از رهبری می دانیم

وی در خصوص رابطه حزب ایرانیان با ولایت فقیه نیز افزود: هر شخصی بخواهد در ایران کار سیاسی انجام دهد باید قانون اساسی را قبول داشته باشد و ما طبق قانون خود را موظف به اطاعت از رهبری می دانیم.

وی ادامه داد: ولایت فقیه میراث امام راحل و هدیه شهیدانی است که در راه آزادی وطن از هیچ کوششی دریغ نکردند و ولایت فقیه یکی از ارکان اعتقادی مسلمانان و به ویژه ما شیعیان است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان تصریح داشت: یکی از زیبایی های واژه ولایت در سرزمین ما استحکام ولایت به معنای واقعی و در تجلی ثبات امنیت، پیشرفت و آزادی است.

وی گفت: باور ما از ولایت فقیه بسیار عمیق است و این ولایت در باور ما اصلاح طلبان نهادینه شده است و لذا ولایت فقیه به عنوان یک رویکرد عقلانی در حکومت دینی ایران قرار گرفته است.

خرازی گفت: هر شخصی که می‌خواهد در کشور فعالیت کند باید به این موضوعات باور داشته باشد، باید ولایت فقیه را درک کند و قطعا نخستین گام برای فعالیت‌های سیاسی در کشور باور به ولایت فقیه است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست اصحاب رسانه با محمد صادق خرازی به دلیل افت فشار وی با یک ساعت تاخیر برگزار شد.

حزب ندای ایرانیان ماه گذشته و طبق ماده ۱۱۰ احزاب تشکیل و شاخه خراسان رضوی به عنوان نخستین  شعبه با حضور رئیس شورای مرکزی این حزب آغاز به کار کرد.